Pāriet uz saturu

Tezē kopiena

Vikipēdijas lapa
Tezē krusts

Tezē kopiena (franču: Communauté de Taizé) ir ekumenisks kristiešu mūku ordenis Francijā, Burgundijas reģionā, Tezē ciemā. Tajā darbojas nedaudz vairāk kā 100 katoļu, protestantu un pareizticīgo baznīcām piederoši brāļi. Katru gadu Tezē ciematu apmeklē vairāk nekā 100 000 jauniešu no visas pasaules.[1]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tezē kopienas dibinātājs bija Rožē Šics (vēlāk zināms kā brālis Rožē), dzimis 1915. gada 12. maijā Šveicē reformātu mācītāja ģimenē. Rožē studēja literatūru un teoloģiju, tomēr 1940. gadā nolēma pārcelties uz savas mātes dzimteni Franciju. Viņš iegādājās nelielu māju Tezē ciemā, kurš atradās Francijas neokupētajā daļā, taču ļoti tuvu demarkācijas līnijai. Šāda atrašanās vieta ļāva dot pajumti kara bēgļiem, tostarp ebrejiem. Šajā darbā Rožē palīdzēja viņa māsa Ženevjēva. Taču 1942. gada novembrī, kad Rožē uz laiku atradās Šveicē, Gestapo atklāja viņu darbību, tāpēc līdz kara beigām brālis Rožē nodzīvoja Ženēvā. Tezē viņš atgriezās 1944. gadā kopā ar vairākiem sekotājiem. 1949. gada Lieldienās septiņi brāļi pieņēma lēmumu visas dzīves garumā uzņemties celibātu un dzīvot vienkāršībā, klosterim līdzīgā kopienā. Nākamajos gados kopienai pievienojās arvien vairāk jaunu brāļu. 1966. gadā notika pirmā jauniešu tikšanās, kurā piedalījās 1400 jauniešu no 30 valstīm.[nepieciešama atsauce] Kopš tā laika uzņemt jauniešus Tezē, kā arī rīkot Eiropas un starptautiskās tikšanās, ir viens no galvenajiem kopienas brāļu darbiem.

Eiropas jauniešu tikšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lūgšanas no tikšanās Briselē 2008. gada nogalē

Kopš 1978. gada katru gadu miju (parasti no 28. decembra līdz 1. janvārim) kādā no lielākajām Eiropas pilsētām kopienas brāļi kopā ar brīvprātīgajiem rīko jauniešu tikšanās. Tikšanās dalībnieki tiek sadalīti pa draudzēm un izmitināti ģimenēs. Rītos viņi apmeklē dievkalpojumu vietējā draudzē, bet pusdienas laikā un vakarā dodas uz centrālo vietu (parasti lielu izstāžu kompleksu). Ik gadu šādās Eiropas jauniešu tikšanās piedalās desmitiem tūkstošu jauniešu no visas pasaules, bet 2002. gadā Francijā — pat vairāk nekā 100 000 dalībnieku.[2]

Tikšanās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pasaules jauniešu tikšanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kopš 2006. gada notiek arī pasaules jauniešu tikšanās, kuru programma ir līdzīga kā Eiropas.

Tikšanās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Desmitiem tūkstošu jauniešu no visas pasaules Jauno gadu sagaidīs Rīgā. FOTO. VIDEO». Kasjauns.lv. 2016. gada 20. oktobris. Skatīts: 2017. gada 3. janvārī.
  2. Andis Gross. ««Kultūršoks»: Tezē jaunieši cer, ka tikšanās Rīgā mazinās aizspriedumus un veicinās saprašanos». Lsm.lv, 2016. gada 23. decembris. Skatīts: 2017. gada 3. janvārī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]