Dalībnieks:Maarcis/Smilšu kaste

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Valstu neatkarības iegūšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1922. gadā Ēģipte ieguva neatkarību no Lielbritānijas. Valsts beidza būt par britu protektoriātu un ieguva nominālu neatkarību, tomēr Lielbritānija kontrolēja tās ārvalstu attiecības, drošību, un aizsargāja ārvalstu intereses. 1952. gadā Ēģiptē notika revolūcija, kurā tika gāzta monarhija, kā arī tika izbeigta britu armijas klātbūtne valstī. Revolūcijas rezultātā tika dibināta Ēģiptes Republika. Sudāna, kura bija britu un ēģiptiešu kontrolē kopš 1899. gada, ieguva neatkarību 1956. gadā.

Pēc Otrā pasaules kara Āfrikas valstīs sākās neatkarības kustības. 1951. gadā neatkarību ieguva Lībija, 1956. gadā — Maroka un Tunisija, bet 1957. gadā — pirmā valsts Subsahāras ĀfrikāGana. Gvineja ieguva neatkarību no Francijas 1958. gadā pēc referenduma, kurā varēja izvēlēties vai palikt par autonomu teritoriju, vai iegūt neatkarību. Francija sarāva attiecības ar Gvineju par tās lēmumu. Turpmāko desmit gadu laikā neatkarību ieguva lielākā daļa Āfrikas valstu.

1960. gadā neatkarību ieguva 17 Āfrikas valstis: Kamerūna, Togo, Mali federācija (tajā pašā gadā sadalījās Mali un Senegālas valstīs), Madagaskara, Dahomeja (pārdēvēta par Beninu 1975. gadā), Nigēra, Augšvolta (pārdēvēta par Burkinafaso 1984. gadā), Kotdivuāra, Čada, Centrālāfrikas Republika, Kongo Republika, Gabona, Mauritānija, Somālija (apvienojoties Lielbritānijas un Itālijas daļām), Nigērija un Kongo Demokrātiskā Republika. 1962. gadā pēc neatkarības kara Francija atzina Alžīrijas neatkarību. 1965. gadā Rodēzijas balto mazākuma valdība vienpusēji pasludināja neatkarību, kuru neatzina ne Lielbritānija, ne kāda cita valsts.

Pēc bruņota konflikta ar melnādaino militārajiem grupējumiem un sekojošajām sarunām, 1980. gadā tika pasludināta Zimbabves Republikas neatkarība. Pēc Neļķu revolūcijas Portugālē 1974. gadā neatkarību ieguva Angola, Gvineja-Bisava un Mozambika.

Eritreja no Etiopijas ieguva neatkarību 1993. gadā. Etiopija zaudēja pieeju krastam un kļuva par iekšzemes valsti. 2011. gadā no Sudānas neatkarību ieguva Dienvidsudāna pēc referenduma, kurā par atdalīšanos no Sudānas nobalsoja gandrīz 99% vēlētāju[1].

  1. Maggie Fick. «Over 99 pct in Southern Sudan vote for secession». USA Today, 2011. gada 30. janvāris. Skatīts: 2011. gada 30. janvāris.