Sinagoga

Vikipēdijas lapa
1270. gadā uzceltā Staronova sinagoga Prāga

Sinagoga (no sengrieķu: συναγω (synago) — 'sapulcēties') ir ebreju sapulcēšanās vieta un dievnams lūgšanām, Toras un svēto rakstu studijām un mācīšanai. Lai sinagogā varētu noturēt lūgšanas, ir nepieciešami minimums desmit vīriešu dzimuma dievlūdzēji (מניין \ מִנְיָן‎ (minyán)).

Ivritā sinagogas apzīmējums ir "eda" jeb beth knesset (בית כנסת — 'sapulču nams') vai beth tefila (בית תפילה — 'lūgšanu nams'). Tā ir sadalīta lūgšanu telpā un mazākās studiju telpās, ko sauc par beth midrash (בית מדרש‎ — 'mācību nams').

Iekārtojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Austrumu pusē, Jeruzālemes virzienā, īpašā relikviju šķirstā Aron ha-Qodesch (ארון קודש — 'svētā lāde'), tiek glabāti Toras rakstu ruļļi iknedēļas priekšlasījumiem. Virs relikviju šķirsta atrodas simboliska lūgšanu tāfele, kas atgādina par 248 pozitīvajiem baušļiem un 365 negatīvajiem baušļiem. Virs lādes iekārta Mūžīgā gaisma Ner Tamid, kas atgādina par uguns stabu, kas izraēla ciltīm rādīja ceļu klejojumos cauri Sinaja tuksnesim. Tā atgādina arī par Mūžīgo gaismu, kas atradās Jeruzālemes tempļa priekšā kā simbols ebreju vienotībai ar Dievu. Lūgšanu laikā svētā Tora tiek izņemta no šķirsta un uzlikta uz lasīšanas pults bima jeb almemor.

Tradicionālajās aškenazi ebreju sinagogās lasīšanas pults bima atrodas telpas vidū. Sefardu ebreju lūgšanu namos Aron ha-Qodesch atrodas pie uz Jeruzalemes pusi esošās austrumu sienas, bet bima tai pretī rietumos. Telpu parasti rotā septiņžuburu svečturis jeb menora.

Sinagogas Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosaukums Attēls Atrašanās vieta Celšanas gads Stāvoklis
Aizputes sinagoga Aizputes sinagoga pirms 1920.png Aizpute 19. gadsimts Pilsētas kultūras nams.
Sabiles sinagoga Sabiles sinagoga 2005 06.jpg Sabile 1890. Atjaunota fasāde, un tagad atrodas izstāžu un konferenču telpas.
Kuldīgas sinagoga Kuldīgas sinagoga.jpg Kuldīga 1875. Latvijas PSR laikā tajā atradās kinoteātris.
Liepājas sinagoga Liepājas sinagoga pirms 1914.jpg Liepāja
Talsu sinagoga Talsi 1854. Pašlaik tiek izmantota kā dzīvojamā ēka.
Jelgavas Lielā sinagoga Ūdens iela pie Jaunās sinagogas Jelgavā.jpg Jelgava 1879. Nodedzināta 1941. gada 3. jūlijā Latvijas vācu okupācijas laikā un nav atjaunota.
Rēzeknes sinagoga Rēzekne 1909. Tiek izmantota kā skolas un bibliotēkas ēka.
Rīgas Horālā sinagoga V10p417001 Riga.jpg Rīga, Gogoļa iela 25 1871. Nacistu nodedzināta 1941.gadā kopā ar tajā ieslodzītajiem ebrejiem. Tās atrašanās vietā uzbūvēts memoriāls sinagogai un tajā bojā gājušajiem cilvēkiem. 2007. gadā tika atklāts jauns memoriāls, kas veltīts tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri karā laikā glāba ebrejus.
Rīgas sinagoga 5-Riga Syna-DSC04895.JPG Rīga, Peitavas iela 6/8 1905 Vienīgā sinagoga, kas pašlaik darbojas Rīgā.
Rēzeknes Zaļā sinagoga Externalsynagrezekne.jpg Rēzekne 1845 Sinagogas ēka pirms atjaunošanas.
Daugavpils sinagoga Daugavpils sinagoga 2006.jpg Daugavpils, Cietokšņa iela 38 1850 Vienīgā sinagoga, kas darbojas Daugavpilī. Nesen atjaunota.
Ventspils sinagoga Ehemalige Synagoge Ventspils (Lettland).JPG Ventspils, Sinagogas iela apm. 1830 Ēka ir ļoti sliktā stāvoklī, nav skaidra mājas un zemes piederība. Latvijas PSR laikos ēkā darbojās kokapstrādes darbnīca un ēka tika būtiski pārbūvēta.
Skaistkalnes sinagoga Latvijas Lietuvas robeža Skaistkalnē 1934.jpg Skaistkalne, Rīgas iela Divstāvu ēka atradās pie Mēmeles tilta, nopostīta 1944. gada jūlija kaujās, kad gar Mēmeli bija izveidota Vērmahta aizsardzības līnija.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Latvija. Sinagogas un rabīni 1918-1940 (Nātana Barkāna projekts, sast. Rita Bogdanova) Rīga: "Shamir", Preses nams, 2004. ISBN 9984-19-616-X (210 sinagogu fotogrāfijas ar adresēm 61 Latvijas pilsētā un miestā, dati par vairāk kā 200 Latvijas rabīniem, kantoriem un šehteriem)

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]