2021. gada Jelgavas novada domes vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
2021. gada Jelgavas novada domes vēlēšanas
2021. gada 5. jūnijs
Informācija par pašvaldību
Pašvaldība Jelgavas novads
Dome Jelgavas novada dome
Deputātu vietas 19
Vēlēšanu statistika
Kandidāti 179 no 9 sarakstiem
Infokaste pēdējoreiz atjaunota: 2021. gada 5. jūnijā

2021. gada Jelgavas novada domes vēlēšanas notiks 5. jūnijā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Vēlēšanās Jelgavas novada domē tiks ievēlēti 19 deputāti. Vēlēšanās piedalīsies 9 kandidātu saraksti, kas kopā sastāv no 179 kandidātiem.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Jelgavas novadā atradīsies 20 vēlēšanu iecirkņi. Cenu pagastā varēs nobalsot Ānes kultūras namā un Branku pakalpojuma centrā, Elejas pagastā varēs nobalsot Elejas saieta namā, Glūdas pagastā varēs nobalso Dienas centrā "Zemgale" un Glūdas pagasta pārvaldēt, Jaunsvirlaukas pagastā varēs nobalsot IKSC "Līdumi" un Jaunsvirlaukas pagasta administratīvajā ēkā, Kalnciema pagastā varēs nobalsot Kalnciema kultūras namā, Lielplatones pagastā varēs nobalsot Lielplatones muižā, Līvbērzes pagastā varēs nobalsot Kultūras namā "Līvbērze", Ozolnieku pagastā varēs nobalsot Ozolnieku sporta skolā, Platones pagastā varēs nobalsot Platones pagasta pārvaldē, Salgales pagastā varēs nobalsot Salgales pagasta pārvaldē, Sesavas pagastā varēs nobalsot Sesavas tautas namā, Svētes pagastā varēs nobalsot Svētes pagasta pārvaldē, Valgundes pagastā varēs nobalsot Tīreļu ārsta māja un Valgundes pagasta pārvaldē, Vilces pagastā varēs nobalsot Vilces tautas namā, Vircavas pagastā varēs nobalsot Vircavas pagasta pārvaldē un Zaļenieku pagastā varēs nobalsot Zaļenieku kultūras namā.[1][2]

Oficiālajā vēlēšanu dienā, sestdienā, 5. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7ː00 līdz 20ː00 (LAT), bet ikkatrā iecirknī vēlētājs varēs arī balsot iepriekš — gan pirmdienā, 31. maijā, no pulksten 16ː00 līdz 20ː00 (LAT), gan ceturtdienā, 3. jūnijā, no pulksten 9ː00 līdz 16.00 (LAT), gan arī piektdienā, 4. jūnijā, no pulksten 13ː00 līdz 20ː00 (LAT).[3]

Šajā novadā balsstiesīgais vēlētājs varēs nobalsot jebkurā iecirknī, jo vēlētāju noteikšanai tiks izmantoti iepriekš sastādīti vēlētāju saraksti.[4] COVID-19 pandēmijas dēļ iecirkņos būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā, ierodoties iecirknī, ir jāvelk sejas maska, jāievēro divu metru distance no citiem cilvēkiem un jādezinficē rokas, papildus arī tiek ieteikts uz vēlēšanām nākt ar savu pildspalvu.[5]

Balsošanas sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pašvaldības domes vēlēšanu likums nosaka, ka pašvaldības tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, brīvās un proporcionālās vēlēšanās, piešķirot vietas partijām, kuras iegūst vismaz 5% balsu pēc Vebstera—Senlagē metodes. Vēlēšanas parasti notiek reizi četros gados, jūnija pirmajā sestdienā, bet Saeimai ir tiesības pieprasīt ārkārtas vēlēšanas. Ja notiek ārkārtas vēlēšanas un līdz iepriekšējās domes termiņa beigām ir vairāk par diviem mēnešiem, bet mazāk par diviem gadiem, tad dome tiek ievēlēta uz pagarinātu laiku — līdz aiznākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām, savukārt ja ir vairāk par diviem gadiem, tad uz saīsinātu laiku — līdz nākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām.

Novada domē tiek ievēlēti 19 deputāti, ja iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā ir no 30 001 līdz 60 000 cilvēkiem.[6]

Tiesības piedalīties Jelgavas novada domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem ir reģistrēta dzīvesvieta Jelgavas novada administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai kuriem Jelgavas administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Lai apliecinātu vēlētāja identitāti jānorāda derīga ES pilsoņa pase vai personas apliecība (eID karte).

Kandidātu saraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nr. Saraksts Kandidāti Līderis Balsis % Ievēlēti
1 Jaunā konservatīvā partija 10 Andis Kursītis
2 Saskaņa 18 Irina Dolgova
3 KPV LV 22 Jurģis Miezainis
4 Latvijas attīstībai 18 Madars Lasmanis
5 Latvijas Zemnieku savienība 22 Ziedonis Caune
6 Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" 20 Oskars Cīrulis
7 Jaunā Vienotība 22 Uldis Ainārs
8 Latvijas Reģionu apvienība 21 Dainis Liepiņš
9 Latvijas Zaļā partija 22 Andris Ozoliņš

Ievēlētie deputāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēlēšanu rezultāti būs zināmi pēc visu vēlētāju balsu saskaitīšanas, un ievēlēto deputātu saraksts būs pieejams pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Vēlēšanu iecirkņi». cvk.lv. CVK. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 13. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 30. maijā.
  2. «Jelgavas novada deputātu kandidātu saraksti pašvaldību vēlēšanām». ozolnieki.lv. Ozolnieku novads. Skatīts: 2021. gada 5. jūnijā.
  3. «2021. gada 5. jūnija vēlēšanas». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  4. Madara Līcīte. «Centrālā vēlēšanu komisija izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā». lsm.lv (LSM), 2021. gada 21. janvārī. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  5. «Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās». cvk.lv. CVK. 2021. gada 18. martā. Skatīts: 2021. gada 31. maijā.
  6. «Pašvaldību domēs ievēlajamo deputātu skaits». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 13. aprīlī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]