Dievturība

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Dievturība ir latviešu neopagānu reliģiska kustība. Šīs reliģijas piekritēji dēvē sevi par dievturiem.

Dievturu kustību 1925. gadā izveidoja Ernests Brastiņš ar domubiedriem, balstot to uz latviešu folklorā un mitoloģijā rodamajiem priekšstatiem, kas tiek pasniegti kā senlatviešu ticība laikmetā pirms kristietības nostiprināšanās.

1940. gadā padomju komunisti dievturības organizāciju Latvijā apspieda, bet pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas tā tika atjaunota.[1] Šobrīd „Latvijas dievturu sadraudze”[2] apvieno 696 dalībniekus Latvijā [3], kā arī dalībniekus „Latvju dievturu sadraudzē” Ohaio štatā Amerikas Savienotajās Valstīs.[4] Pazīstamākie no dievturiem ir maestro Raimonds Pauls[5] un TV dīva Anna Lieckalniņa.[nepieciešama atsauce] Saskaņā ar Centrālā statistikas biroja datiem periodā no 2000. gada līdz 2013. gadam dievturu draudžu skaits ir samazinājies no 13 līdz 10.[6]

Ticība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dievturība ir panteiska reliģija. Visas dievības tiek uzskatītas par Dieva (Visuma un galīgās realitātes) aspektiem. Galvenās dievības dievturības teoloģijā ir — Dievs, Laima un Māra —, kuru funkcijas savukārt sadalītas citiem teiksmu tēliem. Māra izpaužas kā ūdens dievība Jūras māte, Ūdens māte, Upes māte, kā arī daudzi citi dabas objektu un stihiju personificējumi. Laima savas funkcijas dala ar Dēklu un Kārtu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]