Vecpiebalgas pagasts

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Vecpiebalgas pagasts
Vecpiebalgas pagasts LocMap.png
Vecpiebalgas pagasta ģerbonis
Ģerbonis
Novads: Vecpiebalgas novads
Centrs: Vecpiebalga
Platība: 110,2 km2
Iedzīvotāji (2016): 1458[1]
Blīvums: 13.2 iedz./km2
Mājaslapa: www.vecpiebalga.lv
Vecpiebalgas pagasts Vikikrātuvē

Vecpiebalgas pagasts ir pagasts Vidzemē, kas ietilpst Vecpiebalgas novadā un atrodas tā vidienē. Robežojas ar Vecpiebalgas novada Inešu, Kaives, Taurenes pagastiem kā arī Jaunpiebalgas novada Jaunpiebalgas un Zosēnu pagastiem un Madonas novada Liezēres pagastu. Pagasta un novada centrs ir Vecpiebalga.

Apdzīvotās vietas: Aļmi, Augstlīči, Baltaci, Beitēni, Brekti, Cepļi, Gulbji, Ģibuļi, Kabulēni, Kriemeļi, Kūrēni, Kurmji, Ķāķi, Lībieši, Ļūdiņi, Meirēni, Mūrnieki, Purgaiļi, Ragaiņi, Roznēni, Smetes, Spuldzēni, Staņaudi, Tašķēni, Tomuļi, Vecpiebalga, Veļķumuiža, Vēveri, Vīndedzes, Zeikari, Zēniņi.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vecpiebalgas pagasts atrodas Vidzemes augstienes centrālajā daļā, Piebalgas paugurainē. Gleznainās Vecpiebalgas apkārtnes ainavas kopš 1977. gada ir ieļautas aizsargājamā dabas teritorijā Vecpiebalgas aizsargājamo ainavu apvidū.

Upes: Dzērvīte, Gailīšupīte, Gauja, Gaujiņa, Ogre, Tulija.

Ūdenstilpes: Alauksts, Gailītis, Tauns, Zobols.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1935. gadā Vecpiebalgas pagasta platība bija 187,6 km². 1945. gadā pagastā izveidoja Vecpiebalgas, Alauksta, Ineša un Jaudzumu ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Vecpiebalgas ciemam 1954. gadā pievienoja Alauksta ciemu. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu.[2] 2009. gadā administratīvi teritoriālās reformas rezultātā pagastu kopā ar četrām citām apkārtējām pašvaldībām apvienoja Vecpiebalgas novadā.

Sports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vecpiebalgas pagastā norisinās tradicionālais ikgadējais tautas slēpojums "Apkārt Alaukstam". Slēpojums notiek jau kopš 1984. gada un katru gadu pulcē gandrīz 1000 distanču slēpotāju.

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. «Latvijas iedzīvotāju skaits pašvaldībās pagastu dalījumā» (PDF). Iedzīvotāju reģistra statistika uz 01.01.2016. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. 2016. gada 1. janvārī.
  2. Latvijas pagasti. Enciklopēdija. Rīga : A/S Preses nams. 2001—2002. ISBN 9984-00-412-0.

Skatīt arī[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]