Orenburgas apgabals

Vikipēdijas lapa
Orenburgas apgabals
Оренбургская область
Flag of Orenburgas apgabals
Karogs
Coat of arms of Orenburgas apgabals
Ģerbonis
Russia - Orenburg Oblast (2008-01).svg
Pārvaldes centrs Orenburga
Oficiālā valoda krievu
Valsts Karogs: Krievija Krievija
Federālais apgabals Pievolgas
Platība 
 - Kopējā 123 700 km²
Iedzīvotāji
 - Kopā 2 137 900
 - Blīvums 17/km²
 - Tautas krievi (73,94%)
tatāri (7,61%)
kazahi (5,76%)
Pilsētas 12
Rajoni 35
Mājaslapa: http://www.orb.ru/
Orenburgas apgabals Vikikrātuvē

Orenburgas apgabals ir viens no Krievijas Federācijas apgabaliem. Tas robežojas ar Saratovas apgabalu rietumos, Samāras apgabalu ziemeļrietumos, Tatarstānu, Baškīriju un Čeļabinskas apgabalu ziemeļos, kā arī Kazahstānu austrumos un dienvidos.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Orenburgas kazaki ar kamieļiem 19. gs. beigās.

Zelta Ordas sabrukuma periodā 15. gadsimta sākumā tagadējās Orenburgas apgabala teritorijā nodibinājās Nogaju orda, pēc 1456. gada austrumu daļa ietilpa Kazahu hanistē. 1568. gadā kazahi uzvarēja Nogaju ordu kauja pie Embas upes, bet bija spiesti atkāpties nogajiešu sabiedroto krievu priekšā. Krievijas cariste līdz 1634. gadam pakļāva apgabala rietumu daļu un veicināja kazaku pārcelšanos uz pierobežas zemēm.

Krievijas Impērijas laikā 1743. gadā uz robežas ar Kazahu hanisti pie Jaikas upes uzcēla Orenburgas cietoksni, kas bija jaunizveidotās Orenburgas guberņas centrs, kurā ietilpa Orenburgas, Ufas un Isetas provinces. 1755. un 1773.—1775. gadā notika vietējo iedzīvotāju sacelšanās. 1865. gadā Orenburgas guberņas ziemeļu daļā izveidoja Ufas guberņu. Krievijas pilsoņu kara laikā no 1917. līdz 1920. gadam Orenburgas apgabala teritorija ietilpa kazahu Alašordas (Алаш-Орда) republikā.

Pēc kara beigām 1920. gada augustā padomju valdība Orenburgas guberņas teritoriju iekļāva Kirgīzu Autonomās Padomju Sociālistiskās Republikas (Kirgīzu APSR) sastāvā, pie kam tās galvaspilsēta atradās Orenburgā. 1925. gada aprīlī izveidoja Kazahu APSR un Orenburgas apgabalu izdalīja no tās. 1938. gadā Orenburgu pārdēvēja par Čkalovu (Чка́лов). Otrā pasaules kara laikā uz to evakuēja daudzus PSRS Eiropas daļas rūpniecības uzņēmumus kopā ar to strādniekiem.

1954. gada 14. septembrī Padomju armija Tockas poligonā 215 km no Čkalovas veica slepenu 40 kilotonnu jaudīgas atombumbas izmēģinājumu maršala Žukova vadībā, lai izpētītu sprādziena ietekmi uz militāro tehniku un personālu. Uzskata, ka no radiācijas cieta apmēram 45 000 cilvēku, dažu gadu laika pēc sprādziena no apstarojuma izraisītām slimībām mira vairāki tūkstoši cilvēku.[1]

1957. gadā Orenburga atguva savu seno nosaukumu.

Pilsētas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Karte[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Orenburgas apgabala pilsētu izvietojums; treknrakstā — apgabala centrs

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Human Nuclear Experiments Archived 2014. gada 17. aprīlī, Wayback Machine vietnē. Carah Ong, Nuclear Age Peace Foundation

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]