Ķīnas vēsture

Vikipēdijas lapa
Pārlēkt uz: navigācija, meklēt
Ķīnas teritorijas izmaiņas dažādo dinastiju valdīšanas laikos.

Mūsdienu Ķīnas teritorija ir šūpulis vienai no vecākajām pasaules civilizācijām, kuras saknes sniedzas 5000 gadus senā pagātnē. Valsti šķērsojošo Huanhe un Jandzi upju baseinos, pateicoties labvēlīgajiem dabas apstākļiem, ļoti agri notika pāreja no nomadiskās medību un pārtikas vākšanas uz zemkopību - notika tā sauktā "neolīta revolūcija". Zemkopības attīstība, apūdeņošanas sistēmu ierīkošana, prasīja jau daudz augstāku seno sabiedrību organizētības pakāpi, kas neizbēgami noveda pie pirmo protovalstu veidošanās Ķīnā.

Pirmsdinastiju laikmets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Lai arī precīzas laikmetu robežas nav iespējams noteikt, Ķīnas civilizācijas veidošanās iedalāma vairākos lielos posmos.[1]

Ķīnas senvēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Paleolīts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pekinas vīrieša galvas rekonstrukcija

Homo erectus dzīvojuši tagadējās Ķīnas teritorijā vairāk nekā pirms miljons gadiem. Ar radioaktīvā oglekļa datēšanu noteikts, ka senākie atrastie darba rīki ir 1,36 milj. gadus veci, bet senākās ugunskuru paliekas ir 1,27 milj. gadus vecas. Izrakumos 1923.-27. gados tika atklātas tā saucamā Pekinas vīrieša, homo erectus skeleta paliekas. Hunaņas provincē atrasto cilvēku zobu vecums ir 125 000 - 80 000 gadi.

Neolīts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Neolīta kultūras Ķīnā
Lunšanas kultūras piktogrammas

Neolīta posms Ķīnā sācies pirms 12 000 gadiem. Sekojošajās tūkstošgadēs attīstījās virkne neolīta kultūru, kas vairākus gadsimtus pastāvēja dažādos reģionos. Agrākās prosas zemkopības paliekas datējamas ar 7000 g.p.m.ē. Zemkopības attīstība ļāva attīstīties Czjahu kultūrai (7000-5800 p.m.ē.). Atrasti vairāki tūkstoši 8000 - 5000 gadus veci klinšu gravējumi un piktogrammas, kas atgādina agrīnākos ķīniešu hieroglifu rakstības paraugus.

Laikā no 5000. līdz 3000 p.m.ē. Ķīnā pastāv vismaz astoņas reģionālas kultūras, kas sākotnēji attīstās neatkarīgi, taču vēlāk starp tām redzami kontakti un mijiedarbība. Ziemeļos galvenā kultivējamā kultūra ir prosa, bet dienvidos rīsi. Uzlabojoties zemkopībai sāka pieaugt iedzīvotāju skaits un veidoties sabiedrības noslāņošanās. Pirmās vēlīnā neolīta laika (5000 p.m.ē - 3000 p.m.ē) ciematu paliekas atrastas Huanhe upes ielejā, kur attīstījās Jangšao kultūra. Tai sekoja Lunšanas kultūra, kas Huanhe upes tuvumā pastāvēja no 3000 - 2000 g.p.m.ē.

Bronzas laikmets[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Bronzas laikmets Ķīnā aptver laiku no 3100 (vai 2000) - 700 g.p.m.ē. Šajā laikā Ķīnā attīstās un izbeidzas vairākas kultūras, kuras radījušas bronzas priekšmetus, tai skaitā Erlitou kultūra un Saņsjindui kultūra.

Dinastiju laiks[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Skatīt arī: Ķīnas dinastijas

Vairāk nekā 5000 gadu laikā Ķīnas teritorijā ir pastāvējušas daudzas valstis, kuru nosaukumi tradicionāli tiek saistīti ar valdošās dinastijas nosaukumu. Arī Ķīnas vēstures periodi tiek secīgi iedalīti attiecīgo dinastiju pastāvēšanas posmos, lai arī Ķīnas vēsturē bieži ir bijuši periodi, kad paralēli pastāvēja vairākas valstis, kas savā starpā karoja par virsvadību.

Trīs valdnieki un Pieci imperatori[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Grupa mitoloģisku dievu un valdnieku, kas Ķīnas ziemeļos esot dzīvojuši vēlīnajā neolīta laikmetā starp 2852 un 2070 g.p.m.ē., periodā pirms mītiskās Sja dinastijas. Vēlākajos gados Trīs valdnieki un Pieci imperatori uzskatīti par Ķīnas dažādo tautību pirmstēviem un kultūras paražu aizsācējiem.

Trīs valdnieki aprakstīti kā dievi, kas ar savām zināšanām uzlabojuši cilvēku dzīvi, mācot viņiem uguns lietošanu, māju būvniecību un zemkopības metodes. Par Trim valdniekiem visbiežāk dēvētie – radīšanas dievs Fusi, cilvēces radītāja Nuva, zemkopības un medicīnas izgudrotājs Šenons, uguns iegūšanas izgudrotājs Suižens.

Pieci imperatori esot izgudrojuši un cilvēkiem iemācījuši aust zīdu, lietot zāles, ievērot kalendāru un lietot hieroglifu rakstību. Ievērojamākais no viņiem ir Dzeltenais imperators Huandi, kuru uzskata par Ķīnas valsts aizsācēju, dažādu tehnoloģisko izgudrojumu autoru un ķīniešu tautas pirmstēvu.

Sja dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Iespējamā Sja valsts teritorija

Mītiska valsts un dinastija, kas tradicionālajā Ķīnas vēsturē tiek uzskatīta par pirmo dinastiju, kas pastāvējusi 2070.-1600. g. p.m.ē. Atbilstoši leģendai, Sja dinastiju aizsācis Ju Lielais, kurš ieņēmis troni pēc pēdējā Piecu imperatoru perioda valdnieka. No šī laika nav saglabājusies neviena rakstīta liecība, tāpēc hroniku leģendām pierādījumus var atrast tikai arheologi. Pēdējos piecdesmit gadus Ķīnas arheologi un vēsturnieki domā, ka Sja dinastijas pastāvēšanu var saistīt ar bronzas laikmeta Erlitou kultūru, kura pastāvējusi 2100 – 1800g.p.m.ē. tajā pašā apvidū, kas vēsturiski uzskatīts par Sja pastāvēšanas apvidu Henaņas provincē.

Šanu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Šanu dinastija pastāvēja aptuveni 1600.-1046. g. p.m.ē. Lai arī senās ķīniešu hronikas attainoja vēsturi, kurā viena dinastija seko nākamajai, īstenībā Sja un Šanu dinastiju valstis vismaz kādu laiku pastāvēja līdzās viena otrai, tāpat kā vēlāk Šanu un Džou dinastiju valstis. Citos reģionos pastāvēja ar Šanu valsti nesaistītas kultūras, piemēram, Saņsjindui kultūra.

Valsts centrs atradās Huanhes upes ielejā. Ap 1122. gadu p.m.ē. valsts teritorija bija 1,25 miljoni kv.km. Vēlīnās Šanu dinastijas galvaspilsēta atradās Jiņsju.

Džou dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Džou dinastija pastāvēja no 1046.p.m.ē - 256. g. p.m.ē. Formāli dinastijas valdīšanas periods ir visilgākais Ķīnas vēsturē; to iedala Rietumu Džou un Austrumu Džou periodos. Reāla politiskā un militārā vara dinastijai piederēja tikai Rietumu Džou laikā līdz 771. gadam p.m.ē. kad aizvien pieaugošā feodālo vietvalžu vara kļuva spēcīgāka par karaļa varu. Pēc 771 g.p.m.ē. sākās Austrumu Džou periods, kura laikā valsts teritorija sadalījās daudzās mazās valstiņās, kas nepārtraukti karoja savā starpā. Šo laiku iedala Pavasara un Rudens periodā, kam seko Karojošo valstu periods.

Cjiņu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cjiņu dinastija pastāvēja 255.-207. g. p.m.ē. Lai arī pār Ķīnu tā valdīja neilgus 15 gadus no 221. g.p.m.ē, Cjiņu dinastija bija pirmā, kuras valdnieks Cjiņs Šihuans pieņēma imperatora titulu un iedibināja valsts pārvaldes modeli kam sekoja visas turpmākās Ķīnas dinastijas.

Haņu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Haņu dinastija pastāvēja 206. g. p.m.ē. - 220. g.m.ē. Haņu dinastijas 400 gadus ilgais valdīšanas laiks, tiek uzskatīts par senās Ķīnas zelta laikmetu. Mūsdienās ķīniešu nācijas lielākā etniskā grupa sevi sauc par haņiem un ķīniešu hieroglifi tiek saukti par Haņu alfabētu. Haņu dinastijas laikā par valsts reliģiju tika atzīts konfūcisms. Uzplauka lauksaimniecība un ekonomika, iedzīvotāju skaits sasniedza 55 miljonus. Ķīna politiski un kulturāli ietekmēja apkārtējos reģionus — Koreju, Mongoliju, Vjetnamu un Centrālāziju.

Trīs valstu posms[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Trīs valstu posms
Ķīnas dalījums trīs valstīs

Lai arī oficiāli periods sākas 220. gadā, kad tiek izveidota Vei valsts un beidzas 280. gadā ar Vu valsts iekarošanu, jau laika posmā starp 184. un 220 gadu Ķīnā izvērsās karadarbība starp dažādu reģionu militārajiem vadoņiem, notika dumpji un vardarbīgas valdnieku nomaiņas. Pēc haotiskā Haņu dinastijas sabrukuma posma, laikā no 220.-280. g. valsts sadalījās trīs impērijās - Vei, Šu un Vu, kas tiek sauktas arī par Cao Vei, Šu Han un Dong Vu. Katru no valstīm vadīja imperators, kas sevi uzskatīja par vienīgo leģitīmo Haņu dinastijas mantinieku.

220. gadā nomira Haņu impērijas spēcīgākais karavadonis Cao Cao, viņam sekoja viņa dēls Cao Pi, kurš pēdējo Haņu imperatoru piespieda atteikties no troņa, un 220. gada 11. decembrī kļuva par jauno imperatoru, pasludinot Vei dinastijas sākumu. 221. gada 15. maijā atdalījās Šu valsts, kuras valdnieks sevi pasludināja par patieso Haņu mantinieku. Vu valdnieks sākumā atzina sevi par Vei imperatora vasali, taču pēc veiksmīgām aizstāvēšanās kaujam pret Šu, arī Vu valdnieks pasludināja pilnīgu neatkarību.

Šis ir viens no asiņainākajiem Ķīnas vēstures posmiem, un zaudēto iedzīvotāju ziņā salīdzināms ar Otro pasaules karu. Ja Haņu dinastijas laikā valstī dzīvoja 56,48 miljoni iedzīvotāju, tad pirmā Dzjiņu dinastijas veiktā tautas skaitīšana uzrādīja tikai 16,16 miljonus iedzīvotāju.

Valsts atkalapvienošana[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laikā no 220. līdz 263. gadam trīs valstu starpā pastāvēja zināms līdzsvars, kas izbeidzās 263. gadā, kad Vei iekaroja Šu valsti. 265. gadā Vei valstī pie vara nāca jaunā Dzjiņu dinastija, kas 280. gadā iekaroja arī Vu valsti.

263. gadā Vei uzbruka Šu valstij, kas tika sakauta un Šu imperators atlikušo dzīvi pavadīja Vei galmā. Taču arī Vei dinastija bija novājināta un iekšēja apvērsuma rezultātā 265. gadā par Vei imperatoru kļuva pirmais Dzjiņu dinastijas imperators Sima Jaņ (Vudi), kurš ar cieņu izturējās pret pēdējo Vei imperatoru un ļāva tam turpināt dzīvot galmā.

Dzjiņu dinastija 269. gadā sāka gatavoties karam pret Vu, kas beidzot sākās 279. gadā ar uzbrukumiem gar Jandzi upi, ko pastiprināja no Sičuanas peldošās kara flotes atbalsts. Nespējot pretoties pārspēkam, Vu galvaspilsēta krita 280. gada pavasarī.

Dzjiņu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dzjiņ dinastijas valsts 280. gadā.

No 265.-420. pastāvējušās Dzjiņu dinastijas varu raksturo iekšējā nestabilitāte un ārējie draudi. Dinastijas vēsturi dala divos posmos – rietumu Dzjiņ (265-316) un austrumu Dzjiņ (317-420). Lai atšķirtu šo dinastiju no vēlāk sekojošajām Dzjiņ dinastijām, šo periodu sauc arī par divu Dzjiņu un Sima Dzjiņ laiku.

Dinastiju dibināja Sima Jaņ (Vudi), kura galvaspilsēta atradās Luojangā, bet austrumu Dzjiņ izveidoja Sima Žui (Juaņdi) ar galvaspilsētu Jiankang, netālu no mūsdienu Naņdzjinas.

Pēc tam kad 280. gadā Sima Jaņam izdevās atkalapvienot Ķīnu, stabilitāte turpinājās tikai desmit gadus. Pēc garā vājā imperatora Sima Džuna (Hueidi) kāpšanas tronī sākās valdošās ģimenes iekšējās intrigas un politiskās sazvērestības par tiesībām iegūt reģenta posteni, sākās Astoņu prinču karš, ar ko apzīmē imperatora onkuļu un tuvāko radinieku cīņas par varu laikā no 291. līdz 306. gadam. Savstarpējo cīniņu novājināto valsti no 304. līdz 316. gadam satricināja Piecu Barbaru sacelšanās kuras laikā valsts ziemeļus ieņēma nomadu ciltis.

316. gadā Dzjiņu galms bēga uz Ķīnas dienvidiem, kur aiz Huaihe upes tiem izdevās noturēties vēl simts gadus. Šo gadu uzskata par dienvidu Dzjiņ un Sešpadsmit karalistu perioda sākumu. Galma bēgšanai no barbariem sekoja milzīgas civiliedzīvotāju masas, kas no valsts centrālās daļas apmetās dienvidos, tādējādi veicinot Dienvidķīnas attīstību. Austrumu Dzjiņ imperatoru vara bija vāja, jo tie balstījās uz vietējo augstmaņu ģimeņu militāro spēku. Lai arī Dzjiņ armijai 383. gadā izdevās atvairīt ziemeļu uzbrukumu un atgūt ievērojamas valsts teritorijas, sākās dažādu ambiciozu karavadoņu dumpji, kas noveda pie dinastijas beigām un Ziemeļu un Dienvidu dinastijas perioda sākuma.

Sešpadsmit karalistes[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Laikā no 304. līdz 439. gadam Ķīnas ziemeļos pastāvēja Sešpadsmit karalistes, sauktas arī par Piecu barbaru sešpadsmit karalistēm, jo tās izveidoja neķīniešu etnisko grupu pārstāvji pēc Piecu barbaru sacelšanās. Šis posms tiek dalīts divās daļās, ko nodala Feišui kauja 383. gadā, kurā Agrīnās Ciņ dinastijas valsts, kurai laikā starp 376. un 383. gadu bija izdevies iekarot un apvienot ziemeļus, cieta sakāvi pret Austrumu Dzjiņ dinastijas armiju.[2] Šo periodu raksturo jaunu karalistu veidošanās, valdošo grupējumu iekšējās cīņas, militāras sakāves un jaunu karalistu veidošanās. Ziemeļi beidzot tika apvienoti 439. gadā, kad spēcīgākā no barbaru valstīm, Ziemeļu Vei dinastija iekaroja Ziemeļu Ljan valsti.

Ziemeļu un Dienvidu dinastijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Posms Ķīnas vēsturē no 420. līdz 589. gadam, kas sākās pēc tam kad dienvidos sabruka Dzjiņ dinastija, bet ziemeļos par varu cīnijās jaunās barbaru dinastijas. Šis laiks tiek apskatīts nestabilajā Sešu dinastiju laika kontekstā (220.-589.).

Lai arī Ķīnu plosīja politiskie un militārie konflikti, šajā laikā Ķīnas kultūra sasniedza jaunas virsotnes. Ta kā Ķīnas dienvidi attīstīja sakarus ar mūsdienu Vjetnamā un Kambodžā esošajām valstīm, Ķīnā ienāca Indijas kultūra, valstī izplatījās Mahājānas budisms un Daoisms. Šajā laikā notika ievērojama haņu migrācija uz teritorijām dienvidos no Jandzi upes, arī ziemeļu teritorijās ienākušie barbari pieņēma ķīniešu kultūru.

Ziemeļu dinastijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Par Ziemeļu dinastiju perioda sākumu uzskata 439. gadu, kad Ziemeļu Vei valsts iekaroja Ziemeļu Lian dinastijas valsti, tādējādi apvienojot ziemeļus. Ziemeļu Vei dinastiju izveidoja tjurku un mongoļu priekšteči šanbei (xianbei).

Pēc Piecu Barbaru sacelšanās valsts ziemeļos radušās sešpadsmit karalistes pakāpeniski iekaroja un 386. gadā apvienoja Ziemeļu Vei dinastijas valsts (386.-535.), kas vēlāk sašķēlās Austrumu Vei (534.-550.) un Rietumu Vei (535.-556.) valstīs.

Austrumu Vei dinastijai sekoja Ziemeļu Cji dinastija (550.-577.). Rietumu Vei dinastijai sekoja Ziemeļu Džou (557.-581.) dinastija, kas 577. gadā iekaroja Cji valsti un atkal apvienoja ziemeļus. 581. gadā barbaru izcelsmes ģenerālis Jan Dzjans uzurpēja troni un nodibināja Sui dinastiju, kurai izdevās iekarot dienvidus un atkal apvienot Ķīnu.

Dienvidu dinastijas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dienvidos viena otrai sekoja virkne īslaicīgu dinastiju kuras dibināja ģenerāļi kas mācēja sagrābt varu, bet kuru pēcnācējiem neizdevās to noturēt. Pēc pēdējā Dzjiņ imperatora gāšanas izveidojās Dienvidu Sun (Liu Sun) dinastija (420.-479.) kam sekoja Dienvidu Cji (479.-502.), Lian (502.-557.), Rietumu Lian (555.-587.) un Čeņ (557.-589.) dinastijas, kurās bieži mainījās valdnieki, katrā dinastijā to bija no 5-8. Visām dienvidu dinastijām, izņemot Lian, galvaspilsēta bija Naņdzjina. Par veiksmīgāko var uzskatīt Lian dinastijas dibinātāja, imperatora Sjao Jaņa (Vudi) (502.-549.) valdīšanas laiku.

Vājā Čeņ dinastija nespēja pretoties ziemeļu valdnieka Jan Dzjana uzbrukumam un Ķīnu apvienoja jaunā Sui dinastija.

Sui dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sui dinastija teritorijas 610. gadā

Pastāvēja 581.-618. g. Neilga dinastija, kuras pirmajam imperatoram izdevās iekarot Ķīnas dienvidus, tādejādi atkal apvienojot valsti. Dinastiju aizsāk imperators Jan Dzjans. No 581.-605. gadam galvaspilsēta atrodas Dasinā (mūsdienu Siaņa), no 605.-614. gadam Luojangā.

Imperatori Jan Dzjans un Jan Guans veica valsts centralizāciju, centās palielināt lauksaimniecības produktivitāti, ieviesa Trīs departamentu un Sešu ministriju sistēmu, ieviesa vienotu naudu visā valstī. Sui dinastijas laikā tiek atbalstīta un veicināta budisma izplatīšanās, tiek pagarināts Lielais Ķīnas mūris un rakts Lielais kanāls. Tika iekaroti Vjetnamas ziemeļi.

Papildus smagajiem nodokļiem un plašajiem infrastruktūras projektiem, valsts uzsāka virkni neveiksmīgu karagājienu pret korejiešu Kogurjo karalisti, kas beidzās ar smagu sakāvi 614. gadā, pēc kuras sākās iedzīvotāju sacelšanās pret imperatoru Jan Guanu, kas beidzās ar viņa nogalināšanu 617. gadā un dinastijas krišanu.

Tanu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Tanu dinastija pastāvēja 618.-690. g., 705.-907. g. Dinastiju izveidoja Li ģimene, kas izmantoja Sui dinastijas sabrukumu, lai izveidotu savu armiju un sagrābtu varu. 618. gada 18. jūnijā, pēc tam, kad bija nogalināts pēdējais Sui dinastijas imperators Jangs, viņa brālēns Li Juaņs pasludināja sevi par imperatoru. Li Juaņs (Gaodzu) 621. gadā kontrolēja Ķīnas centrālo daļu, un līdz 624. gadam pakļāva lielāko daļu ziemeļu un dienvidu provinču.

Dinastijas galvaspilsēta Siaņa šajā laikā bija lielākā pilsēta pasaulē. Impērijas iedzīvotāju skaits 7. un 8. gadsimtā sasniedza 50 miljonus, bet dinastijas beigu posmā 9. gadsimtā jau 80 miljonus.

Džou dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Neliels pārtraukums Tanu dinastijas vēsturē no 690.-705, kad troni ieņēma bijusī imperatora konkubīne Vu Dzetiaņa. 683. gada decembrī mirst Tanu dinastijas trešais imperators, kura vārgās veselības dēļ, jau no 660. gada valsts reāli vada viņa sieva Vu Dzetiaņa. Pēc sešiem gadiem viņa gāž no troņa savu dēlu un oficiāli kļūst par valdnieci. 696. gadā valstī iebrūk tibetieši, ziemeļos saceļas kitani un armija vairākās kaujās tiek sakauta. 698. gadā uzbrūk arī turki. Vu Dzetiaņa ir spiesta no trimdas atsaukt troņmantinieku un uzticēt viņam armijas vadīšanu. 705. gadā Vu Dzetiaņa tiek gāzta un pie varas nāk likumīgais Tanu troņmantinieks.

Piecu dinastiju un Desmit valstu laiks[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnas dalījums 923. gadā
Sju Si glezna "Taurenis un Ķīnas glicīnijas ziedi", ap 970. gadu

Posms no 907.-960. g. ko sauc par Piecu dinastiju un Desmit valstu laiku ir haotisks periods Ķīnas vēsturē, kad īsā laikā piecas dinastijas ātri sekoja viena otrai valsts ziemeļu un centrālajā daļā, kamēr pārējā valstī, īpaši dienvidos, vienlaikus pastāvēja desmit valstis.

Tanu dinastijas beigu periodā centrālā valdība aizvien vairāk varas nodeva vietējiem militārajiem gubernatoriem jiedushi, kas izmantoja brīdi, kad sacelšanās novājināja centrālo varu, lai izveidotu neatkarīgas valstis.

Parasti par perioda sākumu pieņem 907. gadu, kad krita Tanu dinastija, un par beigām pieņem 960. gadu, kad sākas Sunu dinastija, taču vairākas valstiņas faktiski bija neatkarīgas jau pirms 907. gada un Ziemeļu Haņu valsts tika pakļauta tikai 979. gadā.

Lai arī dienvidos valdnieku dinastijas bija stabilākas, valstiņas regulāri karoja savā starpā. U karoja ar saviem kaimiņiem. 940. gados Miņu un Ču valstis iekšēji pavājinājās, ko izmantoja Dienvidu Taņ, lai tās iekarotu un kļūtu par spēcīgāko valsti dienvidos. Taču tā nevarēja atsist Vēlās Džou iebrukumus 956.-58. gadā un bija spiesta atdot zemes uz ziemeļiem no Jandzi.

960. gadā Vēlās Džou valstī varu pārņēma Sunu dinastija, kas par mērķi izvirzīja Ķīnas atkalapvienošanu. Katru gadu notika karagājieni pret kādu no mazajām valstīm, līdz 978. gadā visi Ķīnas dienvidi bija centrālās varas pakļautībā.

Sunu dinastija nespēja iekarot visas Tanu zemes, un tā pastāvēja vienlaikus ar kitanu Liao dinastijas valsti un tangutu Rietumu Sja valsti un jurčenu Dzjiņ dinastiju, ar kurām regulāri notika kari, kurus Sunu dinastijas valsts bieži zaudēja, vai arī bija spiesta mieru pirkt ar nodevām.

Liao dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Liao (zaļā), Sunu (oranžā) un Rietumu Sja (zilganā) valstis ap 1111. gadu

Liao dinastija, zināma arī kā Kitanu impērija, bija kitanu nomadu cilšu federācijas radīta valsts, kas tiek pieskaitīta pie vēsturiskajām Ķīnas dinastijām. Pēc Tanu dinastijas sabrukuma, 907. gadā Ķīnas dienvidos un centrā izveidojās vairākas neatkarīgas karalistes, bet ziemeļos nostiprinājās kitanu nomadu konfederācija, pakāpeniski izveidojot Liao dinastijas valsti, kas pastāvēja līdz 1125., kad to iekaroja jurčeni no Mandžūrijas, izveidojot Dzjiņ dinastijas valsti.

Valsts teritorija iekļāva mūsdienu Mongoliju, Ķīnas ziemeļus, daļu Ziemeļkorejas un Krievijas Piejūras novadu. Lai arī valsts robeža daudzos reģionos bija izplūdusi, 947. gadā tās teritorija bija ap 2,6 miljoniem kv.km., bet 1111. gadā ap 4 miljoniem kv.km. Valsts uzplaukuma laikā tajā dzīvoja 750 000 kitani un citi klejotāji un 2-3 miljoni ķīniešu.

Sunu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Sunu dinastija pastāvēja 960.-1279. g. Dinastijas valdīšanas laikā Ķīna kļuva par bagātāko, tehniski attīstītāko un visvairāk apdzīvoto valsti pasaulē. Iedzīvotāju skaita dubultošanās 10. un 11. gadsimtā bija iespējama, jo zemkopībā plašāk sāka izmantot Dienvidķīnas zemes un ieviesās produktīvākas rīsu šķirnes. Iedzīvotāju skaita pieaugums arī noveda pie straujākas pilsētu izaugsmes un ekonomikas attīstības. Parādījās pirmās pilsētas, kurās dzīvoja vairāk nekā 1 miljons cilvēku. Pirmo reizi pasaulē sāka lietot papīra naudu. Šajā laikā Ķīnā pirmo reizi tika izveidota pastāvīga kara flote, ieviests kompass un pirmo reizi lietots šaujampulveris. Valsts pārvaldē notiek pāreja no militārās aristokrātijas varas uz birokrātiskā civildienesta varu.

Rietumu Sja valsts[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mongoļu karagājieni Āzijā

Rietumu Sja valsts zināma arī kā Si Sja dinastija un Tangutu impērija pastāvēja no 1032. līdz 1227. gadam, kad to sagrāva Čingishana mongoļi.

Dzjiņ dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Dziņ dinastijas valsts, 1142

Dzjiņ dinastijas valsts pastāvēja no 1115. līdz 1234. gadam. Valsts izveidojās pēc 1114. gada jurčenu nomadu dumpja pret Liao dinastijas valsti. Pēc Liao sagrāves jurčeni pavērsās pret saviem sabiedrotajiem, Sunu dinastiju, iekarojot viņu galvaspilsētu 1127. gadā un sagrābjot gūstā imperatora ģimeni. 1211. gadā Čingishana vadītie mongoļi sāka iekarošanas kampaņu pret Dzjiņ dinastiju, kas turpinājās 23 gadus, līdz pilnīgai mongoļu uzvarai 1234. gadā.

Juaņu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mongoļu Juaņu dinastija pastāvēja 1271.-1368. g. 1234. gadā mongoļi Čingishana vadībā sagrāva Dzjiņu dinastijas valsti Ķīnas ziemeļos. 1259. gadā sākās mongoļu pilsoņu karš par Mongoļu impērijas troni, kurā Mongoliju un Ķīnu sagrābj viens no Čingishana mazdēliem Hubilajhans. Viņš izvēlas valdīt no savas bāzes Ķīnas ziemeļos un 1271. gadā oficiāli pasludina Juaņu dinastijas izveidošanu. 1279. gadā, kad mongoļi pilnībā iznīcina Sunu dinastijas valsti, tā apvienojot ziemeļu un dienvidu Ķīnu pirmo reizi 300 gados. Dabas katastrofu, mēra un inflācijas plosītajā valstī 1351. gadā sākas ķīniešu Sarkano apsēju sacelšanās, kas noved pie dinastijas varas sabrukuma 1368. gadā.

Minu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Minu dinastija pastāvēja 1368.-1644. g.

Cjinu dinastija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Cjinu dinastija pastāvēja 1616.-1911. g.

Ķīnas Republika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ķīnas Tautas Republika[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pamatraksts: Ķīna

Bibliogrāfija[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Ārējās saites[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]