Nobela prēmija literatūrā

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Nobela prēmija literatūrā
Tiek pasniegta par izcilu ieguldījumu literatūrā
Pasniedz Zviedrijas Karaliskā Zinātņu Akadēmija
Datums katru gadu 10. decembrī
Valsts Valsts karogs: Zviedrija Stokholma, Zviedrija
Pirmoreiz pasniegta 1901. gadā
Pašreizējais īpašnieks Kadzuo Išiguro (2017. gadā)
Oficiālā mājaslapa www.nobelprize.org

Nobela prēmija literatūrā (zviedru: Nobelpriset i litteratur) ir ikgadējs apbalvojums, kuru kopš 1901. gada pasniedz par izcilu darbību literatūrā. Tā ir viena no piecām Alfrēda Nobela 1895. gadā dibinātajām Nobela prēmijām, kura tiek pasniegta piecās dažādās jomās: fizikā, ķīmijā, literatūrā, miera veicināšanā un fizioloģijā vai medicīnā. To pasniedz Zviedrijas Karaliskā Zinātņu Akadēmija svinīgā ceremonijā Zviedrijas galvaspilsētā Stokholmā katru gadu 10. decembrī (A. Nobela nāves dienā). Parasti, bet ne vienmēr, balvu pasniedz par literāro darbību kopumā, nevis par kādu atsevišķu darbu.

Pirmais Nobela prēmijas literatūrā laureāts Silī Pridoms

Šī ir augstākā balva, ko iespējams saņemt literatūrā, taču, kā norāda tās kritiķi, daudzi izcili autori, kas to būtu pelnījuši, nav to saņēmuši un par tās laureātiem nereti kļuvuši daudz mazāk nozīmīgi autori.

Autorus Nobela prēmijai var nominēt Zviedrijas akadēmijas, dažādu literāro akadēmiju un biedrību locekļi, literatūras un valodu profesori, iepriekšējie Nobela prēmijas literatūrā laureāti, rakstnieku organizāciju vadītāji. Nav iespējams nominēt pašam sevi.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]