Latvijas Lauksaimniecības universitāte

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Latvijas Lauksaimniecības universitāte
Biron Rezidenz.jpg
latīņu: Universitas agriculturae Latviensis
Moto Proventus pro patria[1]
Moto latviski Izaugsme Tēvijai[1]
Dibināta 1938. gada 23. decembrī
Tips Valsts universitāte
Rektors Irina Pilvere
Akadēmiskais personāls 354 (2013)[2]
Administratīvais personāls 778 (2013) [2]
Studenti 4778 (2013)[2]
Doktorantūra 186 (2013)[3]
Atrašanās vieta Lielā iela 2, LV 3001
Valsts karogs: Latvija Jelgava, Latvija
Iepriekšējie nosaukumi

Jelgavas Lauksaimniecības akadēmija (1936—1944)

Latvijas Lauksaimniecības akadēmija (1944—1990)
Krāsa(-s)              Dzeltenā, zaļā un brūnā[1]
Mājaslapa www.llu.lv
Llu logo.gif

Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU) ir lielākā[nepieciešama atsauce] biozinātņu un tehnoloģiju universitāte Latvijā, kas starptautiski zināma kā Latvia University of Life Sciences and Technologies. Tā īsteno pētniecību un studiju programmas trīs virzienos — biozinātnēs, inženierzinātnēs un sociālajās zinātnēs. Atrodas Lielajā ielā 2 Jelgavā, tās administrācija un daļa fakultāšu izvietotas Jelgavas pilī, bet pārējās fakultātes — pilsētas teritorijā. Pateicoties proporcionāli lielajam studentu skaitam, Jelgavu dažkārt dēvē par Latvijas studentu galvaspilsētu.[4][5][6]

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Lauksaimniecības universitātes vēsture sākās ar 1863. gadā Rīgas Politehniskais institūtā izveidoto Lauksaimniecības departamentu, kuru 1919. gadā pārveidoja par Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultāti. 1936. gada 26. jūlijā Ministru Kabinets pieņēma lēmumu Latvijas Universitātes Lauksaimniecības fakultāti pārcelt uz īpaši šim mērķim atjaunoto Viestura piemiņas pili, 1939. gadā izveidojot neatkarīgu augstākās izglītības iestādi — Jelgavas Lauksaimniecības akadēmiju (JLA).

Kad Otrā pasaules kara kaujās par Jelgavu 1944. jūlijā Jelgavas pils nodega, augstskola uz laiku beidza pastāvēt, tomēr drīz to atjaunoja RīgāLatvijas Lauksaimniecības akadēmiju (LLA).

1956. gadā LPSR Ministru Padome pieņēma lēmumu pārcelt akadēmiju atpakaļ uz Jelgavu, uzsākot Jelgavas pils atjaunošanas darbus. 1990. gadā akadēmija tika pārdēvēta par Latvijas Lauksaimniecības universitāti.[7] Savukārt kopš 2018. gada 6. marta starptautiskajā vidē angļu valodā universitāte izmanto nosaukumu "Latvia University of Life Sciences and Technologies".

Himna[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Universitātes himna ir komponista Jēkaba Mediņa 1940. gada 9. janvārī kā „veltījums Jelgavas Lauksaimniecības akadēmijai” sacerētā dziesma „Mēs mīlam tevi, zeme dārgā, svētā”, kuras vārdi ņemti no Viļa Plūdoņa dzejoļa „Tēvzemei”. Dāvinājumu universitāte saņēma 1940. gada 17. aprīlī, īsi pirms Latvijas okupācijas, taču atskaņojumu tā arī nepiedzīvoja un vairāk nekā 70 gadus tika uzskatīta par pazudušu. 2012. gadā Mediņu dzimtas materiālos Jēkaba Mediņa ar roku rakstīto dziesmas nošu un vārdu oriģinālu atrada universitātes vīru kora „Ozols” tenors Modris Ziemelis, un neilgi pēc tam himna piedzīvoja savu pirmatskaņojumu.[8][9]

Fakultātes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

LLU sastāvā ir 8 fakultātes:

Rektori[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]