Sergejs Jeseņins

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Sergejs Jeseņins

Sergejs Jeseņins (Сергей Александрович Есенин, * 1895. gada 3. oktobrī Konstantinovas ciemā Rjazaņas guberņā, † 1925. gada 28. decembrī Ļeņingradā) bija ievērojams krievu dzejnieks, imažinisma pārstāvis.

Jeseņins dzimis zemnieku ģimenē. Sācis rakstīt dzeju deviņu gadu vecumā. No 1912. gada dzīvojis Maskavā, kur no 1913. gada neilgu laiku studējis Maskavas Valsts universitātē kā brīvklausītājs. Jeseņina agrīno dzeju stipri ietekmējusi krievu folklora. 1915. gadā viņš pārvācās uz Pēterburgu, kur iepazinās ar tādiem dzejniekiem kā Aleksandrs Bloks, Andrejs Belijs, Sergejs Gorodeckis u.c. Tieši Pēterburgā Jeseņins kā dzejnieks ieguva plašāku ievērību.

1916. gadā tika izdots Jeseņina pirmais dzejoļu krājums (Радуница). Jeseņina dzejai raksturīgs smalks lirisms, meistarīgi psiholoģizētas ainavas, zemnieka dzīves tēlojums.

Jeseņins atbalstīja Oktobra revolūciju, taču vēlāk viņa attieksme pret padomju režīmu bija visai noliedzoša.

Viņš bija precējies piecas reizes. 1922. gadā viņš apprecējās ar slaveno amerikāņu dejotāju Isadoru Dunkanu, kas bija par viņu 13 gadus vecāka. Jeseņins viņu pavadīja turnejās pa Eiropu un ASV, taču laulība drīz izjuka - liela loma bija Jeseņina alkoholismam.

Jeseņins izdarīja pašnāvību 1925. gada 28. decembrī. Pastāv versija, ka viņš patiesībā ticis nogalināts un pašnāvība bijusi inscenēta.