Tezē kopiena

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Lūgšanas no tikšanās Briselē 2008. gada nogalē

Tezē kopiena (franču: Communauté de Taizé) ir ekumēnisks kristiešu mūku ordenis Francijā, Burgundijas reģionā, Tezē ciemā. Tas sastāv no nedaudz vairāk kā 100 brāļiem, kuri pieder katoļu, protestantu un pareizticīgo baznīcām. Katru gadu Tezē apmeklē vairāk nekā 100 000 jauniešu no visas pasaules.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tezē kopienas dibinātājs bija Rožē Šics (vēlāk zināms kā brālis Rožē), dzimis 1915. gada 12. maijā Šveicē reformātu mācītāja ģimenē. Rožē studēja literatūru un teoloģiju, tomēr 1940. gadā nolēma pārcelties uz savas mātes dzimteni Franciju. Viņš iegādājās nelielu māju Tezē ciemā, kurš atradās Francijas neokupētajā daļā, taču ļoti tuvu demarkācijas līnijai. Šāda atrašanās vieta ļāva dot pajumti kara bēgļiem, tajā skaitā ebrejiem. Šajā darbā Rožē palīdzēja viņa māsa Ženevjēva. Taču 1942. gada novembrī, kad Rožē uz laiku atradās Šveicē, Gestapo atklāja viņu darbību, tāpēc līdz kara beigām brālis Rožē nodzīvoja Ženēvā. Tezē viņš atgriezās 1944. gadā kopā ar vairākiem sekotājiem. 1949. gada lieldienās septiņi brāļi pieņēma lēmumu uzņemties celibātu visas dzīves garumā un dzīvot vienkāršībā, klosterim līdzīgā kopienā. Nākamajos gados kopienai pievienojās arvien vairāk jaunu brāļu. 1966. gadā notika pirmā jauniešu tikšanās, kurā piedalījās 1400 jauniešu no 30 valstīm. Kopš tā laika uzņemt jauniešus Tezē, kā arī organizēt Eiropas un starptautiskās tikšanās, ir viens no galvenajiem kopienas brāļu darbiem.

Eiropas jauniešu tikšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 1978. gada katru gadu miju (parasti no 28. decembra līdz 1. janvārim) kādā no lielākajām Eiropas pilsētām kopienas brāļi kopā ar brīvprātīgajiem organizē jauniešu tikšanās. Tikšanās dalībnieki tiek sadalīti pa draudzēm un izmitināti ģimenēs. Rītos viņi apmeklē dievkalpojumu vietējā draudzē, bet pusdienas laikā un vakarā dodas uz centrālo vietu (parasti lielu izstāžu kompleksu).

Tikšanās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaules jauniešu tikšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2006. gada notiek arī pasaules jauniešu tikšanās, kuru programma ir līdzīga kā Eiropas.

Tikšanās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]