Nerons

Vikipēdijas lapa
Nerons
Nero
Romas imperators
54. gada 13. oktobris — 68. gada 9. jūnijs
Priekštecis Klaudijs
Pēctecis Galba
Dzimis 37. gada 15. decembrī
Antiuma (Antium), Romas impērija (tagad Valsts karogs: Itālija Ancio, Lacio, Itālija)
Miris 68. gada 9. jūnijā (30 gadu vecumā)
ārpus Romas, Romas impērija (tagad Karogs: Itālija Itālija)
Dzīvesbiedre
Bērni Klaudija Augusta
Dinastija Jūliju-Klaudiju dinastija
Tēvs
Māte Agripīna Jaunākā
Nodarbošanās militārpersona, politiķis
Reliģija Senās Romas reliģija

Nerons Klaudijs Cēzars Augusts Germāniks (latīņu: Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus, dzimis 37. gada 15. decembrī, miris 68. gada 9. jūnijā) bija Romas impērijas valdnieks no 54. gada 13. oktobra līdz 68. gada 9. jūnijam. Viņš bija piektais Romas imperators, iepriekšējā imperatora Klaudija padēls, kā arī pēdējais Jūliju-Klaudiju dinastijas imperators.

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nerons ir dzimis 37. gada 15. decembrī, viņa tēvs bija Gnejs Domīcijs Ahenoberbs, bet māte — Agripīna Jaunākā. Par Romas imperatoru viņš kļuva 54. gadā pēc viņa audžutēva un iepriekšējā imperatora Klaudija nāves.

Nerons bija pēdējais Jūliju-Klaudiju dinastijas imperators. Valdīšanas laikā Nerons lielu uzmanību pievērsa diplomātijai un tirdzniecībai, kā arī veicinājis kultūras dzīvi, būvējot dažādus teātrus un popularizējot sporta sacensības un pasākumus. Viņš ir slavens ar tirāniju un izšķērdību. Vēsturē Nerons iegājis arī kā persona, kas 64. gadā esot izraisījusi Lielo Romas ugunsgrēku, lai gan vēsturnieki apšauba šī fakta patiesumu.[nepieciešama atsauce] Pēc ugunsgrēka viņš uzsāka kristiešu vajāšanu, kurus pasludināja par vainīgajiem tā izraisīšanā.

Nerona laikā Romas impērija izcīnīja karu ar Partas impēriju, tika apspiesta Būdikas sacelšanas Britānijā, tika anektēta Bosporas valsts. Iesākās Pirmais jūdu-romiešu karš. Sacelšanās Gallijā un Hispānijā noveda pie Nerona varas krišanas. 68. gadā notika valsts apvērsums, kuru organizēja romiešu senatori. 9. jūnijā Nerons izdarīja pašnāvību. Pēc Nerona nāves valstī iestājās juku laiki jeb tā sauktais Četru imperatoru gads.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Politiskie un sabiedriskie amati un pozīcijas
Priekštecis:
Klaudijs
Romas imperators
54—68
Pēctecis:
Galba