Bebernine

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Jersikas (Letijas) teritorijas variācijas 12.-13.gs. pēc dažādām vēstures kartēm.

Bebernine bija letgaļu Jersikas valsts jeb Letijas daļa, kas pieminēta 1211.gada Letijas dalīšanas līgumā kā zeme, kas kādreiz piederēja Jersikas ķēniņam. Pēc līguma noslēgšanas Bebernines robežās esošie ciemi (latīņu: villae in confinio Bebernine) pārgāja Rīgas bīskapa pārvaldībā. Citos dokumentos pieminēta kā Bebnine.

Jādomā, ka šajā līgumā pieminētā Bebernine nav Beverīna, kas visticamāk atradās Imeras vai Tālavas teritorijā, tomēr līgums varēja paredzēt dažu tās robežās esošu ciemu nodošanu bīskapam Albertam.

Lokalizācija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Augusts Bīlenšteins pieļāva, ka 13. gs. Lepenes pils atradās Bebrumuižā Kokneses novada Bebru pagastā[1], tomēr 13. gadsimtā šis novads ticamāk atradās Kokneses teritorijā.

Heinrihs Lākmans to apšaubīja, norādīdams, ka tagadējais Bebru pagasts atradās Kokneses ķēniņvalsts sastāvā. Pēc viņa domām pieminētie ciemi drīzāk meklējami uz ziemeļaustrumiem no Krustpils, kur Variešu pagastā atrodas Silabebru ezers.[2]. Tādā gadījumā Bebrenes zeme atradusies starp Asotes un Lepenes pilsnovadiem.

Jersikas zemju dalīšana (1211-1213)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. A.Bielenstein. Die Grenzen des lettischen Volksstammes und der lettischen ..., 1. sējums - 95 lpp.
  2. H.Laakman, Zur geschichte Heinrichs von Lettland und seiner Zeit (Beiträge z. Kunde Estl. XVIII, 2, 1933) - 93 lpp. Die Dörfer gehören in die Umgegend des Sees Sila Bebra