Prezidiju Konvents

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Prezidiju Konvents (P!K!) ir visu Latvijas studentu korporāciju jumta organizācija un augstākais pārvaldes orgāns, kas nosaka to iekšējo sadzīvi un regulē savstarpējās attiecības.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jau 1919. gada rudenī, līdz ar LU dibināšanu, radās doma apvienot Latvijas studentu korporācijas organizacijā, kas būtu balstīta uz latviskiem pamatiem. Līdz tam Baltijas Tehniskajā augstskolā pastāvošais Rīgas šaržēto konvents (Rigaer Chargierten-Convent, C!C!) bija izteikti vācisks.

1919. gada septembrī visi tobrīd Latvijā esošie, Latviešu studentu korporāciju biedri, kopsapulcē vienojās atsegt krāsas, kuru nēsāšana Pirmā pasaules kara laikā bija aizliegta. Šis brīdis arī tiek uzskatīts par Prezidiju Konventa dibināšanu. Tomēr faktiska P!K! darbība sākās tikai 1920. gada rudenī, pēc Latvijas brīvības cīņu noslēguma. Prezidiju konventa sastāvā ietilpa visas tobrīd pastāvošās Latviešu studentu korporācijas un tika uzņemtas jaunas. Tika pieņemti vairāki studentu korporācijām saistoši likumi, no kuriem svarīgākais bija 1922. gadā pieņemtais Apvienotais korporāciju komāns (A!K!K!). Tas noteica vispārējus studentu korporāciju darbības principus. Prezidiju konventa sēdēs piedalās visu konventu pārstāvji. Visas korporācijas prezidē P!K! vecākuma kārtībā un prezidējošā korporācija mainās ik pēc semestra.

1920. gadu sākumā P!K! tika uzņemtas visas Baltijas Tehniskās augstskolas Rīgas šaržēto konventa vācbaltu studentu korporācijas (Concordia Rigensis, Fraternitas Baltica, Rubonia), no Tērbatas Universitātes pārnākušās Curonia un Fraternitas Rigensis, kā arī 1922. gadā dibinātā Gotonia. Tomēr 1932. gadā vācbaltu korporācijas demonstratīvi izstājās no P!K!, protestējot pret prasību P!K! sēdēs lietot tikai latviešu valodu. Tās savu darbību P!K! vairs neatjaunoja.

Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā, kopā ar studentu korporācijām, tiek slēgts arī P!K!. P!K! uzdevumus pēc Otrā pasaules kara, trimdas apstākļos, daļēji pildīja 1949. gadā Eslingenē dibinātā Latvijas Korporāciju Apvienība (L!K!A!). P!K! darbība Latvijā atjaunota 1990. gada 15. martā. 2015. gada rudenī par savu izstāšanos no P!K! paziņoja studentu korporācija Talavija. 2016. gada pavasarī identisku lēmumu pieņēma studentu korporācija Lettonia. Šobrīd P!K! apvieno 20 latviešu un 1 krievu studentu korporāciju.

1925. gadā dibināts P!K! vīru koris, atjaunots 1999. gadā. No 1935. līdz 1940. gadam pastāvēja P!K! simfoniskais orķestris. No 1932 līdz 1940. gadam P!K! izdeva žurnālu Universitas. Kopš 1954. gada žurnālu izdod Latvijas korporāciju apvienība.

Dalīborganizācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par P!K! dibinātājām tiek uzskatītas: Lettonia, Selonija, Lattgallia, Talavija un Fraternitas Lettica. Šobrīd P!K! sastāvā ietilpst šadas studentu korporācijas:

Izmantotā literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • V.Ščerbinskis, Uzticīgi Draugam, Rīga, 2010.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]