Sintētiskā marihuāna

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Šis raksts ir par psihoaktīvu produktu. Par citām jēdziena Spice nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Komerciāli izplatīta Spice paciņa

Sintētiskā marihuāna ir psihoaktīvs produkts, kas sastāv no augu un ķīmisku vielu maisījuma un kas tiek lietots, lai iegūtu marihuānas efektu. Šis psihoaktīvais maisījums ir plašāk zināms ar nosaukumu spaiss (angļu: spice). Produkts šo nosaukumu ieguvis, jo tas ir bijis vispopulārākais sintētiskās marihuānas maisījums starp K2 un Spice.

Kad sintētisko marihuānu pirmoreiz sāka pārdot 2000. gadu sākumā, tad pastāvēja uzskats, ka marihuānas efekts tiek panākts, izmantojot legālu augu maisījumus. Tomēr šāds uzskats izrādījās aplams, jo nepastāv tādi augi, kas spētu radīt līdzīgu efektu kā marihuāna, bet marihuānas efekts tiek sasniegts, psihoaktīvi maz aktīvus vai neaktīvus augus sajaucot ar sintētiskiem kanabioīdiem, kas ir līdzīgi marihuānas aktīvajai vielai — kanabioīdam THC. Populārākie no tiem ir JWH-018, JWH-073 un HU-210. Šāda veida kanabioīdi uz cilvēka organismu spēj iedarboties tikpat spēcīgi vai vēl spēcīgāk kā THC. Mūsdienās ir pieejami plaši pētījumi par sintētiskās marihuānas kaitīgumu veselībai, it īpaši tās spēju izsaukt ilgtermiņa psihozi un citus psihotiskus traucējumus.

Kanabioīdus aktīvi mūsdienās cenšas apkarot un aizliedz visā pasaulē, lai gan ik gadu tiek radīti neskaitāmi jauni kanabioīdi.

Latvijas normatīvais regulējums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apreibinošu augu maisījumu veikals Rīgā 2012. gadā

Latvijā 2013. gada februārī Saeimā atbalstīti grozījumi Ministru kabineta noteikumos par Latvijā kontrolējamajām narkotiskajām vielām, psihotropajām vielām un prekursoriem, ar kuriem būtu jāaizliedz sintētiskās marihuānas izplatība.[1] Latvijā ir aizliegti dibenzopirāni — kanabinols un no tā atvasināti savienojumi, izņemot kanabinolu un kanabidiolu, kas hidrēti gredzenā A, aizvietoti (bet ne obligāti) gredzenā B, to homologi ar dažādu oglekļa atomu skaitu aizvietotājā stāvoklī 3, to cis-, trans- un optiskie izomēri, kā arī to hidroksilgrupas atvasinājumi.[2]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]