Pāriet uz saturu

Merķeļa iela (Rīga)

Vikipēdijas lapa
Šis raksts ir par ielu Rīgā. Par citām jēdziena Merķeļa iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Merķeļa iela
Merķeļa iela
Ielas novietojums Rīgā
Pamatinformācija
Pilsēta Rīga
Priekšpilsēta Centra rajons
Apkaime Centrs
Garums 560 m
Joslu skaits 3
Segums asfaltbetons
Sabiedriskais transports
Autobuss 2. 3. 6. 9. 11. 13. 16. 21. 24. 30. 50. 57.
Trolejbuss 3. 4. 15. 17. 19. 20. 31. 34.
Merķeļa iela Vikikrātuvē

Merķeļa iela ir Rīgas maģistrālā iela, Centra rajonā, Centra apkaimē. Merķeļa iela sākas krustojumā ar Marijas un Satekles ielām un beidzas krustojumā ar Brīvības bulvāri, Tērbatas ielu un Kalpaka bulvāri. Ielas kopējais garums ir 560 metri un tā sastāv no 3 braukšanas joslām. Merķeļa iela ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā no Stacijas laukuma uz Brīvības bulvāri.

Vēsturiskie nosaukumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iela izveidota 1860. gadā līdz ar pilsētas aizsargmūru nojaukšanu, tās sākotnējais nosaukums bija Lielā Parka iela (vācu: Große Parkstraße). Baltijas pārkrievošanas laikā 1885. gadā ielu pārdēvēja par Marķīza Pauluči ielu (krievu: улица маркиза Паулуччи). Pēc Latvijas Republikas nodibināšanas to 1923. gadā pārdēvēja par Merķeļa ielu, bet Vācu okupācijas laikā par Bismarka ielu (Bismarkstraße).

Ielas raksturojums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Merķeļa iela ir 560 metrus gara asfaltēta iela Rīgas centrā. Tā sākas krustojumā ar Marijas un Satekles ielām un iet ziemeļu—ziemeļrietumu virzienā. Rīgas cirka tuvumā iela krustojas ar Krišjāņa Barona ielu. Savukārt, Latviešu biedrības nama tuvumā iela savienojas ar Arhitektu ielu. Tālāk (posmā no Arhitektu ielas līdz Inženieru ielai) ielas nepārnumuru pusē atrodas Latvijas Universitātes galvenā ēka. Bet ielas pārnumuru pusē (posmā no Krišjāņa Barona ielas līdz Brīvības bulvārim) atrodas Vērmaņdārzs. Merķeļa ielas beigās atrodas "Saktas" ēka (bijušais Tranzē-Rozeneku nams) un "Vernisāža" (agrākais Vērmaņdārza restorāns). Merķeļa iela beidzas krustojumā ar Brīvības bulvāri, Tērbatas ielu un Kalpaka bulvāri. Merķeļa iela ir vienvirziena iela, pa to var braukt virzienā no Stacijas laukuma uz Brīvības bulvāri.

Ielu savienojumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Merķeļa iela ir savienota ar šādām ielām:

Merķeļa iela

Sabiedriskais transports

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Merķeļa ielā kursē vairāki autobusu un trolejbusu maršruti.