Stopiņu pagasts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Stopiņu pagasts
Stopinu-novadsLocMap.png
Stopinu-novads.png
Stopiņu pagasta karogs Stopiņu pagasta ģerbonis
Karogs Ģerbonis
Novads: Ropažu novads
Centrs: Ulbroka
Kopējā platība:[1] 53,5 km2
 • Sauszeme: 51,5 km2
 • Ūdens: 2,0 km2
Iedzīvotāji (2021):[2] 12 201
Blīvums: 237,0 iedz./km2
Mājaslapa: www.stopini.lv
Stopiņu pagasts Vikikrātuvē

Stopiņu pagasts ir pagasts Ropažu novadā, Vidzemes rietumos, Rīgas austrumu pievārtē. Pagasta un novada centrs ir Ulbroka. Tas robežojas ar sava novada Garkalnes un Ropažu pagastiem, kā arī Salaspils novadu un Rīgas pilsētu. Stopiņu pagastu šķērso valsts nozīmes ceļi A4 (Rīgas apvedceļš), A6, P2, P4 un P5, kā arī dzelzceļa līnijas Rīga—Daugavpils un slēgtā līnija Rīga—Ērgļi. Novadā ir trīs dzelzceļa stacijas — Acone, Saurieši un Rumbula, kā arī bijusī stacija Cekule.

No 2004. gada līdz 2021. gada administratīvi teritoriālajai reformai pastāvēja kā Stopiņu novads. 2021. gadā Stopiņu novadu iekļāva jaunajā Ropažu novadā, par kura centru kļuva Stopiņu novada centrs Ulbroka. Novada teritorija saglabājās kā teritoriālā vienība Stopiņu pagasts.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piķurgas upīte ziemā

Stopiņu novada rietumdaļa atrodas Piejūras zemienes Rīgavas līdzenumā, austrumdaļa — Viduslatvijas zemienes Ropažu līdzenumā. Virsa augstums 4,7—16 m vjl. 54% novada platības aizņem meži. Gar pagasta austrumu robežu tek Mazā Jugla un tās labā pieteka Ķivuļurga. Mazā Jugla visā garumā aizaugusi ar ūdensaugiem, tajā mīt gandrīz visas Latvijas zivju sugas, arī karpas un foreles, sastopami upes nēģi un vēži. Piķurga ietek Juglas ezera dienvidgalā pie Brekšiem. Tā ir līkumaina, plūst pa senu Daugavas palu ūdeņu noplūdes ieplaku. Lielākās Piķurgas pietekas ir Dauguļupīte un Karātavgrāvis (rakts no Piķurgas uz Mazo Juglu). Piķurga tek gar Ulbroku, kur uz tās uzpludināts 12 ha lielais Ulbrokas ezers. Pagastā atrodas Sauriešu ģipšakmens karjers, kas izveidots vienīgajā izmantojamajā ģipšakmens atradnē Baltijā, to izmanto kopš 1913. gada.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Piemineklis Zahārijam Stopijam Upeslejās

Līdz 13. gadsimtam tagadējais Stopiņu novads ietilpa Daugavas līvu zemes sastāvā. Livonijas Konfederācijas laikā tā rietumu daļa ietilpa Rīgas pilsētas landfogtejā, bet austrumu daļa Livonijas ordeņa valsts teritorijā.

Pārdaugavas Livonijas hercogistes laikā Rīgas birģermeistars Hinrihs fon Ulenbroks, Melhiors Dreilings un Zahārijs Stopijs no Polijas—Lietuvas ūnijas valdnieka šeit ieguva muižas, no kuru vārdiem radušies Stopiņu pagasta un apdzīvoto vietu nosaukumi — Ulbroka, Dreiliņi.

Dreiliņbušas muižā (vācu: Dreylingsbusch) krievu feldmaršals Boriss Šeremetjevs 1709.—1710. gadā iekārtoja savu kara nometni astoņus mēnešus ilgā Rīgas aplenkuma laikā. Šeit 1710. gada jūlijā tika parakstīta Rīgas kapitulācijas līgums, kurā Vidzemes bruņniecība, Rīgas rāte un ģildes "labprātīgi padevās" Krievijas caram, pretī saņemot 1561. gada Viļņas ūnijas līgumā privilēģijas.

Laika gaitā Stopiņu novada teritorijas robežas vairākkārt mainījušās. 1766. gadā tika atklāta Biķeru Sv. Katrīnas evaņģēliski luteriskā baznīca, novada zemes daļēji ietilpa Biķeru draudzes novada (Bickern Kirchspiel) teritorijā. Līdz 1887. gadam te bija Dreiliņu, Ulbrokas un Stopiņu pagasti. 1888.—1905. gadā Vidzemes guberņā notika pagastu apvienošana un to nosaukumu maiņa. Ap 1900. gadu Ulbrokas un Stopiņu pagastu apvienoja Ulbrokas—Stopiņu pagastā.

1924. gadā daļu Dreiliņu pagasta teritorijas ar Dreiliņu muižu pievienoja Rīgai — pie tagadējiem Pļavniekiem, Lubānas un Dārzciema ielu rajonā. 1934. gadā Rīgas pilsētā iekļāva Dreiliņu pagasta Burharda muižas zemes (tagadējā Mežciema ziemeļu daļa).

Stopiņu pagasta ģerbonis, apstiprināts 1997.gadā

1935. gads Stopiņu pagasta platība bija 8000 ha un tajā dzīvoja 1237 iedzīvotāji. 1945. gadā pagastā izveidoja Stopiņu un Ulbrokas ciema padomes, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. 1951. gadā Rīgas rajona Stopiņu ciemam pievienoja likvidēto Ulbrokas ciemu, 1963. gadā — Dreiliņu ciemu. 1974. gadā Stopiņu ciemam pievienoja daļu Salaspils ciema teritorijas (Rumbulu), savukārt daļu no Stopiņu ciema teritorijas pievienoja Salaspils ciemam. 1975. gadā Rīgas pilsētai no Stopiņu ciema pievienoja Juglas papīrfabrikas ciematu, Brekšus, Frankus, zvērsaimniecību "Jugla", Pļavniekus un daļu Dreiliņu. 1990. gadā ciemu reorganizēja par pagastu. 2004. gadā pagastu reorganizēja par Stopiņu novadu. 2021. gadā Stopiņu novada teritoriju iekļāva jaunajā Ropažu novadā, par kura centru kļuva Stopiņu novada centrs Ulbroka.

Apdzīvotās vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Apdzīvotā vieta Iedzīvotāju skaits
Ulbroka 2728
Dreiliņi 1814
Saurieši 1712
Upeslejas 1225
Vālodzes 909
Dzidriņas 850
Līči 842
Rumbula 382
Cekule 215

Iedzīvotāji[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Nacionālais sastāvs[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Stopiņu novada iedzīvotāju etniskais sastāvs 2016. gadā[4]
Latvieši (5986)
  
56.3%
Krievi (3057)
  
28.8%
Baltkrievi (409)
  
3.8%
Ukraiņi (315)
  
3.0%
Poļi (219)
  
2.1%
Cita tautība (391)
  
3.7%
Nav izvēlēta (256)
  
2.4%

Pašvaldība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tautsaimniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Reliģija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ievērojami novadnieki[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ievērojamas vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Barikāžu piemiņas akmens

Piemiņas vietas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Attēlu galerija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]