Portāls:Bioloģija

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
DNA icon.svg
Laipni lūdzam Bioloģijas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par bioloģiju.
izmainīt  

Bioloģijas portāls

Eksperiments, kurā izmanto lāzera gaismu

Bioloģija (grieķu: βίος — dzīvība; λόγος — zinātne) ir dabas zinātne par dzīvību visās tās izpausmēs un par dzīvās matērijas organizāciju molekulārā, šūnu, audu, orgānu, organismu un organismu kopu līmenī. Bioloģijas galvenais uzdevums ir noskaidrot dzīvības būtību un likumsakarības, kas saistītas ar to. Tā ir zinātne par visiem dzīvajiem organismiem, kur noskaidro to, kā tie aug, barojas un kustas, kā tie vairojas un kā attīstās ilgākā laika periodā (evolūcija).

izmainīt  

Izmeklēts raksts

Heterobasidion annosum - Lindsey.jpg

Sakņu piepe (Heterobasidion annosum (Fr.) Bref.) ir sakņu trupi izraisoša bazidiomicēte. Sēnes micēlijs darbojas kā nekrotrofs dzīvā, kā saprotrofs nedzīvā koksnē. Sakņu piepe izraisa vērā ņemamus mežsaimnieciskos zaudējumus ziemeļu puslodes, īpaši Eiropas skujkoku mežos, kur tiek veikta saimnieciskā darbība. Parasti sakņu piepes radītie bojājumi konstatēti eglei (Picea abies) un priedei (Pinus sylvestris). Sakņu piepes sugu kompleksu raksturo plaša izplatība un augsta ekoloģiskā piemērošanās spēja. Sakņu piepes sugu komplekss ietver 5 dažādas sugas, kas atšķiras pēc saimniekauga izvēles, izplatības, bioloģijas. Latvijā sastopamas 2 sugas. Sakņu piepju sugu izraisītie zaudējumi Eiropas Savienības valstīs ik gadu sasniedz aptuveni 500 miljonus eiro.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Izmeklēts attēls

Ķērpji
Autors: Ragesoss

Ķērpji (Lichenes) ir kompleksi simbiotiski organismi. Tos veido asku sēnes ar zaļaļģēm vai zilaļģēm. Trīs ķērpju ģintīs ietilpst bazīdiju sēnes.

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Bioloģija ir saistīti šādi portāli:

Redcross.png Medicīna
Science-symbol-2.svg Zinātne
izmainīt  

Izmeklēta biogrāfija

PanderChristian1827.JPG

Kristians Heinrihs Panders (vācu: Christian Heinrich von Pander; dzimis 1794. gada 24. jūlijā (pēc vecā stila 12. jūlijā, miris 1865. gada 22. septembrī) bija vācbaltiešu paleontologs, embriologs un ģeologs, kuru Čārlzs Darvins atzina par savas teorijas priekšteci. No 1827. līdz 1844. gadam savā Carnikavas muižā turpināja paleontoloģiskus pētījumus, īpaši par devona un silūra periodiem. Viņa atklājumi publicēti grāmatā „Salīdzinošā osteoloģija” (Vergleichende Osteologie, 1821—1838), pirmo monogrāfiju, kas veltīta Baltijas devona zivju izpētei (Pander, 1857). Tajā viņš apkopojis daudzu gadu rūpīgi vāktu un preparētu fosiliju materiālu apstrādes rezultātus, vienlaikus ieviešot ļoti augstus paleontoloģisko darbu standartus, kurus virkne Pandera līdzgaitnieku nespēja sasniegt.

izmainīt  

Lietas, ko Tu varētu darīt...

izmainīt  

Vai tu zināji...

HanDaim2.JPG
izmainīt  

Jaunākie raksti

Nuvola apps kthememgr.png Jaunākie raksti

2021. gada oktobrī par bioloģijas tēmu tika uzrakstīti 26 jauni raksti. Par sēnēm (mikoloģija) uzrakstīts 1 raksts. Par botāniku uzrakstīti 3 raksti. Par zooloģiju uzrakstīts 1 raksts. Par citoloģiju uzrakstīti 5 raksti. Par bioķīmiju 2 raksti. Par medicīnu ir uzrakstīti 13 raksti (Kardioloģija, slimības, medicīnisks preparāts un ierīce, zāļu izstrāde).

Gustamons raksti:

Treisijs raksti:

Jānis U. raksti:

Yerachmiel Coinblatt raksti:

Khgdh raksti:

DJ EV raksti:

‎‎‎‎