Portāls:Astronomija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Science-symbol-2.svg Zinātne   Celestia.png Astronomija   RocketSunIcon.svg Kosmonautika  

Celestia.png
Laipni lūdzam astronomijas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par astronomiju.
izmainīt  

Astronomijas portāls

Astronomija (grieķu: astron - zvaigzne; nomos - likums) ir zinātne par Visumu un tajā sastopamo matērijas formu (atsevišķu debess ķermeņu, to sistēmu un citu veidojumu) uzbūvi, izvietojumu, kustību un attīstību. Astronomija ir cieši saistīta ar citām zinātnēm, kā, piemēram, ar fiziku, ķīmiju, meteoroloģiju, ģeogrāfiju, bioloģiju un, protams, ar matemātiku. Astronomijā uzkrātās zināšanas tiek izmantotas cilvēces praktiskajām vajadzībām.

Rādīt jaunas sadaļas
izmainīt  

Izmeklēts raksts

Sun920607.jpg

Saule ir zvaigzne, kas atrodas Saules sistēmas centrā. Orbītā ap Sauli riņķo Zeme un pārējās Saules sistēmas planētas, kā arī asteroīdi, komētas un citi kosmiskie ķermeņi. Saule ir milzīga plazmas lode, tās masa ir aptuveni 2×1030 kg. Saule sastāv no 74% ūdeņraža un 25% hēlija, pārējo masu veido smagāki elementi (ogleklis, skābeklis, dzelzs u.c.). Saule ir apmēram 4,5—5 miljardus gadu veca, bet vēl pēc 5 miljardiem gadu tā pārvērtīsies par sarkano milzi un tad — par balto punduri (skat. "Zvaigznes evolūcija"). Saule ir Zemei tuvākā un tādējādi arī vislabāk izpētītā zvaigzne.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Izmeklēts attēls

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Astronomija ir saistīti šādi portāli:

RocketSunIcon.svg Kosmonautika
Science-symbol-2.svg Zinātne
izmainīt  

Jaunākās ziņas

  • Janvāra sākumā NASA paziņoja, ka tiek dibināta nodaļa Planetary Defense Coordination Office (PDCO), kas koordinēs visu ASV organizāciju darbību, kuras nodarbojas ar Zemei bīstamu kosmisko objektu (near-Earth objects, NEOs) problemātiku. Šī nodaļa pārraudzīs projektu finansējumu, kas saistīti ar Zemei tuvojošos komētu un asteroīdu atklāšanu un izpēti.
  • Klejojoša planēta (2MASS J2126), kas atrodas virs 100 gaismas gadiem no Zemes, domājams atrodas orbītā ap zvaigzni (TYC 9486-927-1). Masīvā planēta (11-15 Jupitera masas) rotē ap zvaigzni 14000 a.v. attālumā no tās. Līdz ar to pēc astronoma Nila Dikona domām šī ir lielākā zināmā planetārā sistēma.
  • Pētnieki ir atraduši pierādījumus tam, ka Saules sistēmā aiz Neptūna pa ļoti izstieptu orbītu riņķo masīva planēta (ap 10 Zemes masām) vidēji 4,5 miljardi km. attālumā no Saules. Tas ir aptuveni 20 reizes tālāk no Saules, nekā Neptūna vidējā orbīta. Šīs planētas gads ilgst no 10000 līdz 20000 Zemes gadus. Planēta tiek saukta par "Devīto planētu".
  • NASA kosmiskais teleskops "Keplers" janvārī apstiprināja 1000-ās citplanētas eksistenci. Šis teleskops regulāri apseko 150000 zvaigznes, un pašlaik iezīmēti vēl 4000 kandidāti uz citplanētas statusu.
izmainīt  

Izmeklēta biogrāfija

Wernher von Braun.jpg

Dr. Verners Magnuss Maksimiliāns brīvkungs fon Brauns (Dr. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun; dzimis 1912. gada 23. martā, miris 1977. gada 16. jūnijā) bija vācu raķešu konstruktors, viens no svarīgākajām personām nacistiskās Vācijas un vēlāk arī ASV raķešu tehnoloģiju attīstībā.

izmainīt  

Vai tu zināji...

Herschel 40 foot.jpg
izmainīt  

Lietas, ko tu varētu darīt

Kas ir portāls? | Portālu saraksts

Latviešu Vikipēdijas portāli:

P vip.svg Cilvēki  · Terrestrial globe.svg Ģeogrāfija  · Crystal Clear app krita.png Māksla  · Sports and games.png Sports  · P history.svg Vēsture  · Science-symbol-2.svg Zinātne
Flag-map of Latvia.svg Latvija  · Flag of Turkey.svg Turcija  · Eighth notes and rest.svg Mūzika  · Basketball.png Basketbols  · Alonso-WPF1logo.png Formula 1  · Soccer ball.svg Futbols  · Hockey puck 2.jpg Hokejs  · Gnome-security-medium.svg Otrais pasaules karš  · RocketSunIcon.svg Astronomija  · Celestia.png Kosmonautika