Bafina jūra

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Bafina jūra
BafinaJura.JPG
Platība: 689 000 km2
Garums: 1 130 km
Maks. dziļums: 2 905 m
Valstis un citas teritorijas: Grenlande
Kanāda
Lielākās pilsētas: Nav lielu pilsētu

Bafina jūra (angļu: Baffin Bay, franču: Baie de Baffin, dāņu: Baffinbugten) ir Ziemeļu Ledus okeānam piederīga iekšējā jūra starp Grenlandi un Kanādas Arktisko arhipelāgu. Vairākās valodās tiek saukts par līci, kaut gan neatbilst līča definīcijai — tas ir savienots ar Pasaules okeānu ar vairākiem šaurumiem. Nereti uzskata arī par Atlantijas okeāna daļu.

Robežas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ziemeļos atrodas Smita šaurums starp Grenlandi un Elsmīra salu. Austrumos atrodas Grenlandes rietumu piekraste. Dienvidos ar Atlantijas okeānam piederīgo Labradoras jūru savieno Deivisa šaurums. Rietumos atrodas Kanādas Arktiskais arhipelāgs - Bafina Zeme, Bailota sala, Devona un Elsmīra sala.

Vispārējs apraksts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Aisbergs Bafina jūras piekrastē.

Vidējais dziļums ir 861 m, virsējā ūdens slāņa temperatūra vasarā 0-5 °C, ziemā -1 °C. Lielāko daļu gada jūra nav kuģojama jo tajā ir ļoti daudz aisbergu.

Jūras ziemeļu daļā, pie ieejas Smita šaurumā, atrodas neaizsalstoša jūras daļa, kuras platība ap 50 000 km² (angliski - North Water Polynya).

Jūrā dzīvo ap 120 000 baltvaļu (Delphinapterus leucas), kas pārtiek no mazām zivīm un vēžveidīgajiem. Šī iemesla dēļ jūrā 19. gadsimtā notika aktīvas vaļu medības.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jūru pirmais sasniedza britu avantūrists Džons Deiviss 1585. gadā. Viljams Bafins veica piecus ceļojumus uz Arktiku, sasniedzot Bafina jūru 1616. gadā. Šo ceļojumu mērķis bija atklāt ziemeļrietumu jūras ceļu apkārt Ziemeļamerikai un pētnieki pārliecinājās, ka Hudzona līča rajonā šāda jūras ceļa nav.