Kalnciema iela (Rīga)

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search


Šis raksts ir par ielu Rīgā. Par citām jēdziena Kalnciema iela nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.
Kalnciema iela
Kalnciema iela
Ielas novietojums Rīgā
Riga Kalnciema iela karte.png
Pamatinformācija
Pilsēta Flag of Riga.svg Rīga
Priekšpilsēta Kurzemes rajons
Zemgales priekšpilsēta
Apkaime Āgenskalns, Šampēteris, Pleskodāle, Mūkupurvs
Garums 5140 m
Joslu skaits 1—6
Segums asfalts, bruģis
Sabiedriskais transports
Autobuss 8. 22. 32. 35. 43. 44. 53. 56.
Trolejbuss 5. 9. 12. 25.
Mikroautobuss 222. 236.
Kalnciema iela Vikikrātuvē

Kalnciema iela ir maģistrālā iela Rīgā (Pārdaugavā) un Mārupē. Tā atrodas Āgenskalna, Šampētera, Pleskodāles un Mūkupurva apkaimēs. Kalnciema iela sākas krustojumā ar Daugavgrīvas ielu (virzienā uz Bolderāju) un beidzas pie pilsētas un Mārupes novada robežas, pie autoceļa P133. Kopējais ielas garums ir 5140 metri un tā sastāv no 2—6 braukšanas joslām.

Kalnciema ielai ir četri pārrāvumi. Pirmais ir Daugavgrīvas ielas pārrāvums. Tas ir neliels ielas posms starp abu virzienu Daugavgrīvas ielām. Otrais pārrāvums ir tieši pirms Kalnciema tilta sākuma, kur iela turpinās kā Lielirbes iela. Kalnciema iela atsākas no Margrietas ielas blakus Kalnciema tiltam. Trešais pārrāvums ir Lielirbes ielas šķērsojums uzreiz aiz Kalnciema tilta, bet ceturtais ir Kārļa Ulmaņa gatves pārrāvums netālu no Kārļa Ulmaņa gatves un Jūrkalnes ielas viadukta.

Pirmais Kalnciema ielas posms ir vienvirziena, tajā var braukt Daugavgrīvas ielas (virzienā no pilsētas centra) virzienā. Tāpat arī posmā no Krišjāņa Valdemāra un Slokas ielu krustojuma līdz Daugavgrīvas ielai (virzienā uz pilsētas centru) Kalnciema iela ir vienvirziena, tajā var braukt centra virzienā.

Ielas raksturojums[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalnciema ielas pirmais posms, vienvirziena iela attēlā.

Kalnciema iela ir 5140 metrus gara asfaltēta iela Āgenskalna, Šampētera, Pleskodāles un Mūkupurva apkaimēs. Kalnciema iela sastāv no pieciem posmiem.

Pirmais posms ir Kalnciema ielas sākumdaļa. Kalnciema iela sākas krustojumā ar Daugavgrīvas ielu (virzienā uz Bolderāju) un iet rietumu virzienā kā vienvirziena iela. Ielas pirmais posms beidzas 135 metrus tālāk pie krustojuma ar Daugavgrīvas ielu (virzienā uz pilsētas centru).

Otrais posms sākas aptuveni 60 metrus tālāk ziemeļu virzienā arī krustojumā ar Daugavgrīvas ielu (virzienā uz pilsētas centru). Kalnciema iela turpina virzīties austrumu virzienā kā vienvirziena iela, pa kuru var braukt centra virzienā. Tā sastāv no divām braukšanas joslām. Kalnciema ielai ir savienojumi ar Sētas, Ērģeļu, Krogus un Kaktu ielām. Krustojumā ar Krišjāņa Valdemāra un Slokas ielām Kalnciema iela pārtop par maģistrālo pilsētas ielu ar četrām braukšanas joslām. Tālāk iela savienojas ar Baložu, Alīses, Melnsila un Dreiliņu ielām. Otrais posms beidzas tieši pirms Kalnciema tilta sākuma. Interesanti, ka posmā no Baložu ielas līdz Kalnciema tiltam ielas abās pusēs ir saglabājusies vēsturiskā koka apbūve, kura mijas ar dažām jaunākām ēkām.

Trešais posms sākas pie krustojuma ar Margrietas ielu blakus Kalnciema tiltam. Tagad iela iet dienvidrietumu virzienā. Krustojumā ar Tapešu ielu iela atkal pārtrūkst, jo nav izbūvēta dzelzceļa pārbrauktuve pāri dzelzceļa līnijai Torņakalns—Tukums II. Pēc dzelzceļa iela krustojumā ar Smārdes ielu atkal atsākas. Tālāk iela savienojas ar Krūzes ielu. Trešais posms beidzas krustojumā ar Mazo Nometņu ielu (var teikt, ka iela pārtop Mazajā Nometņu ielā).

Ceturtais posms sākas krustojumā ar Lielirbes ielu iepretīm Kauguru ielai, uzreiz aiz Kalnciema tilta. Iela turpina virzīties dienvidrietumu virzienā. Ielai virzoties caur privātmāju rajonu, tā krustojas ar Frīdriha Candera, Irlavas, Ventspils, Rucavas ielām. Tad tā krustojas ar Apuzes ielu no vienas puses un Upesgrīvas ielu no otras puses, tālāk arī ar Remtes, Pleskodāles, Volguntes un Zolitūdes ielām. Ceturtais posms beidzas pie Kārļa Ulmaņa gatves netālu no Kārļa Ulmaņa gatves un Jūrkalnes ielas viadukta. Kalnciema ielai nav tieša savienojuma ar Kārļa Ulmaņa gatvi.

Piektais posms iesākas nedaudz tālāk uz rietumiem arī krustojumā ar Kārļa Ulmaņa gatvi (Kārļa Ulmaņa gatves otrā pusē). Ielai uzreiz ir savienojums ar Valgales ielu, iela virzās rietumu—dienvidrietumu virzienā. Vienā ielas pusē (Rīgas pilsētas puse) atrodas dažas privātmājas, bet otrā ielas pusē Mārupes novadā — klaji lauki. Ielai virzoties tālāk tā savienojas ar Mārupes novada Priekuļu ielu, pēc tam ar Jūrkalnes ielu (ceļš uz lidostu "Rīga", saukts arī par autoceļu P133), tūlīt aiz krustojuma iela krustojas arī ar Mūkupurva ielu. Piektais posms, līdz ar to arī Kalnciema iela, beidzas pie Rīgas pilsētas robežas.

Ielu savienojumi[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kalnciema iela ir savienota ar šādām ielām:

Pirmais posms

Otrais posms

Trešais posms

Ceturtais posms

Piektais posms

Objekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • Kalnciema ielā 2a atrodas arhitekta Jāņa Alkšņa projektēta un būvēta 1912./1913.g. jūgendstila 5 stāvu mūra ēka. Ēka ir bēdīgā stāvoklī un gaida savu renesansi.
 • Kalnciema iela 2b atrodas arhitektu Edgara Voldemāra un Eduarda Frīzendorfa projektēta 1913.g. jūgendstila 6 stāvu mūra ēka. Ēka nav kultūrmantojuma sarakstā. Ēka ir bijusi nesaimnieciski "apsaimniekota", kā rezultātā 25.11.2018. ēka ir cietusi smagā ugunsgrēkā, pēc kura ir demontēta ēkas fasāde un pagalma īres nama korpuss.
 • Kalnciema ielā 9a atrodas interesanta jaunbūve. Tas ir dzīvojamais un biroju nams, kurš sastāv no diviem korpusiem — vēsturiskas koka ēkas, kas pārvietota no Elizabetes ielas 39, un desmitstāvu daudzdzīvokļu ēkas. Ēkas arhitekte Anita Šnitko[1].
 • Kalnciema ielā 10/12 atrodas Emīla Dārziņa mūzikas vidusskola, Rīgas horeogrāfijas vidusskola un Rīgas Doma kora skola. Skolas priekšā atrodas 1975. gadā uzstādītais piemineklis komponistam Emīlam Dārziņam, tēlnieks Zezostris Ķēdis.
 • Posmā no Baložu ielas līdz Kalnciema tiltam ielas abās pusēs ir saglabājusies vēsturiskā koka apbūve, kura ir pieskaitāma kultūrvēsturiskajam mantojumam. Tā mijas arī ar dažām jaunākām ēkām.
 • Kalnciema ielā 31/33 aug Zasulauka kļava, kas ir resnākā un kuplākā kļava Rīgā.
 • Kalnciema ielā 28/30 atrodas Hartmaņa muižiņa, celta 18. gadsimta beigās — 19. gadsimta sākumā baroka un klasicisma stilā.
 • Kalnciema ielā 41 atrodas lielveikals "Rimi".
 • Kalnciema ielā 88 atrodas degvielas uzpildes stacija "Circle K".
 • Kalnciema ielā 90 atrodas četrzvaigžņu viesnīca "Elefant Hotel", celta 2008. gadā[2].
 • Kalnciema ielā 118 atrodas Rīgas mūzikas internātvidusskola. Skolas ēka celta 1912. gadā, arhitekts Reinholds Georgs Šmēlings.
 • Kalnciema ielā 160 atrodas Rīgas mūzikas internātvidusskolas 2. ēka.
 • Kalnciema ielā 207 atrodas tenisa klubs "Enri"[3].

Sabiedriskais transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 • 8. un 44. maršruta autobusi kursē tikai nelielā ielas posmā, proti, no Ventspils ielas līdz Rucavas ielai.
 • 22. maršruta autobusi virzienā uz lidostu "Rīga" kursē ielas posmā no Slokas ielas līdz Kalnciema tiltam, bet virzienā uz Abrenes ielu tie kursē posmā no Jūrkalnes iela (ceļa uz lidostu "Rīga") līdz Kārļa Ulmaņa gatvei, kā arī posmā no Kalnciema tilta līdz Daugavgrīvas ielai.
 • 32. un 43. maršruta autobusi virzienā no Abrenes ielas kursē posmā no Slokas ielas līdz Kalnciema tiltam, bet atceļā — posmā no Kalnciema tilta līdz Daugavgrīvas ielai.
 • 35. maršruta autobusi virzienā uz Pleskodāli kursē ielas posmā no Slokas ielas līdz Kalnciema tiltam, bet atceļā — posmā no Volguntes un Zolitūdes ielu krustojuma līdz Ventspils ielai un no Kalnciema tilta līdz Daugavgrīvas ielai.
 • 53. maršruta autobusi kursē ielas posmā no slokas un Krišjāņa Valdemāra ielu krustojuma līdz Kalnciema tiltam, kā arī — posmā no Ventspils ielas līdz Apuzes ielai.
 • 5., 12. un 25. maršruta trolejbusi kursē ielas posmā no Slokas un Krišjāņa Valdemāra ielu krustojuma līdz Baložu ielai.
 • 9. maršruta trolejbusi virzienā uz pilsētas centru kursē no Baložu ielas līdz Daugavgrīvas ielai, bet atceļā — tāpat kā 5., 12. un 25. maršruta trolejbusi.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. «Kalnciema iela 9a - interesanta jaunbūve». wikimapia.org.
 2. «Elefant Hotel». elefanthotel.lv. Arhivēts no oriģināla, laiks: 2010. gada 20. augustā.
 3. «Tenisa klubs "Enri"». wikimapia.org.

Koordinātas: 56°56′31″N 24°03′47″E / 56.942°N 24.063°E / 56.942; 24.063