Mājas zvirbulis

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Mājas zvirbulis
Passer domesticus (Linnaeus, 1758)
Mājas zvirbulis
Klasifikācija
Valsts Dzīvnieki (Animalia)
Tips Hordaiņi (Chordata)
Klase Putni (Aves)
Kārta Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
Dzimta Zvirbuļu dzimta (Passeridae)
Ģints Zvirbuļi (Passer)
Suga Mājas zvirbulis (P. domesticus)
Izplatība
PasserDomesticusDistribution.png

  Dabīgais izplatības areāls
  Introdukcijas areaals
Mājas zvirbulis Vikikrātuvē

Mājas zvirbulis (Passer domesticus) ir mazs, brūnganpelēks zvirbuļveidīgo kārtas, zvirbuļu dzimtas putns; nometnieks un kosmopolīts — viens no pazīstamākajiem un biežāk sastopamajiem pilsētas putniem Latvijā. Saskaņā ar 2009. gada pētījumiem ligzdojošo pāru skaits, salīdzinot ar 2006. gadu, palielinās.[1] Zvirbulim veltītas vairākas latviešu tautas pasakas, dzejoļi un dziesmas, grāmatas un pat animācijas filmas — piemēram, Vika “Sarežģītais zvirbulēns”.

Izskats un raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mājas zvirbulis ir neliela līdz vidēja liela auguma putns; tā garums ir aptuveni 14—15 cm, bet masa nepārsniedz 30 g. Zvirbuļa apspalvojums variē atkarībā no dzimuma. Tēviņam ir brūna mugura, kas klāta ar tumšām svītrām, pelēcīgs vēders un galvas virspuse ar gaišiem “vaidziņiem”. Arī mātītei mugura tumši svītrota, bet tās apspalvojums nav tik krāšņs. Zvirbuļu mazuļi ir brūnīgāki. Zvirbulis ir skaļš un sabiedrisks putns. Ligzdo zvirbuļi parasti nelielās kolonijās, bet rudeņos un ziemās pulcējas baros.

Izplatība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvirbulis sastopams gandrīz visā pasaulē vietās, kur mīt cilvēki. Sevišķi daudz to ir ASV, savukārt dažviet Eiropā to skaits sarūk. Nīderlandē, piemēram, mājas zvirbulis skaitās apdraudēts putns.

Latvijā zvirbulis sastopams visā teritorijā augu gadu. Mājas zvirbulis mitinās pilsētās un apdzīvotās vietās, tomēr cilvēka klātbūtnē tas būs uzmanīgs un veikls. Ārpus pilsētām sastopams fermās, kūtīs un staļļos, kur var viegli atrast barību un arī ligzdošanas vietu. Iekštelpā tas ligzdu izbūvēs sienas iedobumā, pažobelē vai bēniņos, bet dabā sameklēs koka dobumu vai krūmāju. Dažkārt zvirbulis var būt tik nekaunīgs, ka vai nu ieņems jau cita putna ierīkotu ligzdu, vai arī uzbūvēs tai pa virsu savējo, pat ja tā jau būs “apdzīvota”. Zvirbulis parasti vienā reizē izdēj 5-6 oliņas. No visiem putniem zvirbulim ir visīsākais inkubācijas periods jeb laiks, kamēr dīglis attīstās olā (10—12 dienas). Vienā vasarā zvirbuļu mātīte var pagūt izdēt 25 olas.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība[2] raksta, ka Latvijā ligzdo aptuveni 750 000—2 000 000 mājas zvirbuļu pāru, bet ziemo 1 500 000—4 000 000 putnu.

Barošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvirbuļi ir gan fitofāgi, gan polifāgi — t.i., tie pārtiek gan no augu, gan dzīvnieku izcelsmes barības. Zvirbulis barību meklēs galvenokārt uz zemes, nesmādējot sēklas (it īpaši — graudus), augļus un kukaiņus. Zvirbulis ir ļoti derīgs putns, jo iznīcina kaitēkļus.

“Zvirbuļi” pilsētā — interesanti fakti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  • Zvirbuļa vārdā Latvijā nosaukti 2 konkursi: Rīgas domes Kultūras pārvaldes gada balva “Baltais zvirbulis” un Valmieras rajona skatuves runas konkurss skolēniem “Zvirbulis”. Ķekavā, savukārt darbojas runas pulciņš “Zvirbulēns”. Varbūt zvirbuli ar runas mākslu saista fakts, ka vairums zvirbuļveidīgo putnu labi dzied, jo tiem ir ļoti attīstīta apakšējā balsene?
  • Rīgā atrodas arī bibliotēka ar nosaukumu “Zvirbulis” un Bērnu un jauniešu klubs “Baltais zvirbulis”.
  • Ar vārdu salikumu “baltais zvirbulis” apzīmē cilvēku, kas ar savu izskatu, izturēšanos vai interesēm uzkrītoši atšķiras no pārējiem cilvēkiem.

Galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mājas zvirbulis fotogrāfijās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Zvirbulis zīmējumos[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]