Pāriet uz saturu

Āgenskalna iela

Vikipēdijas lapa
Āgenskalna iela
Āgenskalna iela
Ielas novietojums Rīgā
Pamatinformācija
Pilsēta Rīga
Priekšpilsēta Kurzemes rajons
Apkaime Āgenskalns, Zasulauks
Garums 1182 m[1]
Joslu skaits 2
Segums asfalts
Sabiedriskais transports
Autobuss 56.
Trolejbuss 12.
Āgenskalna iela Vikikrātuvē

Āgenskalna iela ir iela Rīgā, Kurzemes rajonā, Āgenskalna un Zasulauka apkaimēs. Āgenskalna iela sākas krustojumā ar Slokas ielu un beidzas krustojumā ar Margrietas un Kuldīgas ielām. Kopējais ielas garums ir 1182 metri,[1] un tā sastāv no 2 braukšanas joslām.

Iela veidojusies bijušās Jelgavas priekšpilsētas daļā — Švarcmuižas teritorijā — no Slokas ielas līdz Kuldīgas ielai kā privāta iela, kuru ierīkoja muižas īpašnieks savas muižas teritorijā. Pilsētas valde ielas nosaukumu neapstiprināja. 1901. gadā muižas īpašniekam tika atļauts izvēlēties ielas nosaukumu, ar noteikumu, ka uz ielas plāksnes pirms nosaukuma būs rakstīts "privāts ceļš". Kopš 1906. gada pilsētas ielu sarakstā iekļauta Āgenskalna iela.

Līdz 20. gadsimta 20. gadiem apbūve bija tikai ielas sākumā, tālāk iela turpinājās caur Švarcmuižas mežu un neapbūvētu teritoriju līdz pat Margrietas un Kuldīgas ielu stūrim. 1930. gados tika uzbūvētas dažas modernas savrupmājas, bet laikā no 1958. līdz 1962. gadam Āgenskalna ielas apkārtnē uzbūvēja piecstāvu dzīvojamo namu rajonu Āgenskalna priedes — pirmo tipveida daudzstāvu apbūves masīvu Latvijā. Tāpat tika uzcelta arī kafejnīca "Priedes".[2]

Ielas raksturojums

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āgenskalna iela ir 1182 metrus gara asfaltēta iela Āgenskalna un Zasulauka apkaimēs. Tā sākas krustojumā ar Slokas ielu un iet dienvidrietumu virzienā kā divu joslu iela. Ielai ir savienojumi ar Baložu un Alīses ielām, krustojumā pie Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas ar Melnsila ielu no vienas puses un Vīlipa ielu no otras puses. Nedaudz tālāk tā krustojas ar Dreiliņu ielu no vienas puses un Gregora ielu (savienojums tikai gājējiem). Āgenskalna iela beidzas krustojumā ar Margrietas un Kuldīgas ielām.

Ielu savienojumi

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āgenskalna iela ir savienota ar šādām ielām:

  • Āgenskalna ielā 24 agrāk atradās kafejnīca "Priedes".

Sabiedriskais transports

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Āgenskalna ielas posmā no Melnsila un Vīlipa ielu krustojuma līdz trolejbusu galapunktam "Āgenskalna priedes" (galapunkts atrodas īsi pirms krustojuma ar Dreiliņu ielu) kursē 12. maršruta trolejbusi. 12. trolejbusu maršruta galapunkts "Āgenskalna priedes" atrodas ielas pārnumuru pusē. Šeit kursē arī 56. maršruta autobusi posmā no Melnsila un Vīlipa ielu krustojuma līdz Āgenskalna un Dreiliņu ielu krustojumam.

  1. 1,0 1,1 «Rīgas ielu pamatlielumi» (XLS). Atvērtie dati. Rīgas dome. 2016. gada 1. janvārī. Skatīts: 2016. gada 14. augustā.
  2. Rīgas ielas. Enciklopēdija. 1. sējums. Apgāds "Priedaines", 2001, 68. lpp.
  3. «Rīgas Valsts vācu ģimnāzija». dati.e-skola.lv.[novecojusi saite]

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]