Volgas Vācu APSR

Vikipēdijas lapa
Volgas Vācu APSR (dzeltenā krāsā) un apkārtējie apgabali (1940).

Volgas Vācu APSR (vācu: Autonome Sozialistische Sowjetrepublik der Wolgadeutschen, krievu: Автономная Советская Социалистическая Республика Немцев Поволжья) bija viena no Krievijas PFSR autonomajām republikām Volgas reģionā (1924-1941). Tā robežojās ar Saratovas apgabalu rietumos, ziemeļos un austrumos, Staļingradas apgabalu dienvidos un Kazahijas APSR dienvidaustrumos.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Volgas vācieši

Volgas Vācu APSR izveidoja 1924. gadā, likvidēja Otrā pasaules kara laikā 1941. gadā un apmēram 400 000 Volgas vāciešu izsūtīja uz Sibīrijas un Vidusāzijas "darba nometnēm", kur liela daļa no viņiem gāja bojā. Perestroikas laikā 1989. gadā izveidojās Volgas vācu biedrība "Wiedergeburt", kas panāca, ka pēc PSRS sabrukuma un Krievijas Federācijas izveides 1992. gada 21. februārī tās prezidents Jeļcins izdeva dekrētu par Volgas Vācu Republikas pakāpenisku atjaunošanu. Tomēr Saratovas apgabala iedzīvotāju aptaujā lielais vairums no iedzīvotājiem izteicās pret autonomijas atjaunošanu.[1]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Johann Kampen. 50 Jahre Landsmannschaft der Deutschen aus Russland». Arhivēts no oriģināla, laiks: 2018. gada 3. februārī. Skatīts: 2017. gada 16. aprīlī.