Alberts Maikelsons

Vikipēdijas lapa
Alberts Maikelsons
Albert Michelson
Alberts Maikelsons
Personīgā informācija
Dzimis 1852. gada 19. decembrī
Štrelno, Prūsija, tagad Stšelno, Polija
Miris 1931. gada 9. jūnijā (78 gadi)
Pasadīna, Kalifornija, ASV
Pilsonība ASV
Tautība ebrejs
Zinātniskā darbība
Zinātne fizika
Darba vietas Čikāgas Universitāte, Klārka Universitāte, Keisa Vesternrezervas universitāte
Alma mater Berlīnes Universitāte, ASV Kara flotes akadēmija
Pasniedzēji Hermanis fon Helmholcs
Studenti Roberts Milikens
Sasniegumi, atklājumi gaismas ātrums, Maikelsona interferometrs, Maikelsona-Morleja eksperiments
Apbalvojumi 1907. gada Nobela prēmija fizikā

Alberts Abrahams Maikelsons (Albert Abraham Michelson, 1852. gada 19. decembris — 1931. gada 9. jūnijs) bija Prūsijā (mūsdienu Polijā) dzimis ebreju izcelsmes ASV fiziķis. Pazīstams ar gaismas ātruma mērījumiem un Maikelsona-Morleja eksperimentu, par ko 1907. gadā saņēma Nobela prēmiju fizikā.[1] Maikelsons bija pirmais amerikānis, kurš saņēma Nobela prēmiju kādā no zinātnēm (1906. gadā Teodors Rūzvelts saņēma Nobela miera prēmiju).

Dzimis ebreju tirgotāju ģimenē Prūsijas mazpilsētā, tomēr, kad Albertam bija tikai divi gadi, ģimene pārcēlās uz ASV. Maikelsons uzauga nelielās kalnraču pilsētiņās Kalifornijā un Nevadā. 1869. gadā prezidents Uliss Grānts ieskaitīja Maikelsonu ASV Kara flotes akadēmija mičmaņu kursā, kuru viņš beidza 1873. gadā, parādot īpašas spējas optikā, siltuma teorijā un klimatoloģijā. Pavadot divus gadus kuģojot, 1875. gadā Maiklesons atgriezās akadēmijā un līdz 1879. gadam šeit pasniedza fiziku un ķīmiju. No 1880. līdz 1882. gadam mācījās Berlīnē un Parīzē.

Jau 1877. gadā mēģināja veikt pirmo gaismas ātruma eksperimentu. 1881. gadā demobilizējās no flotes un kļuva par fizikas profesoru Keisa Vesternrezervas universitātē (toreiz Lietišķo zinātņu skola), Klīvlendā, kur 1887. gadā kopā ar Edvardu Morleju veica Maikelsona-Morleja eksperimentu, kas it kā pierādīja ētera neesamību. 1889. gadā kļuva par profesoru Klārka Universitātē Vusterā, Masačūsetsā, bet 1892. gadā — Čikāgas Universitātē.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apbalvojumi
Priekštecis:
Dž. Dž. Tomsons
Nobela prēmija fizikā
1907.
Pēctecis:
Gabriels Lipmans