Krimuldas pagasts

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Krimuldas pagasts
Krimuldas pagasts LocMap.png
Krimuldas pagasta ģerbonis
Ģerbonis
Novads: Krimuldas novads
Centrs: Ragana
Kopējā platība:[1] 178,5 km2
 • Sauszeme: 174,6 km2
 • Ūdens: 3,8 km2
Iedzīvotāji (2021):[2] 3 538
Blīvums: 20,3 iedz./km2
Mājaslapa: www.krimulda.lv
Krimuldas pagasts Vikikrātuvē

Krimuldas pagasts ir viens no diviem Krimuldas novada pagastiem Gaujas labajā krastā ziemeļos no Siguldas. Robežojas ar sava novada Lēdurgas pagastu, Pārgaujas novada Straupes pagastu, Līgatnes novada Līgatnes pagastu, Siguldas novada Siguldas pilsētu un Siguldas pagastu, Inčukalna novada Inčukalna pagastu, Sējas novadu un Limbažu novada Vidrižu pagastu. Pagasta, kā arī novada centrs ir Raganā.

Daba[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Hidrogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Upes: Berna tece, Grašupīte, Kalna upe, Lorupe, Melnupīte, Melnupīte, Runtiņš, Zāģeru upīte.

Ezeri: Jērkules ezers, Katrīndzirnavu ezers, Kauliņezers, Pīļu ezers, Punga.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

1248. gada 16. augustā Rīgas bīskaps Nikolajs apstiprināja Rīgas domkapitula valdījumus agrāk dāvinātajos īpašumos, kā arī kundzību Turaidas (latīņu: Toreidia), Lielvārdes un Remīnes pilsnovados. Dokumentā norādīts, ka Kubeseles (Cubesile) draudzes robežas stiepjas garumā no Vikmestes (Vitkemiske) upes līdz jūrai, platumā – no Tarupes vai Ķīšupes (Tarvisjuge) līdz Gaujai (Coiva). Tajā nosaukti šādus ciemi: Cubesille, Olikencule, Kivemale, Cursicule, Asigalle, Moisecule, Ennisile, Viltesile, Mundrisile, Totisile, Pabasile, Gervicule, kā arī Ieikisile, Coltemale, Laugule, mūsdienās Kubesele, Alciems jeb Olikenkule, Kivemale, Kuršu ciems, Aizgale, Muižciems, Sēja, Vidriži, Mundrisile, Totisile, Pabaži, Jērkule, kā arī Eikaži, Bīriņi, Laugas.[4]

1935. gadā Rīgas apriņķa Krimuldas pagasta platība bija 76,4 km².[5] 1945. gadā pagastā izveidoja Krimuldas un Gaveņu ciema padomes. 1954. gadā Krimuldas ciemam pievienoja Gaveņu ciemu, 1956. gadā daļu Inčukalna un Siguldas ciemu, 1963. gadā Turaidas ciemu. 1953. gadā daļu Krimuldas un Turaidas pievienoja Siguldas pilsētai. 1990. gadā ciemu pārdēvēja par pagastu. 2009. gadā Rīgas rajona Krimuldas pagasts apvienojās ar Limbažu rajona Lēdurgas pagastu, izveidojot Krimuldas novadu.

Saimniecība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Transports[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Izglītība un kultūra[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]