Beirūta (arābu : بيروت , Bayrūt ) ir Libānas lielākā pilsēta, tās galvaspilsēta un nozīmīgākā ostas pilsēta. Tā atrodas uz pussalas Libānas kalnu pakājē pie Vidusjūras . Beirūtā dzīvo aptuveni 750 tūkstoši iedzīvotāju . Tās aglomerācijā dzīvo aptuveni 2,01 miljoni iedzīvotāju,[ 1] kas ir vairāk nekā puse no visiem valsts iedzīvotājiem.
Kristieši (maronīti, grieķu pareizticīgie, grieķu katoļi, armēņi u.c.) dzīvo galvenokārt Beirūtas austrumu apkaimēs, bet dienvidu apkaimēs apmetusies šiītu kopiena.
Pilsētā atrodas četras universitātes , no kurām ievērojamākās ir Beirūtas Amerikāņu universitāte (American University of Beirut , AUB ) un Beirūtas Arābu universitāte (Beirut Arab University , BAU , جـامعة بيروت العربية ).[nepieciešama atsauce ] Pilsētā atrodas vienīgā starptautiskā lidosta valstī — Beirūtas Rafīka Harīrī starptautiskā lidosta (مطار بيروت - رفيق الحريري الدولي , Aéroport international de Beyrouth - Rafic Hariri , BEY).
Beirūta ir viena no vecākajām joprojām apdzīvotajām pilsētām pasaulē. To 15. gadsimtā p.m.ē. dibināja feniķieši .[ 2] Tā ir bijusi Feniķijas , Senās Grieķijas , Senās Romas , Bizantija , arābu , Osmaņu impērijas un citu lielvaru pakļautībā. Gadsimtu gaitā pilsēta ir vairākas reizes iekarota, iznīcināta un uzcelta no jauna. 1941. gadā, kad Libāna ieguva neatkarību no Francijas , Beirūta kļuva par tās galvaspilsētu. Libānas pilsoņu kara , kas norisinājās starp musulmaņiem un kristiešiem laikā no 1975. līdz 1990. gadam, Beirūta zaudēja tās ilgstošās līderpozīcijas reģionā tirdzniecības un finanšu sfērās, bet kopš kara tā šajās jomās ir atjaunojusi savas līderpozīcijas. Kara laikā pilsēta bija sadalīta musulmaņu kontrolētajā Rietumbeirūtā un kristiešu kontrolētajā Austrumbeirūtā. 1999. gadā Beirūta bija Arābu kultūras galvaspilsēta , bet 2009. gadā Pasaules grāmatu galvaspilsēta .
2020. gadā Beirūtas ostā notika divas eksplozijas , kas pilsētai nodarīja bojājumus aptuveni 10-15 miljardu ASV dolāru apmērā un aptuveni 300 tūkstoši cilvēku kļuva par bezpajumtniekiem .[ 3]
Centrālāzija Austrumāzija Dienvidāzija Dienvidaustrumāzija
Bandarseribegavana , Bruneja
Bangkoka , Taizeme
Dili , Austrumtimora
Džakarta (pašreizējā) un Nusantara (plānotā), Indonēzija
Flaiingfiškova , Ziemsvētku Sala
Hanoja , Vjetnama
Kualalumpura (oficiālā) un Putradžaja (administratīvā), Malaizija
Manila , Filipīnas
Nepjido , Mjanma (Birma)
Pnompeņa , Kambodža
Singapūra , Singapūra
Vestailenda , Kokosu (Kīlinga) Salas
Vjenčana , Laosa
Dienvidrietumāzija
Abū Dabī , Apvienotie Arābu Emirāti
Ammāna , Jordānija
Ankara , Turcija
Baku , Azerbaidžāna
Bagdāde , Irāka
Beirūta , Libāna
Chinvala ,† Dienvidosetija
Damaska , Sīrija
Doha , Katara
Erevāna , Armēnija
Jeruzaleme , Izraēla
Kuveita , Kuveita
Manāma , Bahreina
Maskata , Omāna
Nikosija , Kipra
Rijāda , Saūda Arābija
Sana , Jemena
Stepanakerta ,† Arcaha
Suhumi ,† Abhāzija
Tbilisi , Gruzija
Teherāna , Irāna
† pašpasludināto valstu galvaspilsētas