Sākumlapa

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Main Page)
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
brīvajā enciklopēdijā, kuru arī Tu vari papildināt!
76,93%

Vērtīgs raksts

Sea otter cropped.jpg
Kalāns jeb Klusā okeāna jūrasūdrs, vai arī Pacifika jūrasūdrs (latīņu: Enhydra lutris) ir caunu dzimtas kalānu ģintij piederošs jūrā dzīvojošs plēsējs. Tā ir vienīgā suga kalānu ģintī. Sarunvalodā kalānu bieži sauc par jūrasūdru, bet nevajadzētu sajaukt ar Dienvidamerikā dzīvojošo jūrasūdru.

Kalāns apdzīvo teritorijas pie Klusā okeāna ziemeļu krastiem; gan Āzijas krastiem, gan Ziemeļamerikas. Lai arī kalāns ik pa laikam uzturas uz sauszemes, tomēr lielāko sava mūža daļu tas pavada okeānā. Pieaudzis kalāns parasti sver 14—45 kg. Kaut gan tas ir viens no mazākajiem jūras zīdītājiem, kalāns ir smagākais dzīvnieks caunu dzimtā, lai arī lielākais ir Brazīlijas dižūdrs. Atšķirībā no citiem jūras zīdītājiem, kas siltumu ķermenī saglabā ar zemādas tauku palīdzību, kalānam, tāpat kā citiem ūdriem, nav zemādas tauku. Siltumu tas saglabā, pateicoties savam siltajam un biezajam kažokam.

Kalāns ir klasisks piemērs ekosistēmas atkarībai pat no vienas sugas. Kalāni nodrošina brūnaļģu audžu veselību, jo ir gandrīz vienīgie plēsēji, kas barojas ar jūras ežiem. Jūras eži barojas ar zemākajām brūnaļģu daļām, atdalot jūraszāles no saknēm. Brūnaļģu audžu panīkums un izmiršana rada kaskādveidīgu ekokatastrofu jūrā. Tie Klusā okeāna piekrastes reģioni, kuros nedzīvo kalāni, pārvēršas par jūras ežu pārņemtiem, neauglīgiem tuksnešiem. 

Vai Tu zināji, ka...

No Vikipēdijas latviešu valodā jaunākajiem rakstiem:
A large neogobius melanostomus.jpg

Šī diena vēsturē

Giljotīnas kopija Halifaksā

Vairāk notikumu: 24. aprīlī25. aprīlī26. aprīlī

Šobrīd ir 2017. gada 25. aprīlis (UTC) – Atjaunināt lapu

Izveido rakstu


Vikikrātuves dienas attēls

E 003261 E Maoris in North Africa July 1941.jpg
Vikipēdija ir pieejama arī citās valodās, to skaitā:
Līvõ Latgaļu Võro Žemaitiu Eesti Lietuvių Русский Français Deutsch English

Vikipēdija ir bezpeļņas organizācijas Wikimedia Foundation projekts, kas saistīts arī ar vairākiem citiem brīvi pieejama satura projektiem:

Wiktionary
Vārdnīca
Wikibooks
Rokasgrāmatas un pamācības
Wikiquote
Citātu kolekcija
Wikisource
Free source dokumenti
Wikivoyage
Ceļvedis
Vikidati
Brīva zinību bāze
Commons
Kopīga multimediju krātuve
Meta-Wiki
Vikimediju fonda projektu koordinēšana