Portāls:Astronomija

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt

Science-symbol-2.svg Zinātne   Celestia.png Astronomija   RocketSunIcon.svg Kosmonautika  

Celestia.png
Laipni lūdzam astronomijas portālā,

kuru arī Tu vari papildināt!

Šajā portālā var atrast informāciju par astronomiju.
izmainīt  

Astronomijas portāls

Astronomija (grieķu: astron - zvaigzne; nomos - likums) ir zinātne par Visumu un tajā sastopamo matērijas formu (atsevišķu debess ķermeņu, to sistēmu un citu veidojumu) uzbūvi, izvietojumu, kustību un attīstību. Astronomija ir cieši saistīta ar citām zinātnēm, kā, piemēram, ar fiziku, ķīmiju, meteoroloģiju, ģeogrāfiju, bioloģiju un, protams, ar matemātiku. Astronomijā uzkrātās zināšanas tiek izmantotas cilvēces praktiskajām vajadzībām.

Rādīt jaunas sadaļas
izmainīt  

Izmeklēts raksts

ISS after STS-123.jpg

STS-123 bija Space Shuttle Endeavour ekspedīcija uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS). Starts notika 2008. gada 11. martā 06:28 UTC no Kenedija kosmiskā centra starta laukuma 39A. 2008. gada 27. martā 00:40:41 UTC Endeavour nolaidās. Lidojuma ilgums bija 15 dienas 18 stundas 12 minūtes 27 sekundes. Šis lidojums bija trešais ilgākais Space Shuttle vēsturē.

STS-123 misijas galvenais uzdevums bija nogādāt SKS Japānā būvētā moduļa Kibo hermētisko sekciju un Kanādā izgatavoto manipulatoru Special Purpose Dexterous Manipulator. Ar kosmoplānu stacijā ieradās SKS 16. ekspedīcijas jaunais dalībnieks Gerets Reismens, kas nomainīja Leopoldu Eijāru. Misijas laikā tika veiktas piecas iziešanas kosmosā.

izmainīt  

Kategorijas un galvenie temati

izmainīt  

Izmeklēts attēls

izmainīt  

Vai tu zināji...

Friedrich Wilhelm Bessel (1839 painting).jpg
izmainīt  

Jaunākās ziņas

  • (Saules sistēma) Pa Marsa orbītu Lagranža punktā L5 tam seko 9 Trojas asteroīdi. Jaunākie pētījumu dati liek domāt, ka Marsa Trojas asteroīdi ir radušies sadaloties pundurplanētai. Visi šie astroīdi atrodas ļoti kompakti. Lai apstiprinātu šo hipotēzi tika veikti spektroskopiskie novērojumi, kur tika konstatēts, ka vismaz diviem asteroīdiem ir līdzīgs sastāvs, norādot uz to kopīgo izcelsmi. Pie tam tie sastāv galvenokārt no minerāla olivīna, kas parasti veidojas augstspiediena apstākļos samērā lielu kosmisku ķermeņu dzīvēs. Tas nozīmē, ka Marsa Trojas asteroīdi ir radušies nevis asteroīdam sairstot, bet pundurplanētai ejot bojā kādā kosmiskā sadursmē.
  • (Mūsu galaktika) Astronomi ir atklājuši atmosfēru ap citplanētu GJ 1132b. Šis atklājums pirmo reizi konstatē atmosfēras klātnību ap superzemes tipa planētu, kas pēc masas un izmēriem līdzinās Zemei. Tādā veidā ir sperts jauns solis dzīvības meklējumos uz citplanētām. Atklājums tika veikts ar Čīlē izvietoto 2,2 metrīgo teleskopu ESO/MPG Džona Sausvorta vadībā.
  • (Metagalaktika) Uz paša dziļākā rentgenuzņēmuma, kas līdz šim tika uzņemts, kosmiskā observatorijaČandra” (Chandra) fiksēja noslēpumainu uzliesmojumu rentgenstaru diapazonā. Šis avots radās , domājams, kaut kādas kosmiskas kataklizmas rezultātā, bet var būt, ka tā izcelsme nekad iepriekš astronomijā nav tikusi pētīta. Līdz 2014. gada oktobrim šis avots rentgenstaru diapazonā nebija novērojams. Bet tad tas pēkšņi uzplaiksnīja, dažu stundu laikā palielinot savu spožumu 1000 reizes. Apmēram pēc diennakts avots atkal nodzisa, samazinot savu spožumu zem observatorijas „Čandra” jūtības līmeņa. Novērojot šo rajonu ar Habbla un Spitcera kosmiskajām observatorijām, tika konstatēts, ka šis noslēpumainais fenomens notika nelielā blāvā galaktikā, apmēram 10,7 miljardu gaismas gadu attālumā no Zemes. Dažu minūšu laikā šis rentgenstaru avots izdalīja vairāk enerģijas, nekā visas šīs galaktikas zvaigznes kopā. Šis notikums tiek skaidrots, kā masīvas zvaigznes kolapss, vai kā divu neitronu zvaigžņu sadursme, vai arī kā neitronu zvaigznes sadursme ar melno caurumu.
izmainīt  

Izmeklēta biogrāfija

Wernher von Braun.jpg

Dr. Verners Magnuss Maksimiliāns brīvkungs fon Brauns (Dr. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun; dzimis 1912. gada 23. martā, miris 1977. gada 16. jūnijā) bija vācu raķešu konstruktors, viens no svarīgākajām personām nacistiskās Vācijas un vēlāk arī ASV raķešu tehnoloģiju attīstībā.

izmainīt  

Saistītie portāli

Ar portālu Astronomija ir saistīti šādi portāli:

RocketSunIcon.svg Kosmonautika
Science-symbol-2.svg Zinātne
izmainīt  

Lietas, ko tu varētu darīt

Kas ir portāls? | Portālu saraksts

Latviešu Vikipēdijas portāli:

P vip.svg Cilvēki  · Terrestrial globe.svg Ģeogrāfija  · Crystal Clear app krita.png Māksla  · Sports and games.png Sports  · P history.svg Vēsture  · Science-symbol-2.svg Zinātne
Flag-map of Latvia.svg Latvija  · Flag of Turkey.svg Turcija  · Eighth notes and rest.svg Mūzika  · Basketball.png Basketbols  · WPF1logo.png Formula 1  · Soccer ball.svg Futbols  · Hockey puck 2.jpg Hokejs  · Gnome-security-medium.svg Otrais pasaules karš  · RocketSunIcon.svg Astronomija  · Celestia.png Kosmonautika