Deniss Gabors

Vikipēdijas lapa
Deniss Gabors
Dennis Gabor
Deniss Gabors
Personīgā informācija
Dzimis 1900. gada 5. jūnijā
Valsts karogs: Ungārija Budapešta, Ungārija
Miris 1979. gada 8. februārī (78 gadi)
Valsts karogs: Anglija Londona, Anglija
Pilsonība
Zinātniskā darbība
Zinātne elektrotehnikas inženierija
fizika
Darba vietas
Alma mater
Sasniegumi, atklājumi Hologrāfijas atklāšana
Apbalvojumi 1971. gada Nobela prēmija fizikā

Deniss Gabors (angļu: Dennis Gabor, dzimis Dēnešs Gābors (ungāru: Gábor Dénes) 1900. gada 5. jūnijā Budapeštā, miris 1979. gada 9. februārī Londonā) bija ungāru izcelsmes britu elektrotehnikas inženieris un fiziķis. 1947. gadā izgudroja hologrāfiju, par ko 1971. gadā ieguva Nobela prēmiju fizikā.[1]

Biogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Gabors ir studējis Budapeštas Tehniskajā universitātē un Čarlotenburgas Tehniskajā universitātē Berlīnē. Savas karjeras sākumā viņš analizēja elektrisko augstsprieguma līniju īpašības, izmantojot katodstaru oscilogrāfu, kas viņā izraisīja interesi par elektronu optiku. Pētot oscilogrāfu fundamentālos darbības procesus, Gabors izmantoja citas elektronstaru ierīces, piemēram, elektronmikroskopus un elektronu lampas. 1927. gadā viņš rakstīja darbu par kineskopu, lai iegūtu doktora grādu, un strādāja pie plazmas lampu izstrādes.

1933. gadā D. Gabors atstāja Vāciju, un viņam darbu piedāvāja briti. Viņš sāka strādāt inženierijas kompānijā British Thomson-Houston, (Ragbi, Vorikšīrā). Šajā laikā viņš iepazinās ar Mārdžoriju Batleru (Marjorie Butler), kura 1936. gadā kļuva par viņa sievu.

Strādājot kompānijā British Thomson-Houston, 1947. gadā Gabors izgudroja hologrāfiju. Pirmā hologramma gan tapa tikai 1964. gadā, pēc tam, kad 1960. gadā bija izgudrots lāzers. Tikai tad hologrāfija sāka attīstīties arī komerciāli.

1948. gadā Gabors sāka strādāt Londonas Impērijas koledžā. No 1958. gada viņš bija lietišķās fizikas profesors, līdz pat 1967. gadam, kad pensionējās.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apbalvojumi
Priekštecis:
Hanness Alfvēns
Luijs Eižens Felikss Neēls
Nobela prēmija fizikā
1971
Pēctecis:
Džons Bardīns
Leons Kūpers
Roberts Šrīfers