Tjumeņas apgabals

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Tjumeņas apgabals
Тюменская область
Novietojums
Russia - Tyumen Oblast (2008-01).svg
Simboli
Tjumeņas apgabala karogs Tjumeņas apgabala ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Galvenie dati
Galvaspilsēta:: Tjumeņa
Oficiālā valoda:: krievu
Nacionālais sastāvs:: krievi (71,57%)
tatāri (7,42%)
ukraiņi (6,47%)
Platība : 1 464 200 km²
Iedzīvotāju skaits: 3 323 300
Iedzīvotāju blīvums : 2,3/km²
Pilsētu skaits 26
Rajonu skaits 38
Federālais reģions:: Urālu
Mājaslapa:: http://admtyumen.ru/

Tjumeņas apgabals ir viens no Krievijas Federācijas apgabaliem. Tur atrodas divi autonomie apvidi: Hantu-mansu autonomais apvidus (visdusdaļā) un Jamalas Ņencu autonomais apvidus (ziemeļos). Tjumeņas apgabals robežojas ar Arhangeļskas apgabalu (Ņencu autonomo apgabalu) ziemeļrietumos, Komi Republiku un Sverdlovskas apgabalu rietumos, Kurgānas apgabalu dienvidrietumos, Kazahstānu dienvidos, Omskas un Tomskas apgabaliem dienvidaustrumos, Krasnojarskas novadu austrumos un Ziemeļu Ledus okeānu ziemeļos. Apgabalu šķērso dzelzceļa līnija Tjumeņa—Surguta—Urengoja.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1582. gadā Krievijas caristes nolīgtie kazaki uzbruka Sibīrijas hanistei. 1621. gadā bijušās hanistes teritorijā izveidoja Krievijas pareizticīgo baznīcas Sibīrijas bīskapiju, bet 1708. gadā Sibīrijas guberņu, ko drīz pārdēvēja par Toboļskas provinci, 1782. gadā par Toboļskas vietniecību, bet 1796. gadā par Toboļskas guberņu.

Pēc Februāra revolūcijas apcietināto Krievijas imperatoru Nikolaju II ar ģimeni izsūtīja uz Toboļsku, kur viņi dzīvoja no 1917. gada 13. augusta līdz 1918. gada 13. aprīlim. 1919. gadā Toboļskas guberņa atradās Kolčaka armijas, pēc tam Sarkanās armijas kontrolē.

1920. gada martā Padomju Krievijas valdība to pārdēvēja par Tjumeņas guberņu, 1923. gada novembrī to likvidēja, iekļaujot Urālu apgabalā, bet 1934. gadā Omskas apgabalā. 1944. gadā atjaunoja Tjumeņas apgabalu.

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karte (bez autonomajiem apvidiem)[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tjumeņas apgabala pilsētu izvietojums; treknrakstā — apgabala centrs.
Nav parādīti divi autonomie apvidi: Hantu-mansu autonomais apvidus un Jamalas Ņencu autonomais apvidus.