Bebri

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Bebrs)
Jump to navigation Jump to search
Bebri
Castor
Kanādas bebrs (Castor canadensis)
Kanādas bebrs (Castor canadensis)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsHordaiņi (Chordata)
KlaseZīdītāji (Mammalia)
KārtaGrauzēji (Rodentia)
VirsdzimtaBebru virsdzimta (Castoroidea)
DzimtaBebru dzimta (Castoridae)
ĢintsBebri (Castor)
Iedalījums
Bebri Vikikrātuvē

Bebri (Castor) ir grauzēju kārtas bebru dzimtas (Castoridae) vienīgā mūsu laikos dzīvojošā ģints. Pasaulē ir divas bebru sugas — Eirāzijas bebrs un Kanādas bebrs.

Bebri ir ļoti labi būvētāji. Ar priekšzobiem tie kā ar cirvi nocērt zarus, no kuriem tie būvē aizsprostus un ceļ mājokļus uz upītēm vai strautiem. Dzīves lielāko daļu bebrs pavada ūdens tuvumā un ūdenī. Bebrs ir labs peldētājs un uz vairākām minūtēm spēj ienirt. Barojas ar ūdensaugiem, krastmalas krūmiem un koku mizu. Uz mazākām upēm būvē aizsprostus, uzpludinot virs tā dīķus. Tas veicina gruntsūdens līmeņa celšanos un var izraisīt apkārtējās teritorijas pārpurvošanos, būtiski izmainot teritorijas biotopa raksturu. Ja bebru populācija stipri palielinās, tā var apgrūtināt cilvēka saimniecisko darbību, sevišķi lauksaimniecībā un hidroloģijā, zivsaimniecībā.

Barošanās[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bebri ir augēdāji. Barība mainās atkarībā no gadalaika. Rudenī un ziemā ēd kokus, kuriem ir mīkstāka koksne, piemēram, apses un vītolus. Rudenī bebrs cītīgi grauž apses, kārklus un bērzus, gatavojot barības rezerves ziemai.

Mājoklis[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bebri dzīvo no zariem un dubļiem celtā mājoklī, kur iekšpusē virs ūdens līmeņa ir sausa telpa. Viņi arī rok alas, bet tur ūdens līmenim vajag būt par 20 cm zemākam par grīdas līmeni.

Ārējais izskats[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķermeņa garums: 25 cm — 130 cm

Masa: 18 kg — 32 kg

Astes garums: 25 cm —50 cm

Kažoka krāsa: Tumši brūna, melna, rūdaina.