Portāls:Saules sistēma

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Science-symbol-2.svg Zinātne   Celestia.png Astronomija   RocketSunIcon.svg Kosmonautika  

Stellarium Faenza.svg
Laipni lūdzam Saules sistēmas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par Saules sistēmu.
izmainīt  

Saules sistēmas portāls

Saules sistēma ir Saule un ap to riņķojošo debess ķermeņu kopums — astoņas planētas, kas veido planētu sistēmu, kā arī citi ievērojami mazāki ķermeņi, piemēram, pundurplanētas un Saules sistēmas mazie ķermeņi, piemēram, komētas un asteroīdi. Saules sistēma atrodas Piena Ceļa spirālzarā "Oriona rokā" (Orion Arm), 26 000 gaismas gadu attālumā no galaktikas centra.

izmainīt  

Izmeklēts raksts

Sun920607.jpg

Saule ir zvaigzne, kas atrodas Saules sistēmas centrā. Orbītā ap Sauli riņķo Zeme un pārējās Saules sistēmas planētas, kā arī asteroīdi, komētas un citi kosmiskie ķermeņi. Saule ir milzīga plazmas lode, tās masa ir aptuveni 2×1030 kg. Saule sastāv no 74% ūdeņraža un 25% hēlija, pārējo masu veido smagāki elementi (ogleklis, skābeklis, dzelzs u.c.). Saule ir apmēram 4,5—5 miljardus gadu veca, bet vēl pēc 5 miljardiem gadu tā pārvērtīsies par sarkano milzi un tad — par balto punduri (skat. "Zvaigznes evolūcija"). Saule ir Zemei tuvākā un tādējādi arī vislabāk izpētītā zvaigzne.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Izmeklēts attēls

Heila—Bopa komēta.
Autors: Philipp Salzgeber

Heila—Bopa komēta pie debesīm 1997. gada 29. martā. (Istrija, Horvātija)

izmainīt  

Vai tu zināji...

Mimas Cassini.jpg
izmainīt  

Jaunākās ziņas

2019. gada decembris.

  • (Novērojumi decembrī):

13-14. decembrī — Geminīdu meteoru plūsmas maksimums. Pats daudzsološākais gada "zvaigžņu lietus". Iespējams līdz 120 meteoriem stundā. Plūsmu izraisa asteroīds 3200 Phaethon. Radiants atrodas Dvīņu zvaigznājā.

Diemžēl šajā laikā iekrīt pilnmēness un tāpēc Mēness gaisma var traucēt pilnībā baudīt šo kosmisko parādību.

14. decembrī — Maksimālo spožumu sasniegs komēta 46P/Wirtanen (4.1 zvaigžņu lielums). To varēs novērot ar nelielu amatieru teleskopu Lūša, Lielā Lāča un Lauvas zvaigznājā.

21-22. decembrī — Ursīdu meteoru plūsmas maksimums. Iespējams no 5 līdz 10 meteoriem stundā. Meteoru plūsmu saistīta ar komētu 8P/Tuttle. Radiants atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Ir gaidāmi labi novērošanas apstākļi.

22. decembrī — Ziemas saulgrieži. Šajā dienā Saule paceļas viszemāk virs horizonta, un tā ir visīsākā gada diena ar visgarāko nakti. Ziemeļu puslodē sākas astronomiskā ziema, bet dienvidu puslodē, vasara.

26. decembrī — Saules gredzenveida aptumsums (Mēness aizklās tikai Saules centrālo daļu, izveidojot "gaismas gredzenu"). Aptumsums būs redzams Āzijā, Indonēzijā un Austrālijas ziemeļos. Latvijā tas nebūs novērojams.

izmainīt  

Izmeklēta biogrāfija

Justus Sustermans - Portrait of Galileo Galilei, 1636.jpg

Galileo Galilejs (itāļu: Galileo Galilei, dzimis 1564. gada 15. februārī, miris 1642. gada 8. janvārī) bija Renesanses laika fiziķis, astronoms, matemātiķis, domātājs.

Dinamikas kā zinātnes nozares un eksperimentālās fizikas pamatlicējs. Definējis inerces likumu un brīvā kritiena likumu, formulējis ķermeņa kustības pa slīpni un trajektoriju pamatprincipus (ripinot lodi pa slīpni un mērot tās atrašanās vietu dažādos laika sprīžos, konstatēja, ka lodes ātruma palielināšanās ir proporcionāla tās kustības laikam); izvirzīja ideju par kustības un miera stāvokļa relativitāti (Galileja relativitātes princips); izgudroja arī termoskopu (mūsdienu termometra priekšteci). Izveidojis teleskopu un veicis virkni atklājumu astronomijā: jaunus objektus kosmosā (piemēram, Jupitera pavadoņus), kosmosa objektu rotāciju ap savu asi. Heliocentrisma koncepcijas piekritējs.

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Saules sistēma ir saistīti šādi portāli:

Celestia.png Astronomija
RocketSunIcon.svg Kosmonautika
Science-symbol-2.svg Zinātne
izmainīt  

Lietas, ko tu varētu darīt