Pāriet uz saturu

281. Abrenes policijas bataljons

Vikipēdijas lapa
281. Abrenes policijas bataljons
Valsts Valsts karogs: VācijaTrešais reihs
Pastāvēšanas laiks 1943
Pakļautība SS un policijas vadītājs Ostlandē
Karaspēka veids Sauszemes spēki
Militārās operācijas Partizānu apkarošana Baltkrievijā
Komandieri
Komandieri Voldemārs Veiss

281. Abrenes policijas bataljons (vācu: 281. Schutzmannschaft Bataillon) bija militāra latviešu vienība Trešā reiha pakļautībā Otrajā pasaules karā. Tika saformēts speciāli operācijas Ziemas burvība (vācu: Winterzauber) (pazīstama arī kā Osvejas akcija) īstenošanai Osvejas apkaimē.[1]

281. bataljona komandieris pulkvežleitnants Voldemārs Veiss uzrauga degošu sādžu operācijas "Winterzauber" laikā 1943. gada februārī.

281. Abrenes policijas bataljonu 1943. gada 23. janvārī Rīgā pēc vācu policijas komandiera Ostlandē Frīdriha Jekelna pavēles saformēja pulkvežleitnants Voldemārs Veiss no Rīgas un Vidzemes policijas darbiniekiem, pēc Jekelna pavēles katram Latvijas apriņķim bija jādod noteikts skaits vīru. Izveidošanas specifiskais mērķis bija operācijas "Winterzauber" īstenošana, izveidojot bataljonā bija 48 virsnieki, 224 instruktori un 362 kareivji (formējot tika ņemtas vērā tikai Latvijas Bruņoto spēku dienestā iegūtās pakāpes, nevis policijas dienesta pakāpes). 10. februārī bataljons devās no Bolderājas uz Daugavpili, tālāk uz Piedruju.[1]

Operācija "Winterzauber" izvērtās par vienu no vērienīgākajām partizānu apkarošanas operācijām Ostlandes reģionā, kaujas darbībā ap Osvejas ezeru piedalījās vēl 6 latviešu policijas bataljoni, kā arī vairākas vācu, lietuviešu un ukraiņu vienības SS ģenerāļa Jekelna vadībā. Operācijā iesaistītās vienības sadalīja divās grupās — Knehta un Šrēdera, 281. bataljonu iekļaujot Šrēdera grupā. Operācija ilga līdz 31. martam, tajā tika iznīcināti 3904 partizāni vai par to atbalstīšanu aizdomās turētie, 281. bataljons šajā operācijā zaudēja vairākus kritušos. Pēc tās noslēgšanās bataljons atgriezās Rīgā, kur 9. aprīlī tika izformēts.

  1. 1,0 1,1 Daugavas Vanagu Centrālās Pārvaldes Izdevums - Latviešu kaŗavīrs Otra pasaules kaŗa laikā, Toronto: 1972, 2.sējums, 262. lpp.