2021. gada Balvu novada domes vēlēšanas

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
2021. gada Balvu novada domes vēlēšanas
2021. gada 5. jūnijs
Informācija par pašvaldību
Pašvaldība Balvu novads
Dome Balvu novada dome
Deputātu vietas 15
Vēlēšanu statistika
Kandidāti 150 no 9 sarakstiem
Infokaste pēdējoreiz atjaunota: 2021. gada 19. aprīlī

2021. gada Balvu novada domes vēlēšanas notiks 5. jūnijā 2021. gada Latvijas pašvaldību vēlēšanās. Vēlēšanās Balvu novada domē tiks ievēlēti 15 deputāti. Vēlēšanās piedalīsies 9 kandidātu saraksti, kas kopā sastāv no 150 kandidātiem.

Vēlēšanu norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Balvu novadā atradīsies 25 vēlēšanu iecirkņi. Baltinavas pagastā varēs nobalsot Baltinavas novada domē, Balvu pagastā varēs nobalsot Balvu pagasta kultūras un sporta centrā, Balvu pilsētā varēs nobalsot Balvu profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā, Balvu sākumskolā un Balvu Valsts ģimnāzijas sporta zālē, Bērzkalnes pagastā varēs nobalsot Bērzkalnes pagasta pārvaldē, Bērzpils pagastā varēs nobalsot Bērzpils pagasta saieta namā, Briežuciema pagastā varēs nobalsot Briežuciema pagasta tautas namā, Krišjāņu pagastā varēs nobalsot Krišjāņu Tautas namā, Kubulu pagastā varēs nobalsot Kubulu pagasta pārvaldē, Kupravas pagastā varēs nobalsot Kupravas pagasta pārvaldē (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Lazdukalna pagastā varēs nobalsot Lazdukalna Saietu namā, Lazdulejas pagastā varēs nobalsot Lazdulejas pagasta pārvaldē, Medņevas pagastā varēs nobalsot Medņevas Tautas namā, Rugāju pagastā varēs nobalsot Rugāju novada domē, Šķilbēnu pagastā varēs nobalsot Šķilbēnu pagasta kultūras centrā "Rekova", Tilžas pagastā varēs nobalsot Tilžas pagasta kultūras namā, Vectilžas pagastā varēs nobalsot Vectilžas pagasta pārvaldē (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem), Vecumu pagastā varēs nobalsot Borisovas Tautas namā, Viļakas pilsētā varēs nobalsot Susāju pagasta pārvaldē (nepieejams cilvēkiem ar kustību traucējumiem) un Viļakas novada domē, Vīksnas pagastā varēs nobalsot Vīksnas pagasta pārvaldē un Žīguru pagastā varēs nobalsot Žīguru Kultūras namā, bet Susāju pagastā neatradīsies neviens iecirknis.[1][2]

Oficiālajā vēlēšanu dienā, sestdienā, 5. jūnijā, iecirkņi būs atvērti no pulksten 7ː00 līdz 20ː00 (LAT), bet ikkatrā iecirknī vēlētājs varēs arī balsot iepriekš — gan pirmdienā, 31. maijā, no pulksten 16ː00 līdz 20ː00 (LAT), gan ceturtdienā, 3. jūnijā, no pulksten 9ː00 līdz 16.00 (LAT), gan arī piektdienā, 4. jūnijā, no pulksten 13ː00 līdz 20ː00 (LAT).[3]

Šajā novadā balsstiesīgais vēlētājs varēs nobalsot jebkurā iecirknī, jo vēlētāju noteikšanai tiks izmantoti iepriekš sastādīti vēlētāju saraksti.[4] COVID-19 pandēmijas dēļ iecirkņos būs jāievēro dažādi epidemioloģiskās drošības pasākumi, kā, ierodoties iecirknī, ir jāvelk sejas maska, jāievēro divu metru distance no citiem cilvēkiem un jādezinficē rokas, papildus arī tiek ieteikts uz vēlēšanām nākt ar savu pildspalvu.[5][6]

Latvijas Televīzijas ziņu raidījuma Panorāma rubrikā "Tautas panorāma" 2021. gada 19. aprīlī tika pārraidīts sižets par Balvu novadu, kurā tika aptaujāti novada iedzīvotāji. Tajā tika uzsvērts, ka pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas jaunveidotais Balvu novads gan teritorijas, gan iedzīvotāju skaita ziņā būs diveiz lielāks nekā iepriekš. Kā lielāko problēmu iedzīvotāji norādīja darbavietu trūkumu un salīdzinoši slikto ceļu stāvokli.[7]

Balsošanas sistēma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Pašvaldības domes vēlēšanu likums nosaka, ka pašvaldības tiek ievēlētas vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, brīvās un proporcionālās vēlēšanās, piešķirot vietas partijām, kuras iegūst vismaz 5% balsu pēc Vebstera—Senlagē metodes. Vēlēšanas parasti notiek reizi četros gados, jūnija pirmajā sestdienā, bet Saeimai ir tiesības pieprasīt ārkārtas vēlēšanas. Ja notiek ārkārtas vēlēšanas un līdz iepriekšējās domes termiņa beigām ir vairāk par diviem mēnešiem, bet mazāk par diviem gadiem, tad domi ievēl uz pagarinātu laiku — līdz aiznākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām, savukārt ja ir vairāk par diviem gadiem, tad uz saīsinātu laiku — līdz nākamajām noteiktajām pašvaldību vēlēšanām.

Novada domē tiek ievēlēti 15 deputāti, ja iedzīvotāju skaits administratīvajā teritorijā ir zemāks par 30 000.[8]

Tiesības piedalīties Balvu novada domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem ir reģistrēta dzīvesvieta Balvu novada administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, vai kuriem Balvu administratīvajā teritorijā pieder nekustamais īpašums. Lai apliecinātu vēlētāja identitāti jānorāda derīga ES pilsoņa pase vai personas apliecība (eID karte).

Kandidātu saraksti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nr. Saraksts Kandidāti Līderis Balsis % Ievēlēti
1 Latvijas Zaļā partija 18 Jānis Trupovnieks
2 Latvijas attīstībai 18 Tālis Korlašs
3 Latgales partija 18 Sergejs Maksimovs
4 KPV LV 6 Jānis Garbovskis
5 Latvijas Zemnieku savienība 18 Aigars Pušpurs
6 Jaunā konservatīvā partija 18 Aldis Bukšs
7 Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"—"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" 18 Aija Mežale
8 Saskaņa 18 Gints Grīslis
9 Jaunā Vienotība 18 Maruta Castrova

Ievēlētie deputāti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vēlēšanu rezultāti būs zināmi pēc visu vēlētāju balsu saskaitīšanas, un ievēlēto deputātu saraksts būs pieejams pēc vēlēšanu rezultātu apstiprināšanas.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Apvienotā Balvu novada Vēlēšanu komisijas PAZIŅOJUMS par iecirkņu komisiju izveidošanu 2021.gada 5.jūnija pašvaldību vēlēšanām». Viļakas novads. 2021. gada 20. martā. Skatīts: 2021. gada 19. aprīlī.
  2. «Vēlēšanu iecirkņi». cvk.lv. CVK. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2021. gada 13. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 30. maijā.
  3. «2021. gada 5. jūnija vēlēšanas». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  4. Madara Līcīte. «Centrālā vēlēšanu komisija izsludina pašvaldību vēlēšanas 5. jūnijā». lsm.lv (LSM), 2021. gada 21. janvārī. Skatīts: 2021. gada 24. aprīlī.
  5. «Ieteikumi Covid-19 infekcijas profilaksei vēlēšanās». cvk.lv. CVK. 2021. gada 18. martā. Skatīts: 2021. gada 31. maijā.
  6. «Apvienotā Balvu novada Vēlēšanu komisijas PAZIŅOJUMS». Baltinavas novads. 2021. gada 19. martā. Skatīts: 2021. gada 19. aprīlī.
  7. Ģirts Zvirbulis. «Balvos nemierā ar darbavietu trūkumu, kā arī ielu un tiltu stāvokli». lsm.lv (LSM), 2021. gada 19. aprīlī. Skatīts: 2021. gada 19. aprīlī.
  8. «Pašvaldību domēs ievēlajamo deputātu skaits». cvk.lv. CVK. Skatīts: 2021. gada 13. aprīlī.

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]