Pāriet uz saturu

Bulgārijas Tautas Republika

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Bulgārijas Tautas republika)
Народна Република България
Bulgārijas Tautas Republika
PSRS satelītvalsts (līdz 1989)
1946 – 1990
Flag Coat of arms
Karogs Ģerbonis
Location of Tautas republika
Location of Tautas republika
Pārvaldes centrs Sofija
Valoda(s) bulgāru valoda
Politiskā struktūra PSRS satelītvalsts (līdz 1989)
Vēsture
 - Dibināta 1946
 - Likvidēta 1990

Bulgārijas Tautas Republika (bulgāru: Народна Република България) bija PSRS dominēta Austrumu bloka valsts, kas pastāvēja no 1946. gada 15. septembra līdz 1990. gada 15. novembrim. Faktiski — PSRS satelītvalsts.

Priekšnoteikumi šāda režīma izveidei radās Bulgārijas padomju okupācijas rezultātā, un pēc 1946. gada 15. septembrī notikušā pseidoreferenduma tieši tika pasludināta Tautas Republika. 1954. gada martā Todoru Živkovu ievēlēja par BKP Centrālās komitejas ģenerālsekretāru, un šo amatu viņš ieņēma līdz 1989. gada novembrim. Pēc Živkova atstādināšanas no varas valstī tika veiktas demokrātiskas reformas, un 1990. gada 15. novembrī Bulgārijas Lielā Nacionālā asambleja nolēma mainīt valsts nosaukumu uz Bulgārijas Republiku un atcelt komunistisko simboliku. 1991. gada 13. jūlijā tika pieņemta pašreizējā Bulgārijas Konstitūcija, kas galīgi atcēla iepriekš pastāvošo politisko iekārtu.

Živkova ēra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Todors Živkovs valdīja Bulgārijā 35 gadus — no 1954. līdz 1989. gadam. Bulgārija sākas Hruščova atkusnis, tika atjaunotas attiecības ar Dienvidslāviju un Grieķiju, tiek slēgtas darba nometnes un pārtraukta baznīcas vajāšana.

1965. gada pavasarī grupa politiķu mēģināja veikt apvērsumu, lai atstādinātu no varas Živkovu un ieviestu uz ĶTR centrēto režīmu. Tomēr valsts drošības iestādes šo sazvērestību atklāja un apspieda.

Saglabājot lojalitāti Padomju Savienībai, Živkovs atbalstīja Ungārijas sacelšanās apspiešanu 1956. gadā un nosūtīja karaspēku, lai palīdzētu apspiest Prāgas pavasari 1968. gadā. Viņa vadītā Bulgārija palika Padomju Savienības lojālākais sabiedrotais Austrumeiropā.

1984. gada janvārī notika kampaņa par turku vārdu aizstāšanu ar bulgāru vārdiem.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]