Ņižņijnovgoroda

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Нижний Новгород
NNovgoroda Krievija.png Coat of Arms of Nizhniy Novgorod.svg
Iedzīvotāji (2005) 1 284 164
Dibināta 1221.g
Citi nosaukumi Gorkija (Горький) (1932-1991)
Federācijas subjekts (субъект Федерации) Ņižņijnovgorodas apgabals
federālais apgabals (федеральный округ) Pievolgas federālais apgabals
Mājaslapa www.admcity.nnov.ru

Ņižņijnovgoroda (krievu: Ни́жний Но́вгород) ir sena pilsēta Krievijas Eiropas daļā, pie Okas ietekas Volgā. Krievijas ceturtā lielākā pilsēta. Apgabala un federālā apgabala centrs. Liels mašīnbūves un sens tirdzniecības centrs.

No 1932. līdz 1990.gadam pilsētas nosaukums bija Gorkija par godu krievu rakstniekam Maksimam Gorkijam, kurš šeit dzimis.

No rūpniecības uzņēmumiem vispazīstamākais ir autobūves uzņēmums GAZ. Vēsturiski pazīstama kā visslavenākā Krievijas gadatirgus vieta.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pilsētu stratēģiski svarīgā vietā 1221.gadā nodibina Vladimiras lielkņazs Jurijs Vsevolodovičs. Pilsēta ātri kļūst par svarīgu tirdzniecības centru.

No 1350.gada Ņižņijnovgoroda ir Ņižņijnovgorodas - Suzdaļas kņazistes centrs, bet 1392.gadā Vasilijs I Ņižņijnovgorodu pievieno Maskavas kņazistei.

Vasilijs IV, izbūvējot kremli, pārvērš Ņižņijnovgorodu par stipru cietoksni cīņai pret Kazaņas hanisti.

1612.gadā Ņižņijnovgoroda ir centrs cīņai pret poļiem, kuri okupē Maskavu. Šeit Miņina un Požarska vadībā tiek organizēts karaspēks, kurš padzen poļus no Maskavas.

No 1817.gada līdz boļševiku uzvarai pilsētā katru gadu notika Ņižņijnovgorodas gadatirgus — viens no lielākajiem pasaulē.

Padomju laikā pilsēta bija slēgta ārzemniekiem. No 1980. līdz 1986.gadam uz Ņižņijnovgorodu (toreiz Gorkiju) no Maskavas tika izsūtīts zinātnieks un disidents Andrejs Saharovs.

Sports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ņižņijnovgorodā bāzēts Kontinentālās hokeja līgas klubs Ņižņijnovgorodas "Torpedo".

Ņižņijnovgorodā dzimuši[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]