Līgatnes pagasts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Līgatnes pagasts
Līgatnes pagasts LocMap.png
Novads: Cēsu novads
Centrs: Augšlīgatne
Kopējā platība:[1] 160,5 km2
 • Sauszeme: 157,4 km2
 • Ūdens: 3,1 km2
Iedzīvotāji (2021):[2] 2 243
Blīvums: 14,3 iedz./km2
Mājaslapa: www.ligatne.lv
Vēsturiskie nosaukumi
vācu: Paltemal
krievu: Пальтемальская
Līgatnes pagasts Vikikrātuvē

Līgatnes pagasts ir viena no Cēsu novada administratīvajām teritorijām. Robežojas ar sava novada Līgatnes pilsētu, Amatas, Drabešu, Nītaures un Straupes pagastiem, kā arī Siguldas novada Mores, Siguldas un Krimuldas pagastiem.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hidrogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Upes: Amata, Egļupīte, Gauja, Kazupīte, Kumada, Liepene, Līgatne, Skaļupe, Suda, Vildoga, Zviedrupīte.

Ūdenstilpes: Asaru ezers, Ratnieku ezers, Zviedru ezers

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1815. gadā Rīgas tirgoņi Konrāds Strohs un Kārlis Kībers savā īpašumā ieguva plašas teritorijas Līgatnes upes lejteces ielejā, ko nosauca par Konrādsrūi (Conradsruhe). Viņi arī ieguva Paltmales muižas dzirnavas, tika pārbūvējot to uz papīra manufaktūru, kas no lupatām saražoja pirmos 1050 pudus jeb 17 tonnas Līgatnes papīra. Tika ražoti tādi papīra izstrādājumi kā rakstāmpapīrs, dažāda veida ietinamais papīrs un vēstuļu papīrs. Tādi bija Līgatnes papīrfabrikas aizsākumi.

1890. gadā vietēja dzirnavnieka dēls Henrijs Visendorfs nopirka saviem vecākiem Paltmales dzirnavas, paplašināja tās, pārvēršot par modernu uzņēmumu ar cementa ražotni un kokvilnas pārstrādes iecirkni, kur ražoja no Ēģiptes kokvilnas labāko vati Krievijas impērijā, iekārtoja ūdensturbīnu ar elektroģeneratoru laikā, kad pat Rīgā elektrību vēl nepazina. Visendorfs arī piedalījies Paltmales Saviesīgās biedrības nama pamatakmeņa likšanā, ziedojis tam lielāku summu[4].

1913. gadā no Paltmales pagasta atdalīja Ķempju pagastu. Līgatnes pagasts (līdz 1925. gadam Paltmales pagasts) veidojies bijušās Paltmales muižas īpašumos. 1933. gadā Līgatnes pagastam atkal pievienoja Ķempju pagastu. 1935. gadā Līgatnes pagasta platība bija 72,4 km².

1945. gadā pagastā izveidoja Līgatnes un Ķempju ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. 1949. gadā Līgatnes papīrfabrikas ciemam tika piešķirts strādnieku ciemata statuss un izdalīts atsevišķā teritorijā. 1951. gadā Līgatnes ciemam pievienoja daļu Lakšu ciema, 1954. gadā - Ķempji ciemu, 1958. gadā - daļu Siguldas ciema. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu.[5]

2009. gadā Līgatnes pagastu apvienoja ar Līgatnes pilsētu, izveidojot Līgatnes novadu. 2021. gadā Līgatnes novadu iekļāva Cēsu novadā.

Tūrisma objekti[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Vienkoču parks, Līgatnes dabas takas, bijušais slepenais pazemes vadības komplekss.

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apdzīvotās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lielākās apdzīvotās vietas ir Augšlīgatne (novada un pagasta centrs), Ķempji, Skaļupes, Ķopas, Vildoga, Vēveri, Ratnieki, Lūsari, Ramas, Sinepes.

Personības[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Paltmales pagastā dzimis izcīls latviešu uzņēmējs, Latvju dainas izdēvējs Henrijs Visendorfs (1861-1916).

Saimniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītība un kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]