Hersonas guberņa

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Guberņas ģerbonis
Guberņas karte 1821. gadā
Guberņas iedzīvotāju etniskais sastāvs 1897. gadā

Hersonas guberņa (krievu: Херсонская губерния, ukraiņu: Херсонська губернія) bija Krievijas impērijas guberņa starp Dņepras un Dņestras upēm, kas pastāvēja no 1803. līdz 1922. gadam. Tā bija viena no trim guberņām, kuru izveidoja no 1802. gada 8. oktobrī likvidētās Novorosijas guberņas (skat: Jaunkrievija), kas pastāvēja no 1796. līdz 1802. gadam. Sākotnēji guberņu sauca par Nikolajevas guberņu, taču ar Krievijas impērijas ķeizara Aleksandra I 1803. gada 15. maija pavēli Hersona kļuva par guberņas galvaspilsētu un attiecīgi mainījās arī guberņas nosaukums.

Ģeogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ziemeļos guberņa robežojās ar Kijevas guberņu un Poltavas guberņu, rietumos ar Besarābijas guberņu, austrumos ar Jekaterinoslavas guberņu un dienvidos ar Taurīdas guberņu.

Guberņas teritorija bija 70 600 km2. 1914. gadā iedzīvotāju skaits sasniedza 3 744 600 cilvēkus. Guberņas ekonomika bija galvenokārt balstīta uz lauksaimniecību ar mazattīstītām graudu pārstrādes, metāla apstrādes, cukurbiešu pārstrādes un citām nozarēm.

Iedalījums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

No 1806. gada guberņu veidoja pieci ujezdi — Hersonas, Aleksandrijas, Oļviopoles, Tiraspoles un Jeļisavetgradas. Odesas un Nikolajevas pilsētām bija īpašs administratīvais statuss. 1825. gadā izveidoja Odesas ujezdu. Laikā no 1828. līdz 1865. gadam pastāvēja Bobriņecas ujezds, kurā apvienoja Oļviopoles un Jeļisavetgradas ujezdi. 1834. gadā no Tiraspoles ujesda nodalīja Anaņevskas ujezdu. 1865. gadā Bobriņecas ujezda administratīvais centrs pārnests uz Jeļisavetgradu un tas nosaukts par Jeļisavetgradas ujezdu.

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielākās guberņas iedzīvotāju grupas bija ukraiņi, krievi, ebreji un moldāvi. Ievērojamas ebreju un vāciešu iedzīvotāju grupas speciāli nosūtīja uz Hersonas guberņu no citām Krievijas guberņām, tai skaitā vairāk nekā 2500 ebreju no Kurzemes guberņas, lai attīstītu zemkopību un rūpniecību.