Sinagoga

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Sabiles sinagoga, 2005
Jelgavas sinagoga Upes ielā (nav saglabājusies).

Sinagoga (no grieķu: συναγω synago sapulcēties) ir ebreju sapulcēšanās vieta un dievnams lūgšanām, Toras un svēto rakstu studijām un mācīšanai. Lai sinagogā varētu noturēt lūgšanas, ir nepieciešami minimums desmit vīriešu dzimuma dievlūdzēji (minjans).

Ivritā sinagogas apzīmējums ir "eda" jeb "Beth knesset" (בית כנסת sapulču māja) vai Beth Tefila (lūgšanu māja). Tā ir sadalīta lūgšanu telpā un mazākās studiju telpās, ko sauc par Beth Midrash (ivr.: mācību māja).

Iekārtojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Austrumu pusē, Jeruzālemes virzienā, speciālā relikviju šķirstā Aron ha-Qodesch (ivr. svētā lāde), tiek glabāti Toras rakstu ruļļi iknedēļas priekšlasījumiem. Virs relikviju šķirsta atrodas simboliska lūgšanu tāfele, kas atgādina par 248 pozitīvajiem baušļiem un 365 negatīvajiem baušļiem. Virs lādes iekārta Mūžīgā gaisma Ner Tamid, kas atgādina par uguns stabu, kas izraēla ciltīm rādīja ceļu klejojumos cauri Sinaja tuksnesim. Tā atgādina arī par Mūžīgo gaismu, kas atradās Jeruzālemes tempļa priekšā kā simbols ebreju vienotībai ar Dievu. Lūgšanu laikā svētā Tora tiek izņemta no šķirsta un uzlikta uz lasīšanas pults bima jeb almemor.

Tradicionālajās aškenazi ebreju sinagogās lasīšanas pults bima atrodas telpas vidū. Sefardu ebreju lūgšanu namos Aron ha-Qodesch atrodas pie uz Jeruzalemes pusi esošās austrumu sienas, bet bima tai pretī rietumos. Telpu parasti rotā septiņžuburu svečturis jeb menora.

Sinagogas Latvijā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nosaukums Atrašanās vieta Celšanas gads Stāvoklis
Aizputes sinagoga Aizpute XIX gs. Pilsētas kultūras nams.
Sabiles sinagoga Sabile 1890.
Sabiles sinagoga 2005 06.jpg
Atjaunota fasāde, un tagad atrodas izstāžu un konferenču telpas.
Kuldīgas sinagoga Kuldīga 1875.
Kuldīgas sinagoga.jpg
Padomju laikā tajā atradās kinoteātris.
Talsu sinagoga Talsi 1854. Pašlaik tiek izmantota kā dzīvojamā ēka.
Rēzeknes sinagoga Rēzekne 1909. Tiek izmantota kā skolas un bibliotēkas ēka.
Rīgas Horālā sinagoga Rīga, Gogoļa 25 1871.
V10p417001 Riga.jpg
Nacistu nodedzināta 1941.gadā kopā ar tajā ieslodzītajiem ebrejiem. Tās atrašanās vietā uzbūvēts memoriāls sinagogai un tajā bojā gājušajiem cilvēkiem. 2007. gadā tika atklāts jauns memoriāls, kas veltīts tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri karā laikā glāba ebrejus.
Rīgas sinagoga Rīga, Peitavas 6/8 1905
5-Riga Syna-DSC04895.JPG
Vienīgā sinagoga, kas pašlaik darbojas Rīgā.
Rēzeknes Zaļā sinagoga Rēzekne 1845
Externalsynagrezekne.jpg
Sinagogas ēka pirms atjaunošanas.
Daugavpils sinagoga Daugavpils, Cietokšņa iela 38 1850
Daugavpils sinagoga 2006.jpg
Vienīgā sinagoga, kas darbojas Daugavpilī. Nesen atjaunota.
Ventspils sinagoga Ventspils, Sinagogas iela apm. 1830
Ehemalige Synagoge Ventspils (Lettland).JPG
Ēka ir ļoti sliktā stāvoklī, nav skaidra mājas un zemes piederība. Padomju laikos ēkā darbojās kokapstrādes darbnīca un ēka tika būtiski pārbūvēta.

Literatūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Latvija. Sinagogas un rabīni 1918-1940 (Nātana Barkāna projekts, sast. Rita Bogdanova) Rīga: "Shamir", Preses nams, 2004. ISBN 9984-19-616-X (210 sinagogu fotogrāfijas ar adresēm 61 Latvijas pilsētā un miestā, dati par vairāk kā 200 Latvijas rabīniem, kantoriem un šehteriem)

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]