Pāriet uz saturu

Ziemeļāfrika

Vikipēdijas lapa
  Ziemeļāfrikas valstis
  valstis, kuras ģeogrāfiski pieder pie Ziemeļāfrikas

Ziemeļāfrika ir Āfrikas ziemeļu reģions, kurš pārsvarā atrodas Sahāras tuksneša teritorijā.

Atšķirībā no Melnās Āfrikas lielākā daļa Ziemeļāfrikas iedzīvotāju ir eiropeīdās rases pārstāvji. Vairumā gadījumu iedzīvotājiem ir arābu un berberu saknes un tie runā arābu valodā un praktizē islāmu. Tāpēc šo valstu arhitektūrai, literatūrai un citām mākslas nozarēm ir raksturīgs kopīgs arābu stils. Lai gan islāms ir dominējošā reliģija, Ziemeļāfrikas vēsturē ir bijusi klātesoša arī kristietība, it īpaši pirms islāma ienākšanas. Augustīns no Hiponas bija agrīns kristiešu filozofs un teologs, kurš ietekmēja kristīgo teoloģiju viduslaikos.

Franču valoda ir plaši lietota bijušajās Francijas kolonijās, piemēram, Alžīrijā, Tunisijā un Marokā, savukārt spāņu valoda joprojām ir sastopama Marokas ziemeļdaļā un Rietumsahārā. Šīs valodas tiek izmantotas gan izglītībā, gan valdības institūcijās.

Ziemeļāfrikas ekonomika ir balstīta uz dažādām nozarēm, tostarp naftas un gāzes ieguvi, kas īpaši attīstīta Lībijā un Alžīrijā. Tomēr tūrisms arī ir nozīmīga nozare, īpaši Marokā un Ēģiptē.

Ziemeļāfrikas valstis

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ziemeļāfrikā pavisam atrodas septiņas valstis:

Etniskās un reliģiskās nesaskaņas starp kaukāziešiem arābu valodā runājošajiem un pārējiem melnādainajiem afrikāņiem ir izraisījušas daudzus karus un konfliktus reģionā un kontinenta pierobežā.

  1. «Tuvie Austrumi | Tēzaurs». tezaurs.lv. Skatīts: 2023-07-20.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]