Alsungas draudzes novads

Vikipēdijas lapa
Alsungas draudzes novads (1859).
Alsungas draudzes novads ar vāciskajiem vietvārdiem (1854).

Alsungas draudzes novads (vācu: Kirchspiel Alschwangen) bija draudzes novads Kurzemes hercogistes Kuldīgas virspilskunga iecirknī, vēlāk Kurzemes guberņas Aizputes pilskunga iecirknī. 1632. gadā katoļticībā pārgājušais Alsungas muižnieks Johans Ulrihs fon Šverins uzsāka sev padoto luterāņu iedzīvotāju pievēršanu katoļticībai. Alsungas draudzes novads kļuva par Kurzemes katoļu centru un kopš tā laika dēvēts arī par suitu novadu.

Mūsdienās Alsungas draudzes novada teritorija iekļauta Kuldīgas novada Alsungas un Gudenieku pagastos, kā arī Ventspils novada Jūrkalnes pagastā.

Izveide[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Līdz 1617. gada Kurzemes un Zemgales hercogistes teritoriālajai reformai (latīņu: Formula regiminis) novada teritorija atradās Kuldīgas komturejas sastāvā, pēc tam tā bija Kuldīgas virspilskunga iecirkņa daļa, no 1753. gada atsevišķs Alsungas draudzes novads. Pēc 1819. gada Kurzemes guberņas administratīvās reformas to kopā ar Aizputes draudzes novadu savienoja ar Piltenes apgabala dienvidu daļu, izveidojot jaunu Aizputes pilskunga iecirkni.[1]

Novada katoļticīgie iedzīvotāji piederēja Alsungas katoļu baznīcas draudzei.

Muižas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kroņa muižas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Privātās muižas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

  1. Hans Feldmann, Heinz von Zur Mühlen. Baltisches historisches Ortslexikon: Lettland (Südlivland und Kurland). Böhlau Verlag Köln Weimar, 1990. 189, 210. lpp. ISBN 978-3-412-06889-9.