Juris Hartmanis

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par datorzinātnieku. Par citām jēdziena Hartmanis nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Juris Hartmanis
Juris Hartmanis 2012. gadā
Juris Hartmanis 2012. gadā
Personīgā informācija
Dzimis 1928. gada 5. jūlijā (93 gadi)
Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Dzīves vieta Latvija
Vācija
ASV
Tautība latvietis
Vecāki Mārtiņš Hartmanis
Māsas Astrīde Ivaska
Zinātniskā darbība
Zinātne datorzinātne
Darba vietas General Electric
Kornela Universitāte
Ohaio Valsts universitāte
Alma mater Kalifornijas Tehnoloģiju institūts
Kanzassitijas Universitāte
Marburgas Universitāte
Pasniedzēji Roberts Dilvorts
Apbalvojumi Tjūringa balva (1993)
LZA Lielā medaļa (2001)

Juris Hartmanis (dzimis 1928. gada 5. jūlijā Rīgā, Latvijā) ir datorzinātnieks un skaitļošanas teorētiķis, kurš kopā ar Ričardu Sternsu saņēma 1993. gada ACM Tjūringa balvu kā atzinību par pētījumiem, kas radīja pamatus Skaitļošanas sarežģītības teorijai.[1]

Dzīvesgājums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Juris Hartmanis ir dzimis 1928. gadā Latvijas armijas ģenerāļa Mārtiņa Hartmaņa ģimenē. Pēc Latvijas okupācijas 1940. gadā viņa tēvs tika deportēts uz PSRS, kur tika nogalināts. Otrā pasaules kara beigās Jura Hartmaņa māte ar bērniem pameta Latviju un devās bēgļu gaitās.

Viņi vispirms devās uz Vāciju, kur Juris ieguva bakalaura grāda ekvivalentu fizikā Marburgas Universitātē. Pēc tam viņa ģimene pārcēlās uz ASV, kur viņš saņēma maģistra grādu lietišķajā matemātikā Kanzassitijas Universitātē (tagad Misūri-Kanzassitijas universitāte) 1951. gadā un doktora grādu matemātikā Kalifornijas tehnoloģiskajā institūtā Roberta Dilvorta vadībā 1955. gadā. Misūri-Kanzassitijas universitāte 1999. gada maijā viņam piešķīra goda doktora titulu.

Pēc pasniegšanas Kornela Universitātē un Ohaio Valsts universitātē 1958. gadā Hartmanis pievienojās General Electric izpētes laboratorijai. Strādājot General Electric, viņš izstrādāja datorzinātnes pamatprincipus. 1965. gadā viņš kļuva par Kornela Universitātes profesoru. Tur viņš bija viens no datorzinātnes departamenta dibinātājiem (kurš bija pirmais datorzinātņu departaments pasaulē) un pirmais tā vadītājs. Hartmanis ir Association for Computing Machinery un National Academy of Engineering biedrs.

Plašāk viņš ir pazīstams ar Tjūringa balvu ieguvušo pētījumu, kurā viņš ieviesa laika sarežģītības klases TIME (f(n)) un pierādīja laika hierarhijas teorēmu.

2001. gadā saņēmis arī Latvijas Zinātņu akadēmijas Lielo medaļu.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Publikācijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]