2021. gada Alūksnes novada domes vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
2021. gada Alūksnes novada domes vēlēšanas
2021. gada 5. jūnijs
Informācija par pašvaldību
Pašvaldība Alūksnes novads
Dome Alūksnes novada dome
Deputātu vietas 15
Vēlēšanu statistika
Kandidāti 102 no 6 sarakstiem
Infokaste pēdējoreiz atjaunota: 2021. gada 14. aprīlī

2021. gada Alūksnes novada domes vēlēšanas notiks 5. jūnijā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Vēlēšanās Alūksnes novada domē tiks ievēlēti 15 deputāti. Vēlēšanās piedalīsies 6 kandidātu saraksti, kas kopā sastāv no 102 kandidātiem.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Alūksnes novadā atradīsies 19 vēlēšanu iecirkņi. Alsviķu pagastā varēs nobalsot Alsviķu Kultūras namā un Strautiņu pamatskolā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Alūksnes pilsētā varēs nobalsot Alūksnes pilsētas administratīvajā ēkā, Alūksnes novada vidusskolā un SIA "Alūksnes Energoceltnieks" ēkā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Annas pagastā varēs nobalsot Annas Kultūras namā, Ilzenes pagastā varēs nobalsot Sporta, kultūras, interešu izglītības un mūžizglītības centrā "Dailes", Jaunalūksnes pagastā varēs nobalsot Kolberģa Tautas namā, Jaunannas pagastā varēs nobalsot Jaunannas Tautas namā, Jaunlaicenes pagastā varēs nobalsot Jaunlaicenes pamatskolā (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Kalncempju pagastā varēs nobalsot Kalncempju pagasta pārvaldē (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Liepnas pagastā varēs nobalsot Liepnas Tautas namā, Malienas pagastā varēs nobalsot Malienas Tautas namā, Mālupes pagastā varēs nobalsot Mālupes Saieta namā, Mārkalnes pagastā varēs nobalsot Mārkalnes Tautas namā, Pededzes pagastā varēs nobalsot Pededzes Tautas namā, Veclaicenes pagastā varēs nobalsot Veclaicenes pagasta pārvaldē, Zeltiņu pagastā varēs nobalsot Zeltiņu pagasta pārvaldē un Ziemeru pagastā varēs nobalsot Ziemera pagasta pārvaldē.[1][2]

Oficiālajā vēlēšanu dienā, sestdienā, 5. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7ː00 līdz 20ː00 (LAT), bet ikkatrā iecirknī vēlētājs varēs arī balsot iepriekš — gan pirmdienā, 31. maijā, no pulksten 16ː00 līdz 20ː00 (LAT), gan ceturtdienā, 3. jūnijā, no pulksten 9ː00 līdz 16.00 (LAT), gan arī piektdienā, 4. jūnijā, no pulksten 13ː00 līdz 20ː00 (LAT).[3]

Šajā novadā balsstiesīgais vēlētājs varēs nobalsot jebkurā iecirknī, jo vēlētāju noteikšanai tiks izmantoti iepriekš sastādīti vēlētāju saraksti.[4] COVID-19 pandēmijas dēļ iecirkņos būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā, ierodoties iecirknī, ir jāvelk sejas maska, jāievēro divu metru distance no citiem cilvēkiem un jādezinficē rokas, papildus arī tiek ieteikts uz vēlēšanām nākt ar savu pildspalvu.[5]

Latvijas Televīzijas ziņu raidījuma Panorāma rubrikā "Tautas panorāma" 2021. gada 15. aprīlī tika pārraidīts sižets par Alūksnes novadu, kurā tika aptaujāti novada iedzīvotāji. Kā lielākās problēmās iedzīvotāji norādīja darbavietu un bērnudārza vietu trūkumu, kā arī vēl neuzcelto Alūksnes sporta centru.[6]

Balsošanas sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pašvaldības domes vēlēšanu likums nosaka, ka pašvaldības tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, brīvās un proporcionālās vēlēšanās, piešķirot vietas partijām, kuras iegūst vismaz 5% balsu pēc Vebstera—Senlagē metodes. Vēlēšanas parasti notiek reizi četros gados, jūnija pirmajā sestdienā, bet Saeimai ir tiesības pieprasīt ārkārtas vēlēšanas. Ja notiek ārkārtas vēlēšanas un līdz iepriekšējās domes termiņa beigām ir vairāk par diviem mēnešiem, bet mazāk par diviem gadiem, tad domi ievēl uz pagarinātu laiku — līdz aiznākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām, savukārt ja ir vairāk par diviem gadiem, tad uz saīsinātu laiku — līdz nākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām.

Novada domē tiek ievēlēti 15 deputāti, ja iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā ir zemāks par 30 000.[7]

Tiesības piedalīties Alūksnes novada domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem ir reģistrēta dzīvesvieta Alūksnes novada administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai kuriem Alūksnes administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Lai apliecinātu vēlētāja identitāti jānorāda derīga ES pilsoņa pase vai personas apliecība (eID karte).

Kandidātu saraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

2021. gada 9. aprīlī tika izlozēti sarakstu kārtas numuri.[8]

Nr. Saraksts Kandidāti Līderis Balsis % Ievēlēti
1 Latvijas attīstībai 18 Jānis Sadovņikovs
2 Jaunā Vienotība 18 Dzintars Adlers
3 Zaļo un Zemnieku savienība 18 Arturs Dukulis
4 Jaunā konservatīvā partija 18 Līga Langrate
5 Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" 12 Druvis Tomsons
6 Vidzemes partija, Latvijas Reģionu apvienība 18 Aivars Fomins

Ievēlētie deputāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēlēšanu rezultāti būs zināmi pēc visu vēlētāju balsu saskaitīšanas, un ievēlēto deputātu saraksts būs pieejams pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Vēlēšanu iecirkņi». cvk.lv. CVK. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 13. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 30. maijā.
  2. «Vēlēšanu iecirkņi Alūksnes novadā». Alūksnes novads. Skatīts: 2021. gada 14. aprīlī.
  3. «2021. gada 5. jūnija vēlēšanas». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  4. Madara Līcīte. «Centrālā vēlēšanu komisija izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā». lsm.lv (LSM), 2021. gada 21. janvārī. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  5. «Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās». cvk.lv. CVK. 2021. gada 18. martā. Skatīts: 2021. gada 31. maijā.
  6. Ģirts Zvirbulis. ««Tautas panorāma»: Alūksnes novadā bažas par darbavietām un sāpe par neuzcelto sporta centru». lsm.lv (LSM), 2021. gada 15. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 15. aprīlī.
  7. «Pašvaldību domēs ievēlajamo deputātu skaits». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 13. aprīlī.
  8. «Partijas izlozē numurus pašvaldību vēlēšanām». Alūksnes novads. 2021. gada 9. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 14. aprīlī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]