Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no LVĢMC)
Jump to navigation Jump to search
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

VSIA Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) ir kapitālsabiedrība Latvijā, kas nodarbojas ar vides informācijas vākšanu, analīzi un laikapstākļu prognozēšanu. Uzņēmuma kapitāla daļu turētājs ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.[1]

Darbu aģentūra uzsāka 2005. gada 1. janvārī, kad tā tika izveidota, apvienojot Latvijas Hidrometeoroloģijas aģentūru, Latvijas Vides aģentūru un Valsts Ģeoloģijas dienestu. 2009. gada 1. augustā, saskaņā ar 2009. gada 1. jūlija Ministru kabineta rīkojumu Nr. 448 līdz 2009. gada 1. augustam tika likvidēta v/a "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra" (LVĢMA) un tika dibināta valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs" (LVĢMC), kura bija LVĢMA tiesību un saistību pārņēmēja.

LVĢMC galvenie uzdevumi ir vākt un apstrādāt vides informāciju, veikt vides monitoringu un informēt sabiedrību par vides stāvokli, nodrošināt zemes dzīļu fonda ģeoloģisko pārraudzību un zemes dzīļu racionālu izmantošanu, kā arī īstenot valsts politiku ģeoloģijas, meteoroloģijas, klimatoloģijas, hidroloģijas, gaisa kvalitātes un pārrobežu gaisa piesārņojuma ietekmes jomā.

Darbība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Meteoroloģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Meteoroloģiskos novērojumus LVĢMC veic 58 novērojumu stacijās (1 stacija uz 1000 km²), kas stacionāri izvietotas visā Latvijas teritorijā. No tām 40 novērojumu stacijās tiek veikti tikai telpā mainīgāko meteoroloģisko elementu novērojumi — atmosfēras nokrišņi, sniega sega, ekstremālā gaisa temperatūra, atsevišķas atmosfēras paradības. Vidējais attālums starp meteoroloģisko novērojumu stacijām Latvijā ir 60 km. Staciju izvietojums ir optimāls, lai pietiekami detalizēti raksturotu Latvijas laika apstākļus un klimatu. Izvietojuma blīvumu regulē starptautiski normatīvi.

23 novērojumu stacijās tika uzstādītas automātiskās iekārtas un atbilstoša programmatūra mērījumu un novērojumu apstrādei un nodošanai datu bāzē.[2]

Novērojumu stacijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Novērojumu stacijas Rīgā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Esošās
Bijušās

Novērojumi un monitorings[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

LVĢMC nodrošina valsts meteoroloģiskos, hidroloģiskos, virszemes ūdeņu kvalitātes, pazemes ūdeņu, nokrišņu kvalitātes, integrālā monitoringa, EMEP un GAW novērojumus, kā arī kopīgi ar vides aizsardzības institūcijām veic gaisa kvalitātes un tās ietekmes novērojumus uz ekosistēmām, kā arī sniedz to novērtējumu starptautisko, nacionālo un reģionālo projektu un programmu ietvaros.

Analizējot novērojumos iegūto informāciju, LVĢMC speciālistiem ir iespējams izstrādāt visdažādākos informācijas produktus visām tautsaimniecības nozarēm — prognozes, dažāda veida hidroloģiskos, meteoroloģiskos, vides kvalitātes aprēķinus un analīzes utml.[6]

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas nolikums Ministru kabineta noteikumi Nr.233. Rīgā 2011. gada 29. martā (prot. Nr.20 30.§)
  2. Meteoroloģija Archived 2009. gada 18. jūnijā, Wayback Machine vietnē., meteo.lv
  3. Meteoroloģija / Novērojumu tīkls / Novērojumu stacijas, meteo.lv
  4. LVĢMC, @VSIA_LVGMC, twitter.com, 06.11.2014.
  5. 5,0 5,1 LVĢMC, @VSIA_LVGMC, twitter.com, 05.11.2014.
  6. Novērojumi un monitorings Archived 2009. gada 15. maijā, Wayback Machine vietnē., meteo.lv

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]