Sabiedrība
- Šis raksts ir par cilvēku grupu. Par saimnieciskiem uzņēmumiem skatīt rakstu komercsabiedrība.
Sabiedrība ir cilvēku kopums, kuru saista noteiktas attiecības, normas, vērtības un uzvedības modeļi. Tā pastāv dažādos mērogos, sākot no mazām kopienām līdz globālām struktūrām. Sabiedrību veido indivīdi, kas mijiedarbojas viens ar otru, veidojot kultūras, saimniecības un politiskās sistēmas, kā arī organizācijas. Sabiedrības jēdziens tiek plaši pētīts tādās zinātnēs kā socioloģija, antropoloģija un filozofija.
Sabiedrība ir bijusi galvenais dzinējspēks cilvēces attīstībā. Cilvēki jau kopš aizvēstures ir apvienojušies kopienās, lai kopīgi risinātu problēmas, dalītos resursos un izdzīvotu dabas apstākļos. Ar laiku šīs kopienas kļuva sarežģītākas, veidojot struktūras, kas ļāva efektīvāk organizēt cilvēku dzīvi, ieviest tehnoloģijas, radīt kultūru un veicināt ekonomisko labklājību. Sabiedrība nodrošina gan individuālo, gan kolektīvo vajadzību apmierināšanu un ir būtiska cilvēka pašidentitātei.
Pastāv dažādas sabiedrības formas, kas ir atkarīgas no vēsturiskajiem, ģeogrāfiskajiem un kultūras faktoriem. Agrīnās sabiedrības, piemēram, mednieku un vācēju grupas, bija mazākas un vienkāršākas, balstoties uz tuvām ģimenes un cilts saitēm. Ar laiku sabiedrības struktūras attīstījās, radot industriālās un postindustriālās sabiedrības, kas balstās uz sarežģītākām sociālajām institūcijām, piemēram, valdību, tirgu un izglītības sistēmām. Mūsdienās sabiedrības forma var būt ļoti dažāda, sākot no mazām kopienām līdz lielām, globalizētām un digitāli savienotām sabiedrībām.
Sabiedrības jēdziens
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sabiedrības jēdziens ir komplekss un tiek interpretēts dažādi atkarībā no konteksta vai zinātnes. Sabiedrību vispārīgi definē kā lielu cilvēku grupu, kas veido organizētu kopienu un kuru vieno kopīgas normas, vērtības un institūcijas. Socioloģijā, filozofijā vai antropoloģijā sabiedrības jēdziens kā tāds var atšķirties. Socioloģijā sabiedrība tiek izprasta kā struktūra, kurā cilvēki savstarpēji mijiedarbojas caur kopīgām normām un vērtībām, radot organizētas attiecības. Sabiedrību veido indivīdi, kuriem ir dažādas sociālās lomas un tās mijiedarbojas, veidojot organizācijas, kas regulē viņu ikdienas dzīvi, piemēram, ģimeni, izglītību un apkārtējo vidi. Klasiskie sociologi, kā Emīls Dirkems un Makss Vēbers, sabiedrību aplūkoja kā funkcionējošu sistēmu, kurā katrs indivīds veic noteiktu funkciju. Savukārt filozofijā sabiedrības jēdziens bieži tiek aplūkots plašāk un ietver jautājumus par cilvēka dabu un kolektīvo eksistenci. Filozofi, kā Platons un Aristotelis, sabiedrību uztvēra kā nepieciešamību indivīda pilnveidei un morāles veidošanai. Apgaismības filozofi, piemēram, Džons Loks un Žans Žaks Ruso, uzsvēra sabiedrības nozīmi sabiedriskā līguma teorijā, kur indivīdi apvienojas, lai nodrošinātu kopējo labumu un taisnīgumu. Bet antropoloģijā sabiedrība tiek skatīta galvenokārt kultūras un sociālās attīstības kontekstā. Antropologi pēta, kā dažādas kultūras organizē savas sabiedrības, kā tiek veidotas grupas, tradīcijas un uzvedības normas. Sabiedrība tiek izprasta kā dinamiska vienība, kas veidojas no cilvēku mijiedarbības rezultāta un atspoguļo gan materiālo, gan nemateriālo kultūru. Piemēram, Klifords Gīrcs uzskatīja, ka sabiedrība ir teksts, kuru veido cilvēku kolektīvā darbība un simboliskie procesi.
Sabiedrības veidošanai nepieciešami vairāki priekšnoteikumi, kas nodrošina indivīdu spēju efektīvi sadarboties un dzīvot kopā. Galvenie no šiem priekšnoteikumiem ir kopīgas normas un vērtības, kas sabiedrības dalībniekiem ir jāpieņem, lai nodrošinātu sadarbību un sociālo kārtību. Šīs normas var būt formālas, piemēram, likumi, vai neformālas, kā tradīcijas un morāles normas. Sabiedrību organizē dažādas institūcijas un organizācijas, kas regulē noteiktas dzīves sfēras, piemēram, ģimeni, ekonomiskās struktūras, reliģiskās organizācijas un valdības institūcijas. Šīs struktūras rada stabilitāti un kārtību. Protams, viens no sabiedrības pastāvēšanas priekšnoteikumiem ir saziņa, īpaši valoda, kas indivīdiem ļauj nodot informāciju, dalīties zināšanās un organizēt kolektīvās darbības. Bez efektīvas komunikācijas sabiedrība nevarētu pastāvēt. Vēl sabiedrības dalībniekus bieži vien vieno kopīgi mērķi, piemēram, drošības un labklājības nodrošināšana, ekonomiska izaugsme vai kultūras identitātes saglabāšana. Šie mērķi virza sabiedrības attīstību un stiprina kopības sajūtu.
Sociāla sabiedrība
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Sociālu sabiedrību var iedalīt divos tās vēsturiskās attīstības posmos: pirmsvalsts un valstiski organizētas sabiedrības. Šī pieeja vēstures periodizācijā balstās uz paša cilvēka faktora, tā zināšanu un iemaņu līmeņa, tai skaitā sabiedrības sociāli strukturālā organizācijā. Šis civilizāciju evolūcijas periodizācijas princips nav visaptverošs, tas neizslēdz citus periodizācijas kritērijus. Tomēr tas palīdz sistematizēt būtiskas kvalitatīvas izmaiņas tās vai citas sabiedrības vēsturiskajā attīstībā. Saistībā ar sociālo sabiedrību tiek pētīta arī sabiedrības noslāņošanās.
Atsauces
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]Šim rakstam ir nepieciešamas atsauces uz ārējiem avotiem. Lūdzu, palīdzi uzlabot šo rakstu, pievienojot vismaz vienu atsauci. Ja ir kādi ieteikumi, vari tos pievienot diskusijā. Vairāk lasi lietošanas pamācībā. Meklēt atsauces: "Sabiedrība" – ziņas · grāmatas · scholar · brīvi attēli |
Ārējās saites
[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]- Vikikrātuvē par šo tēmu ir pieejami multivides faili. Skatīt: Sabiedrība.
- Encyclopædia Britannica raksts (angliski)
- Krievijas Lielās enciklopēdijas raksts (krieviski)
- Encyclopædia Universalis raksts (franciski)
- Enciklopēdijas Krugosvet raksts (krieviski)
Šis ar sabiedrību saistītais raksts ir nepilnīgs. Jūs varat dot savu ieguldījumu Vikipēdijā, papildinot to. |
|