Latgales atbrīvošana

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Latgales atbrīvošanas piemineklis "Vienoti Latvijai" (1939., 1992.)

Latgales atbrīvošana 1920. gadā bija Latvijas armijas un Polijas armijas uzbrukuma operācija ar nosaukumu "Ziema" no 1920. gada 3. janvāra līdz 1. februārim Latvijas Brīvības cīņu laikā, kurā tā piespieda KPFSR pakļautībā esošās Sarkanās armijas daļas atstāt Latgali.

Latgales atbrīvošana notika trīs lielu uzbrukumu veidā:

 1. Pirmo triecienu izdarīja no 1920. gada 3. līdz 9. janvārim Austrumu frontes dienvidos, kur Polijas leģiona divīzijas pārgāja aizsalušajai Daugavai pie Daugavpils un austrumos no tās, bet Kurzemes divīzijas daļas šķērsoja Daugavu Dvietes-Nīcgales-Dunavas rajonā un uzbruka Sarkanajai armijai, kas bija nocietinājusies Daugavas labā krasta Pirmā pasaules kara pozīcijās;
 2. Pēc tam sekoja Latgales divīzijas un Latgales partizānu pulka uzbrukums no 1920. gada 9. līdz 20. janvārim Austrumu frontes ziemeļos ar mērķi ieņemt Pitalovas dzelzceļa mezglu un pārtraukt Sarkanās armijas apgādi pa Pleskavas-Rēzeknes dzelzceļu;
 3. Kurzemes divīzija un Baltijas landesvērs no 1920. gada 20. līdz 26. janvārim ieņēma Rēzeknes dzelzceļa mezglu un turpināja uzbrukumu līdz Latvijas austrumu robežai.

Uzbrukuma dēļ nepiepildījās Padomju Krievijas valdības nodomi izmantot Latgales neskaidro politisko statusu Latvijas-Krievijas pamiera sarunās.

Priekšvēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sadalītā Latvija pirms Bermontiādes kaujām un Latgales atbrīvošanas sākuma 1919. gada novembrī:
  Bermonta armija (Kurzemē un Zemgalē) un Baltijas landesvērs (pie Latgales robežas)
[nepieciešama atsauce]
  Padomju Latvijas armija (Latgalē)
  Latvijas Republikas armija (Vidzemē, Sēlijā, Liepājā un Ventspilī)
  Polijas armija (Sēlijā)
  Lietuvas armija (Sēlijā)
Poļu 1. tanku pulka FT-17 tanki Grīvas tanku kaujas laikā 1919. gada 27.-28. septembrī.

Pēc Otrā Latgales kongresa ierosmes 1917. gada 14. decembrī Krievijas PSFR Tautas komisāru padome izdeva rīkojumu Nr. 93. par Daugavpils, Ludzas un Rēzeknes apriņķu atdalīšanu no Vitebskas guberņas un to pievienošanu Vidzemes guberņai. 1918. gada februārī Latgali ieņēma ķeizariskās Vācijas armija. Brestļitovskas miera līguma tekstā Krievija atteicās no tiesībām uz Kurzemi un Vidzemi, bet Latgale netika pieminēta. 1918. gada 18. novembrī Latvijas valsts neatkarības pasludināšanas sēdē piedalījās arī Latgales pārstāvis. 1918. gada decembrī Latgali ieņēma Padomju Latvijas armija, Krievijas PFSR valdība atzina Latgali kā Latvijas SPR sastāvdaļu.

Pēc Rīgas zaudēšanas 1919. gada 22. maijā Stučkas valdība pārcēlās uz Latgali. 1919. gada maija beigās un jūnija sākumā Ziemeļlatvijas brigāde ar Igaunijas armijas atbalstu ieņēma visu Vidzemes teritoriju un 29. maijā atbrīvoja Alūksni, 30. maijā Pļaviņas, 31. maijā Vecgulbeni, 5. jūnijā Madonu un sasniedza Latgales robežas. 5. jūnijā Latvijas armija ieņēma Krustpili, kas līdz 1917. gada beigām atradās Vitebskas guberņas sastāvā. 1919. gada 7. jūnijā ar Sarkanās armijas virspavēlnieka Jukuma Vācieša pavēli Padomju Latvijas armiju likvidēja un pārveidoja par Strādnieku un zemnieku Sarkanās armijas 15. armiju ar štābu Daugavpilī. Pēc uzvaras Cēsu kaujās 15. jūlijā Latvijas bruņoto spēku virspavēlnieks Dāvids Sīmansons pavēlēja no Dienvidlatvijas brigādes daļām izveidot Latgales divīziju ar Siguldas, Daugavpils un Rēzeknes pulkiem.

1919. gada 11. septembrī Latvijas valdība saņēma Padomju Krievijas piedāvājumu sākt sarunas par kara darbības izbeigšanu, uz kuriem pamatotos miermīlīgas attiecības starp abām pusēm. Latvijas puse uzskatīja, ka pamiera sarunu mērķiem jābūt Latvijas neatkarības atzīšanai, Latgales atstāšanai un Pētera Stučkas valdības likvidēšanai.

27. septembrī no dzelzceļa vagoniem pie Lauceses tika izlādēti Polijas armijas 1. tanku pulka 2. rotas 20 tanki un 14 automašīnas. Atbalstot poļu kājniekus, franču kapteiņa Dufora komandētās rotas tanki ielauzās Grīvas pilsētas ielās un ar savu uguni sedza sapierus, kas mīnēja un uzspridzināja koka tiltu pāri Daugavai. Kaujā pie koka tilta tika ievainots tanku rotas apgādes vada komandieris franču leitnants Galtjē. 28. septembra rītā 10 kaujas tanki kājnieku priekšā cauri Kalkūniem atkal devās uzbrukumā fortam. Vairāki tanki tika izsisti no ierindas, tomēr fortu izdevās ieņemt. Pēc tam kad poļu sapieri uzspridzināja dzelzceļa tiltu, tanku rotas vadi, izvelkot no ienaidnieka apšaudes lauka bojātās mašīnas, atstāja cīņas vietu un drīz pa dzelzceļu atgriezās Viļņā.[1]

Latvijas armijas uzbrukums Latgalē atsākās 1919. gada 3. oktobrī, kad Kurzemes divīzijas 1. Liepājas kājnieku pulka 1. bataljons pārcēlās uz Daugavas labo krastu un ieņēma Līvānus. Bermonta karaspēka 8. oktobrī uzsāktais uzbrukums Rīgai pārtrauca aktīvo karadarbību Latgales frontē. Tas deva iespēju 1919. gada oktobrī—decembrī 15. armijas latviešu sarkano strēlnieku divīzijas daļas izmantot kā triecienvienības kaujās pie Petrogradas un Orlas—Kromu kaujās ar Baltās kustības armijām.

1919. gada 5. decembrī Tartu sākās Igaunijas sarunas ar Krieviju, bet Latvijas valdība lika saprast, ka sarunas iespējams uzsākt tikai tad, ja Krievija izteiks gatavību atstāt Latgali un pārtrauks Stučkas valdības darbību.

Militārais līgums ar Poliju[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc Latvijas armijas panākumiem Bermontiādes laikā Polijas valdība piedāvāja militāru palīdzību Latgales atbrīvošanā un Latvijas armijas virspavēlniecība sāka sarunas par kopējas operācijas plāna izstrādāšanu ar Polijas armijas pārstāvi Rīgā kapteini Aleksandru Miškovski. Poļu pārstāvis prasīja Latvijas pusei Polijas karaspēka Latgalē apgādi ar uzturu un Latvijas karaspēka daļēju pakļaušanos Polijas armijas vadībai. Par Latgales atbrīvošanas operācijas sākumu tika nolikts 1920. gada 3. janvāris. Abu armiju virspavēlniecības tūlīt noslēdza militāru līgumu par Latgales atbrīvošanu ar nosaukumu "Ziema". Līgumā noteica, ka operācijas mērķis ir kopīgi ieņemt visu latviešu apdzīvoto teritoriju līdz izdevīgai aizstāvēšanas joslai. Līgums vēl paredzēja:

 • Latvijas puse jāizdala operācijai 10 000, bet Polijas puse 30 000 durkļu;
 • pie apvienotās grupas štāba jāpiekomandē latviešu virsnieks;
 • Latvijas pusei jāapgādā poļu karaspēks ar pārtiku;
 • poļiem jābūvē dzelzceļa tiltu pāri Daugavai, un tas kopā ar posmu līdz Daugavpils stacijai paliks viņu rīcībā;
 • iegūtie ieroči un munīcija jānodod Latvijas pusei, bet dzelzceļa ritošais sastāvs jādala uz pusēm;
 • Polijas armija jāpaliek Daugavas labajā krastā vienīgi līdz laikam, kad Latvijas armija spēs ieņemt visu fronti;
 • nedrīkst pieļaut lietuviešu pārcelšanos uz Daugavas labo krastu, Latvijas armijas daļām ātri virzoties gar Daugavu.

Abu pušu karaspēku sastāvs pirms karadarbības sākuma[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stāvoklis Latgales frontē 1920. gada 1. janvārī. Latgales partizānu pulks turēja fronti Ziemeļlatgalē no Liepnas līdz Golvariem, Kurzemes divīzijas trīs pulki un Landesvērs no Lubānas ezera līdz Kazimirišķiem Sēlijā. Igaunijas armija atradās uz ziemeļiem no Liepnas, Lietuvas armija Ilūkstes apkārtnē, Polijas armija gar Daugavas krastu no Grīvas apkārtnes uz austrumiem.

Latvijas militārās vienības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Latvijas Austrumu frontē 1919. gada beigās atradās Latvijas bruņoto spēku Kurzemes divīzijas trīs pulki, Latgales partizānu pulks, Baltijas landesvērs un daļa no Latgales divīzijas, kas bija pakļautas Kurzemes divīzijas komandierim pulkvežleitnantam Jānim Puriņam. 1920. gada 1. janvārī viņa pakļautībā bija 540 virsnieku, 14 150 instruktoru un kareivju ar 330 ložmetējiem, 79 patšautenēm, 32 lielgabaliem, 19 mīnmetējiem, 470 jātnieku un 3 bruņotie vilcieni:

 • Kurzemes divīzija un Latgales partizānu pulks - 200 virsnieki, 7 800 karavīri, 100 ložmetēji, 45 patšautenes, 15 lielgabali, 3 mīnmetēji, 150 jātnieki
 • Latgales divīzija - 180 virsnieki, 4 400 karavīri, 100 ložmetēji, 30 patšautenes, 8 lielgabali, 10 mīnmetēji, 140 jātnieki
 • Baltijas landesvērs - 160 virsnieki, 1 950 karavīri, 130 ložmetēji, 4 patšautenes, 9 lielgabali, 6 mīnmetēji, 80 jātnieki

Polijas militārās vienības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Polijas karavīri pie Daugavpils dzelzceļa tilta (1920).

Polijas karaspēka Operatīvās grupas komandiera ģenerāļa Edvarda Ridza-Smiglija pakļautībā bija Polijas 1. un 3. leģiona kājnieku divīzijas (Dywizja Piechoty Legionów) ar apmēram 30 000 karavīru un 1. tanku pulka 2. rota (2 kompania czołgów) ar 25 tankiem:

 • Polijas 1. leģiona kājnieku divīzija:
  • 1. kājnieku leģiona pulks
  • 5. kājnieku leģiona pulks
  • 6. kājnieku leģiona pulks
  • 1. vieglās artilērijas leģiona pulks
  • 1. smagās artilērijas divizions
 • Polijas 3. leģiona kājnieku divīzija:
  • 7. kājnieku leģiona pulks
  • 8. kājnieku leģiona pulks
  • 9. kājnieku leģiona pulks
  • 3. vieglās artilērijas leģiona pulks
  • 3. smagās artilērijas divizions

Padomju Krievijas militārās vienības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pretī stāvēja KPFSR 15. armija ar vairākām strēlnieku divīzijām, kuru skaits un lielums kauju laikā mainījās. Visas šīs karaspēka vienības bija pakļautas Padomju Krievijas Rietumu frontes pavēlniekam Vladimiram Gitisam (Гиттис):

 • KPFSR 15. armija, kuras sastāvā 1920. gada 1. janvārī bija - 6 620 kareivji, 239 ložmetēji, 4 patšautenes, 60 lielgabali, 370 jātnieki:[2]
  • III atsevišķā Petrogradas brigāde,
  • 4., 11., 48., 53., 54. u.c. strēlnieku divīziju dažādi pulki,
  • jātnieku divizions,
  • bruņuvilcieni.

Karadarbības norise[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daugavpils ieņemšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Daugavpils ieņemšanas operāciju vadīja Polijas ģenerālis Edvards Ridzs-Smiglijs, to aizsargāja Padomju Krievijas Rietumu frontes 15. armijas 33., 31. un 23. pulki, 30. komunistu rota, 2. jātnieku eskadrons un viens bruņotais vilciens. Kopā pilsētā bija vismaz 2000 karavīru ar 35 ložmetējiem un 24 lielgabaliem. 1920. gada 3. janvārī Polijas leģiona 3. divīzija un daļa no 1. divīzijas šķērsoja aizsalušo Daugavu un ar 1. tanku pulka atbalstu tiešā triecienā ieņēma pilsētu. Daļa no 1. divīzijas aplenca pilsētu no austrumiem, bet Latvijas bruņoto spēku Kurzemes divīzijas daļas no ziemeļiem. Daugavpils cietoksnis bez kaujas padevās Latvijas armijai. Abu valstu karaspēki turpināja vajāt atejošās padomju 15. armijas daļas līdz Višķiem, kur apstājās 5. janvārī un izturēja sarkanarmiešu pretuzbrukumu līdz 9. janvārim[3]

Ziemeļlatgales ieņemšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kārlis Ulmanis, pulkvedis Krišjānis Berķis, pulkvežleitnants Jānis Puriņš un citi Ziemeļlatgales atbrīvošanas operācijas vadošie virsnieki 1920. gada 14. februārī Gulbenē.

Ziemeļlatgales atbrīvošanas operāciju vadīja Latgales divīzijas štābs Gulbenē ar pulkvedi Berķi priekšgalā, viņa padotībā pārgāja arī Latgales partizānu pulks, kā arī Kurzemes divīzijas 1. Liepājas un 2. Ventspils kājnieku pulki, kam bija jāpabalsta uzbrukums no Lubānas ezera rajona. Latgales divīzija un Latgales partizāni uzbruka gar Gulbenes-Kupravas-Pitalovas dzelzceļu un pārrāva Pleskavas-Daugavpils dzelzceļu ziemeļos no Pitalovas stacijas, novēršot padomju karaspēka papildus vienību ierašanos Latgalē no Igaunijas frontes un no Krievijas iekšienes.[4]

Rēzeknes ieņemšana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielbritānijas komisārs Latvijā un šķīrējtiesnesis Stīvens Talents (otrais no kreisās) 1920. gada martā sarunās ar Sarkanās armijas un Landesvēra pārstāvjiem pie Zilupes.

Latgales centrālās daļas atbrīvošanu vadīja Kurzemes divīzijas komandieris pulkvežleitnants Jānis Puriņš, viņa padotībā pārgāja arī 9. Rēzeknes kājnieku pulks un Baltijas landesvērs, kas uzbruka Rēzeknei no dienvidu puses.[5] 2. Ventspils kājnieku pulks gar Krustpils-Rēzeknes dzelzceļu ieņēma Rēzekni (pirmā pilsētā iegāja Landesvēra Hāna nodaļa) un pēc tam Ludzu. 3. Jelgavas kājnieku pulks un 9. Rēzeknes kājnieku pulks ieņēma teritoriju aiz Rāznas ezera, bet Bukmuižu ieņēma Polijas karaspēks. 1. Liepājas kājnieku pulks pārrāva Rēzeknes-Pitalovas dzelzceļu uz ziemeļaustrumiem no Rēzeknes un turpināja uzbrukumu līdz Ludzas upei.[6]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Ēriks Jēkabsons. Franču tanki un karavīri Latvijas neatkarības karā. Ārvalstu armijas Latvijas neatkarības karā (IV) m.lvportals.lv 2015. gada 9. oktobrī
 2. Militārais stavoklis pirms Latgales atbrīvošanas operācijas sākuma no grāmatas "Latvijas atbrīvošanas kaŗa vēsture", 1938.
 3. Cīņas Dienvidlatgalē un Daugavpils ieņemšana no grāmatas "Latvijas atbrīvošanas kaŗa vēsture", 1938.
 4. Viļakas-Jaunlatgales ieņemšanas operācija no grāmatas "Latvijas atbrīvošanas kaŗa vēsture", 1938.
 5. Rēzeknes ieņemšana no grāmatas "Latvijas atbrīvošanas kaŗa vēsture", 1938.
 6. Kaujas līdz austrumu robežas ieņemšanai no 23. janvāra līdz 3. februārim no grāmatas "Latvijas atbrīvošanas kaŗa vēsture", 1938.