2021. gada Smiltenes novada domes vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
2021. gada Smiltenes novada domes vēlēšanas
2021. gada 5. jūnijs
Informācija par pašvaldību
Pašvaldība Smiltenes novads
Dome Smiltenes novada dome
Deputātu vietas 15
Vēlēšanu statistika
Kandidāti 104 no 6 sarakstiem
Infokaste pēdējoreiz atjaunota: 2021. gada 18. aprīlī

2021. gada Smiltenes novada domes vēlēšanas notiks 5. jūnijā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Vēlēšanās Smiltenes novada domē tiks ievēlēti 15 deputāti. Vēlēšanās piedalīsies 6 kandidātu saraksti, kas kopā sastāv no 104 kandidātiem.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Smiltenes novadā atradīsies 17 vēlēšanu iecirkņi. Apes pilsētā varēs nobalsot Apes Tautas namā, Bilskas pagastā varēs nobalsot Birzuļu Tautas namā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem) un Bliskas Pašvaldības mājā, Blomes pagastā varēs nobalsot Blomes pamatskolā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Brantu pagastā varēs nobalsot SIA "Vidzemīte" administratīvajā ēkā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Drustu pagastā varēs nobalsot Drustu Tautas namā, Gaujienas pagastā varēs nobalsot Gaujienas Tautas namā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Grundzāles pagastā varēs nobalsot Grundzāles pagasta Kultūras namā, Launkalnes pagastā varēs nobalsot Launkalnes pagasta Tautas namā, Palsmanes pagastā varēs nobalsot Palsmanes Kultūras namā, Raunas pagastā varēs nobalsot Raunas vidusskolā, Smiltenes pagastā varēs nobalsot Kalnamuižas Sporta zālē (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Smiltenes pilsētā varēs nobalsot Smiltenes pilsētas kultūras centrā un Smiltenes Sporta skolā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Trapenes pagastā varēs nobalsot Trapenes Kultūras namā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Variņu pagastā varēs nobalsot Variņu Tautas namā un Virešu pagastā varēs nobalsot Virešu Saieta namā, bet Aglonas pagastā un Apes pagastā neatradīsies neviens iecirknis.[1]

Oficiālajā vēlēšanu dienā, sestdienā, 5. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7ː00 līdz 20ː00 (LAT), bet ikkatrā iecirknī vēlētājs varēs arī balsot iepriekš — gan pirmdienā, 31. maijā, no pulksten 16ː00 līdz 20ː00 (LAT), gan ceturtdienā, 3. jūnijā, no pulksten 9ː00 līdz 16.00 (LAT), gan arī piektdienā, 4. jūnijā, no pulksten 13ː00 līdz 20ː00 (LAT).[2]

Šajā novadā balsstiesīgais vēlētājs varēs nobalsot jebkurā iecirknī, jo vēlētāju noteikšanai tiks izmantoti iepriekš sastādīti vēlētāju saraksti.[3] COVID-19 pandēmijas dēļ iecirkņos būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā, ierodoties iecirknī, ir jāvelk sejas maska, jāievēro divu metru distance no citiem cilvēkiem un jādezinficē rokas, papildus arī tiek ieteikts uz vēlēšanām nākt ar savu pildspalvu.[4][5]

Balsošanas sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pašvaldības domes vēlēšanu likums nosaka, ka pašvaldības tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, brīvās un proporcionālās vēlēšanās, piešķirot vietas partijām, kuras iegūst vismaz 5% balsu pēc Vebstera—Senlagē metodes. Vēlēšanas parasti notiek reizi četros gados, jūnija pirmajā sestdienā, bet Saeimai ir tiesības pieprasīt ārkārtas vēlēšanas. Ja notiek ārkārtas vēlēšanas un līdz iepriekšējās domes termiņa beigām ir vairāk par diviem mēnešiem, bet mazāk par diviem gadiem, tad domi ievēl uz pagarinātu laiku — līdz aiznākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām, savukārt ja ir vairāk par diviem gadiem, tad uz saīsinātu laiku — līdz nākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām.

Novada domē tiek ievēlēti 15 deputāti, ja iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā ir zemāks par 30 000.[6]

Tiesības piedalīties Smiltenes novada domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem ir reģistrēta dzīvesvieta Smiltenes novada administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai kuriem Smiltenes administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Lai apliecinātu vēlētāja identitāti jānorāda derīga ES pilsoņa pase vai personas apliecība (eID karte).

Kandidātu saraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2021. gada 12. aprīlī tika izlozēti sarakstu kārtas numuri.[7]

Nr. Saraksts Kandidāti Līderis Balsis % Ievēlēti
1 Progresīvie 15 Ervins Labanovskis
2 Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" 18 Edgars Avotiņš
3 Latvijas attīstībai 18 Gita Mūrniece
4 Jaunā Vienotība 18 Ilze Vergina
5 Jaunā konservatīvā partija 18 Ilona Krūmiņa
6 Zaļo un Zemnieku savienība, Latvijas Reģionu apvienība 17 Toms Markss

Ievēlētie deputāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēlēšanu rezultāti būs zināmi pēc visu vēlētāju balsu saskaitīšanas, un ievēlēto deputātu saraksts būs pieejams pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Vēlēšanu iecirkņi». cvk.lv. CVK. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 13. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 30. maijā.
  2. «2021. gada 5. jūnija vēlēšanas». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  3. Madara Līcīte. «Centrālā vēlēšanu komisija izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā». lsm.lv (LSM), 2021. gada 21. janvārī. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  4. «Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās». cvk.lv. CVK. 2021. gada 18. martā. Skatīts: 2021. gada 31. maijā.
  5. «Pašvaldību vēlēšanas 2021». Smiltenes novads. Skatīts: 2021. gada 18. aprīlī.
  6. «Pašvaldību domēs ievēlajamo deputātu skaits». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 13. aprīlī.
  7. «INFORMĀCIJA PAR SMILTENES NOVADA DOMES VĒLĒŠANU KANDIDĀTU SARAKSTIEM». Raunas novads. 2021. gada 9. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 18. aprīlī.[novecojusi saite]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]