Portāls:Saules sistēma

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search

Science-symbol-2.svg Zinātne   Celestia.png Astronomija   RocketSunIcon.svg Kosmonautika  

Stellarium Faenza.svg
Laipni lūdzam Saules sistēmas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par Saules sistēmu.
izmainīt  

Saules sistēmas portāls

Saules sistēma ir Saule un ap to riņķojošo debess ķermeņu kopums — astoņas planētas, kas veido planētu sistēmu, kā arī citi ievērojami mazāki ķermeņi, piemēram, pundurplanētas un Saules sistēmas mazie ķermeņi, piemēram, komētas un asteroīdi. Saules sistēma atrodas Piena Ceļa spirālzarā "Oriona rokā" (Orion Arm), 26 000 gaismas gadu attālumā no galaktikas centra.

izmainīt  

Izmeklēts raksts

Halebopp031197.jpg

Heila—Bopa komēta (C/1995 O1) bija ilglaicīgi redzama komēta, iespējams, ka tā ir 20. gadsimta visvairāk novērotā komēta, kā arī viena no spilgtākajām pēdējās desmitgadēs. Tā ar neapbruņotu aci bija redzama 18 mēnešus, kas ir kļuvis par rekordu. Iepriekšējais rekords piederēja 1811. gada Lielajai komētai, kuru salīdzinoši varēja redzēt divreiz mazāku laiku, tas ir, mazliet vairāk par deviņiem mēnešiem.

Heila—Bopa komēta tika atklāta 1995. gada 23. jūlijā aptuveni 7,2 AU attālumā no Saules, kā arī tika paredzēts, ka tā būs pietiekami spilgta, lai būtu saredzama ar neapbruņotu aci. Lai gan komētas spožumu ir diezgan grūti paredzēt, tā 1997. gada 1. aprīlī, kad tā sasniedza perihēliju, pārsteidza daudzus, jo bija spožāka, nekā tika gaidīts. Tā tika nosaukta arī par "1997. gada Lielo komētu".

Daudziem cilvēkiem, kuri ilgu laiku nebija redzējuši komētas, Heila—Bopa komēta izraisīja arī trauksmes sajūtu. Plašu publicitāti ieguva baumas, ka aiz komētas ir paslēpies citplanētiešu kuģis. Šīs baumas izraisīja pat masu pašnāvību, kuru veica sektas "Heaven's Gate" sekotāji.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Izmeklēts attēls

Jo
Autors: NASA / JPL / University of Arizona

Jo ir Jupitera pavadonis, viens no četriem Galileja pavadoņiem, kurš atrodas vistuvāk planētai. Pazīstams ar lielu vulkānisko darbību.

izmainīt  

Vai tu zināji...

Mimas Cassini.jpg
izmainīt  

Jaunākās ziņas

2020. gada februāris.

  • (Novērojumi februārī):

2. februārī — Venēra ieiet Zivju zvaigznājā.

9. februārī — ά-Centaurīdu meteoru plūsmas maksimums. Radiants atrodas Centaura zvaigznājā. Latvijā nav novērojams.

9. februārī — februāra pilnmēness, saukts par sniega pilnmēnesi. Notiks 7:33 pēc Griničas laika.

10. februārī — Merkura maksimālā (austrumu) elongācija 18 grādi.

16. februārī — Merkurs apstāsies savā kustībā, lai turpinātu kustību pretējā virzienā.

18. februārī — Mēness pusmēness atradīsies mazāk, kā 1 grāda attālumā uz ziemeļiem no Marsa. Konjukcija ar Marsu notiks 13:17 pēc Griničas laika.

19. februārī — Mēness pusmēness atradīsies 1 grāda attālumā uz dienvidiem no Jupitera. Konjukcija ar Jupiteru notiks 19:36 pēc Griničas laika.

20. februārī — Mēness pusmēness atradīsies 1.8 grādu attālumā no Saturna. Konjukcija ar Saturnu notiks 19:36 pēc Griničas laika.

23. februārī — jauns mēness.

27. februārī — augošs pusmēness pietuvosies Venērai. Konjukcija ar Venēru notiks 11:51 pēc Griničas laika.

izmainīt  

Izmeklēta biogrāfija

Justus Sustermans - Portrait of Galileo Galilei, 1636.jpg

Galileo Galilejs (itāļu: Galileo Galilei, dzimis 1564. gada 15. februārī, miris 1642. gada 8. janvārī) bija Renesanses laika fiziķis, astronoms, matemātiķis, domātājs.

Dinamikas kā zinātnes nozares un eksperimentālās fizikas pamatlicējs. Definējis inerces likumu un brīvā kritiena likumu, formulējis ķermeņa kustības pa slīpni un trajektoriju pamatprincipus (ripinot lodi pa slīpni un mērot tās atrašanās vietu dažādos laika sprīžos, konstatēja, ka lodes ātruma palielināšanās ir proporcionāla tās kustības laikam); izvirzīja ideju par kustības un miera stāvokļa relativitāti (Galileja relativitātes princips); izgudroja arī termoskopu (mūsdienu termometra priekšteci). Izveidojis teleskopu un veicis virkni atklājumu astronomijā: jaunus objektus kosmosā (piemēram, Jupitera pavadoņus), kosmosa objektu rotāciju ap savu asi. Heliocentrisma koncepcijas piekritējs.

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Saules sistēma ir saistīti šādi portāli:

Celestia.png Astronomija
RocketSunIcon.svg Kosmonautika
Science-symbol-2.svg Zinātne
izmainīt  

Lietas, ko tu varētu darīt