Laima (zīmols)

Vikipēdijas lapa
(Pāradresēts no Laima (uzņēmums))
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Šis raksts ir par uzņēmumu "Laima". Par citām jēdziena Laima nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Zīmola logo

Laima ir saldumu zīmols, kuru pārstāv uzņēmums Orkla Confectionery & Snacks Latvija.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1870. gadā Teodors Rīgerts (Theodor Riegert) nodibināja šokolādes fabriku, kuru nosauca savā vārdā "Th. Riegert". Uzņēmuma produkti kļuva pazīstami Baltijā un visā Krievijas impērijā. Kara laikā fabrika bija spiesta pārtraukt savu darbību uz vairākiem gadiem. Sākot ar 1922. gadu, fabrika nomāta uz 10 gadiem akciju sabiedrībai. Fabrika izgatavoja galvenokārt kakao pulveri, kakao sviestu un dažādu šķirņu galda šokolādes.[1] 1924. gadā Rīgas centrā tika uzstādīts pulkstenis ar "Laimas" reklāmu, kas kļuva par populāru satikšanās vietu un tika iesaukts par Laimas pulksteni. 1925. gadā uzņēmums tika reorganizēts par akciju sabiedrību "Laima". Līdz Otrajam pasaules karam uzņēmuma produkcija tika eksportēta uz daudzām valstīm.

Laimas muzejs un veikals Rīgā, Miera ielā

Savukārt 1910. gadā Vilhelms Ķuze atvēra savu šokolādes darbnīciņu un ar nelieliem pārtraukumiem turpināja to paplašināt. 1935. gadā tā kļuva par akciju sabiedrību ar miljoniem latu apgrozījumu un popularitāti, kas sasniedza "Laimas" līmeni.

1940. gadā padomju vara nacionalizēja uzņēmumus, bet 1941. gadā Vilhelmu Ķuzi izsūtīja uz Gulaga nometni, kur viņš gāja bojā. Ķuzes uzņēmumu pārdēvēja par fabriku "17. jūnijs", šokolāžu ražošanu nodeva "Laimai", cepumu — "17. jūnijam", bet karameļu izgatavošanu turpināja "Uzvara".

1990. gadā "17. jūniju" pārdēvēja par "Staburadzi".[2]

AS Laima, AS Staburadze, AS Uzvara tika privatizētas un vēlāk nonāca viena īpašnieka rokās NP Confectionary AB, kura īpašnieki bija Juris Jonaitis (3 % akciju) un Nordic Partners grupa, kas piederēja Gisli Reinisonam (53 %), Daumantam Vītolam (11 %) un Islandes uzņēmumam J&K Holding (36 %), kura pārstāvis bija Jons Tors Hjaltasons.[3]

Laima logotips līdz 2016. gadam

2015. gadā AS Laima kā meitas uzņēmums pievienots SIA NP Foods, kuru 2014. gada augustā nopirka Norvēģijas uzņēmums Orkla. 2015. gada 5. jūnijā paziņots, ka pieaugušās konkurences un kvalitātes standartu apstākļos Laima turpmāk šokolādi vairs neražos no pašu maltām kakao pupām, bet gan no iepirktas kakao masas.[4] 2016. gada 10. februārī uzņēmumi AS Laima, AS Staburadze un AS Latfood apvienoti ar SIA Orkla Confectionery & Snacks Latvija.[5]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]