Pāriet uz saturu

Portāls:Ģeogrāfija

Vikipēdijas lapa
Laipni lūdzam ģeogrāfijas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par ģeogrāfiju.
izmainīt  

Ģeogrāfijas portāls

Ģeogrāfija (grieķu γεωγραφία: γεια — Zeme un γραφειν — rakstīt, aprakstīt) ir dabaszinātņu un sociālo zinātņu sistēma, kas pēta Zemi, tai raksturīgās īpatnības, dzīvības izplatību uz Zemes, tai skaitā cilvēka izplatību un cilvēka darbības efektus. Ģeogrāfija ir viens no nozīmīgiem dabaszinātņu un sociālo zinātņu saskares punktiem.

Terminu ģeogrāfija pirmais lietoja sengrieķu zinātnieks Erastotens (270 - 195 pmē.). Pēc lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem vienotā sistēmā ģeogrāfiskās zināšanas apkopoja holandietis B. Varēniuss. Latvijas ģeogrāfiskā izpēte sākās 18. gadsimta beigās.

izmainīt  

Izmeklēts raksts

Sofijas katedrāle Stambulā

Stambula (turku: İstanbul, [istɑmbul]; vēsturiskie nosaukumi: Bizantija, Konstantinopole, Konstantīnija u.c.) pēc iedzīvotāju skaita ir lielākā pilsēta Eiropā (3. lielākā pilsēta pasaulē un 19. lielākā apdzīvotā vieta) un ir Turcijas kultūras un finanšu centrs. Pilsēta aptver 25 no visiem Stambulas ila rajoniem. Stambula atrodas abpus Bosfora šaurumam valsts ziemeļrietumos un tajā ietilpst dabiskā osta Zelta rags. Pilsēta atrodas gan Eiropā (Trāķija), gan Āzijā (Anatolija), kuras šķir Bosfora šaurums un tādēļ tā ir vienīgā metropole pasaulē, kas izvietojas divos kontinentos. Stambula vēsturē ir bijusi galvaspilsēta Romas impērijai (330-395), Bizantijas impērijai (395-1204 un 1261-1453), Latīņu impērijai (1204-1261) un Osmaņu impērijai (1453-1922). Stambula ir viena no 2010. gada Eiropas kultūras galvaspilsētām. 1985. gadā Stambulas vēsturiskos rajonus iekļāva UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Ģeogrāfija ir saistīti šādi portāli:

Latvija
Meteoroloģija
Turcija
Zinātne
izmainīt  

Vikiprojekti

izmainīt  

Jaunākās ziņas

izmainīt  

Vai tu zināji, ka...

izmainīt  

Izmeklēts attēls

Viesuļvēstra Sendija
Viesuļvēstra Sendija
Autors: ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras administrācija

Viesuļvētra Sendija tuvu maksimālajai intensivitātei 2012. gada 25. oktobrī.

izmainīt  

Lietas, ko tu varētu darīt