Spirti

Vikipēdijas raksts
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vispārīga spirtu struktūrformula

Spirti ir ogļūdeņražu hidroksilatvasinājumi, kam viens vai vairāki (vairākvērtīgajiem spirtiem) ūdeņraža atomi ir aizvietoti ar hidroksilgrupām. Spirtu molekulās hidroksilgrupa ir pie sp3 hibridizēta oglekļa atoma (kā piesātinātos ogļūdeņražos; t.i. bez dubultsaitēm vai trīskāršajām saitēm). Spirti parasti ir stabilas vielas. Atbilstoši hidroksilgrupu skaitam molekulā, spirta nosaukuma izskaņa ir:

  • -ols (1 −OH grupa);
  • -diols (2 −OH grupas);
  • -triols (3 −OH grupas).

Spirtus, kuru molekulās ir vairāk par trim −OH grupām, sauc par daudzvērtīgajiem spirtiem jeb polioliem. Dažreiz spirtus dēvē novecojušā nosaukumā par alkoholiem.

Spirtu tipi[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atkarībā no tā, cik neaizvietotu ūdeņraža atomu ir pie oglekļa atoma, ar kuru saistīta hidroksilgrupa, spirtus iedala pirmējos (2 neaizvietoti H atomi), otrējos (1 neaizvietots H atoms) un trešējos (nav neaizvietotu H atomu). Oksidējot (dehidrogenējot) pirmējos spirtus, var iegūt aldehīdus, šī reakcija notiek relatīvi viegli, salīdzinot ar otrējo spirtu oksidēšanos, kur iegūst ketonus. Oksidējot trešējos spirtus, var iegūt tikai karbonskābju maisījumu, un šī reakcija notiek tikai ļoti agresīvos apstākļos.

Fenoli un enoli[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ja hidroksilgrupa atrodas pie sp2 hibridizēta oglekļa atoma, tad attiecīgos savienojumus nepieskaita pie spirtiem. Ja hidroksilgrupa atrodas tieši pie benzola gredzena vai cita aromātiskā cikla, tad šo savienojumu sauc par fenolu. Ja −OH grupa atrodas pie nepiesātināta ogļūdeņraža dubultsaites, tad savienojumu sauc par enolu. Enoli ir ļoti nestabili un pēc rašanās izomerizējas (tautomerizējas) par aldehīdiem (dažu vielu enolformas var būt visai stabilas).

Pazīstamākie spirti[izmainīt šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vienvērtīgie spirti:
Pirmējie spirti
Etanols - CH3CH2OH
Metanols - CH3OH
Otrējie spirti
Izopropanols - (CH3)2CHOH
Trešējie spirti
Terc-butanols - (CH3)3COH
Daudzvērtīgie spirti:
Glicerīns
Etilēnglikols
Pentaeritrīts

Holesterīns arī ir spirts, bet tam ir visai sarežģīta molekulas uzbūve.

Commons:Category
Vikikrātuvē ir pieejami multimediju faili par šo tēmu. Skatīt: spirti