Kustība Par!

Vikipēdijas lapa
Jump to navigation Jump to search
Kustība Par!
Vadītājs Daniels Pavļuts
Dibināta 2017. gada 26. augustā
Galvenā mītne Valsts karogs: Latvija Rīga, Latvija
Ideoloģija liberāli centriska
Daļa no Attīstībai/Par!
Oficiālās krāsas dzeltena, melna
13. Saeima
8 / 100
Eiroparlaments
0 / 8
Valdība
1 / 14
Rīgas dome[1]
4 / 60
Mājaslapa
kustibapar.lv

Kustība "Par!" ir 2017. gada 26. augustā dibināta proeiropeiska liberāli centriska politiskā partija Latvijā. Partijas vadītājs ir Daniels Pavļuts.

Vadība[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Partijas valdes priekšsēdētājs ir 13. Saeimas deputāts Daniels Pavļuts. Valdē ir 11 locekļi: veselības ministre Ilze Viņķele, 13. Saeimas deputāte un politikas analītiķe Marija Golubeva, Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, 13. Saeimas deputāte, labas pārvaldes speciāliste Vita Anda Tērauda, 13. Saeimas deputāte un kultūras darbiniece Dace Bluķe, 13. Saeimas deputāts un jaunatnes lietu eksperts Mārtiņš Šteins, Attīstībai/Par! frakcijas Saeimā vecākā konsultante un jaunatnes projektu vadītāja Vladislava Šķēle, uzņēmējs Normunds Mihailovs, uzņēmējs Edgars Jēkabsons un uzņēmējs Jevgenijs Lurje.[2]

Pārskata padomes vadītāja ir profesore Laima Geikina. Pārējie pārskata padomes locekļi ir uzņēmēja Baiba Rubesa, politikas analītiķis un Eiropas Parlamenta deputāta Ivara Ijaba padomnieks Pēteris Viņķelis, interjera dizainere Barbara Freiberga, reklāmas speciālists Pēteris Pūrītis.

Vēsture[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Partijas Kustība Par! nodibināšanai kultūras centrā "Rītausma" 2017. gada 26. augustā bija reģistrējušies 298 biedri, no kuriem par dibināšanu nobalsoja 274. Neviens no tiem nebalsoja "pret" vai "atturas".[3] Partija Kustība Par! par savu mērķi pasludinājusi: "...veidot modernu Latviju, kura ir iespēja visiem, nepieder dažiem un sastāv no daudziem, savukārt tās pamatvērtības ir brīvs cilvēks, saliedēta sabiedrība, tiesiskums un Eiropas vienotība."

Par partijas valdes priekšsēdētāju kļuva Daniels Pavļuts, savukārt valdē ievēlēta politiķe Ilze Viņķele, Saeimas deputāts Ints Dālderis, politikas analītiķe Marija Golubeva, biznesa tiesību juriste Evita Goša, ekonomikas maģistrs Kaspars Briškens, Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas direktora vietnieks Oskars Kaulēns, kā arī uzņēmējs Mārtiņš Staķis un ekonomikas maģistrs Andulis Židkovs.[4]

Savukārt partijas Pārskata padomē, kas, saskaņā ar statūtiem,[5] apvieno revīzijas komisijas un ētikas komisijas funkcijas, tika ievēlēta kvalitātes vadības speciāliste Ilze Kurme, grāmatvedības speciālists Māris Puriņš, reklāmas speciālists Pēteris Pūrītis un Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes padomnieks Pēteris Viņķelis.

Politiskās partijas "Kustība Par!" manifests[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Mēnesi pirms politiskās partijas Kustība Par! dibināšanas jaunuzņēmumu koprades telpā The Mill Riga tika paziņots par jaunas politiskās kustības izveidi. Tāpat pasākuma laikā tika publiskots kustības vērtību manifests, kuru jau tolaik bija parakstījuši vairāki desmiti Latvijas pilsoņu[6], un kas kļuva par pamatu jaunas politiskas organizācijas programmai. Kustības manifestā uzsvērta nepieciešamība pēc sabiedrības saliedētības, iestāšanās par visiem pieejamu sabiedrisko veselības aprūpi, kā arī tiesisku republiku, kurā likums stāv pāri varai un taisnīga tiesa — pāri korumpētai ietekmei. Tāpat kustības manifestā īpaša uzmanība pievērsta publiskajai pārvaldei — lielākiem novadiem un spēcīgiem attīstības centriem, valsts mērķtiecīgam atbalstam izcilai un globāli ilgtspējīgai uzņēmējdarbībai, kā arī līdzpilsoņiem nepilsoņu vietā. Attiecībā uz Latvijas drošību un ārpolitiku, kustības manifestā pausta nostāja, ka partija redz Latviju aizvien ciešākā Eiropas valstu apvienībā, kā arī pauž atbalstu NATO sabiedrotajiem.[7]

"Mēs esam par stiprām ģimenēm, daudziem bērniem un ģimeņu līdztiesību. Par globāliem latviešiem, viņu atgriešanos modernā Latvijā, inteliģentu imigrāciju un dziļu integrāciju. Par pilsonisku patriotismu, vienotu nāciju un vēstures izlīgumu. Mēs esam par līdzpilsoņiem nepilsoņu vietā. Par valsti, kas pastāv vienā valodā, un cilvēkiem, kuri spēj sarunāties daudzās."

2019. gada oktobrī manifestu parakstījuši vairāk nekā 700 cilvēki.[8]

Pārstāvniecība 12. Saeimā[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kustības Par! vadītājs Daniels Pavļuts 2017. gada 7. septembrī pēc tikšanās ar jauno partijas "Vienotība" vadītāju Arvilu Ašeradenu paziņoja, ka kustības Par! biedri Saeimā izveidos patstāvīgu deputātu grupu, kas balsos saskaņā ar Par! programmu un lēmumiem, kā arī virzīs tiem atbilstošus likumprojektus[9]. Kustības Par! deputātu grupā darbojās Andrejs Judins, Lolita Čigāne, Aleksejs Loskutovs un Ints Dālderis. Saskaņā ar Saeimas Kārtības rulli, deputāti turpināja būt "Vienotības" frakcijas locekļi, taču tie nepiedalījās lēmumu pieņemšanā par "Vienotības" iekšējām lietām un neiesaistījās amatu pārdalē valdošajā koalīcijā.

2018. gada sākumā divi no deputātiem (A. Judins un A. Loskutovs) tomēr izlēma izstāties no Kustības Par!, turpinot darboties "Vienotībā", un arī pārējie organizācijas pārstāvji Saeimā atteicās atstāt partijas "Vienotība" Saeimas frakciju.

2018. gada 24. martā norisinājās partijas kongress, kurā tika pieņemts lēmums par apvienības veidošanu ar partijām "Latvijas attīstībai" un "Izaugsme" kopīgam startam 13. Saeimas vēlēšanās.[10] Pēc kongresa par savu izstāšanos no partijas paziņoja Ints Dālderis un vēlāk arī Lolita Čigāne, atsaucoties uz to, ka apvienība netika veidota ar partiju "Vienotība".[11][12]

13. Saeimas vēlēšanas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Kustība "Par!" 13. Saeimas vēlēšanās piedalījās apvienībā "Attīstībai/Par!" kopā ar partijām "Latvijas attīstībai" un "Izaugsme". Deputātu kandidātu sarakstu Centrālajā vēlēšanu komisijā apvienība iesniedza 2018. gada 1. augustā, tostarp arī 4000 zīmju programmu.[13] Programmā apvienība norādījusi, ka tā plāno īstenot vairākas ieceres, tostarp ievērojami samazināt pacientu līdzmaksājumus un atcelt veselības aprūpes ierobežošanas likumu; palielināt minimālo algu un neapliekamo minimumu līdz 500 eiro mēnesī, kā arī kāpināt nodokļu ieņēmumus līdz 35% no IKP, ievērojami samazinot ēnu ekonomiku, paplašinot nodokļu bāzi, atceļot izņēmumus un padarot nodokļu sistēmu progresīvāku un caurspīdīgāku.

No apvienības "Attīstībai/Par!" 13. Saeimā tika ievēlēti 13 deputāti — Mārtiņš Bondars, Ilmārs Dūrītis, Marija Golubeva, Inese Ikstena, Artis Pabriks, Daniels Pavļuts, Artūrs Toms Plešs, Juris Pūce, Dace Rukšāne-Ščipčinska, Andris Skride, Mārtiņš Staķis, Vita Anda Tērauda, Inese Voika.[14] 2020. gada jūnijā pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" kopīgā saraksta līderis M. Staķis paziņoja, ka nolicis Saeimas deputāta mandātu, lai pievērstos Rīgas domes vēlēšanām un ievēlēšanas gadījumā – darbam domē.[15] Viņa vietā par Saeimas deputāti 2020. gada 11. jūnijā parlaments apstiprināja Kristu Baumani.[16]

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

Pēc tam, kad 2019. gada nogalē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (Attīstībai/Par) atlaida Rīgas domi, Centrālā vēlēšanu komisija izsludināja Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas.[17] CVK noteiktais vēlēšanu datums tika vairākkārt pārcelts saistībā ar Covid-19 pandēmiju. Apvienība "Attīstībai/Par" un partija "Progresīvie" startēja ar kopīgu sarakstu un 29. augustā noritējušajās vēlēšanās guva pārliecinošu uzvaru, saņemot 26,14% vēlētāju balsu un iegūstot 18 no 60 deputātu vietām domē,[18] tostarp pārliecinošu vēlētāju atbalstu saņēma Mārtiņš Staķis,[19] kurš mēnesi vēlāk, 2. oktobrī tika ievēlēts par Rīgas domes priekšsēdētāju.[20]

Atsauces[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]

 1. Kopā apvienībai "Attīstībai/Par!" kopā ar partiju "Progresīvie" 18 vietas.
 2. «Kustība “Par!” ievēl jaunu, paplašinātu valdi; par tās priekšsēdētāju atkārtoti kļūst Daniels Pavļuts». Kustība Par!. 2019-06-15. Skatīts: 2019-10-23.
 3. «Reģistrējoties teju 300 biedriem, nodibina partiju «Kustība Par!» | TVNET». TVNET (latviešu). Skatīts: 2018-06-12.
 4. «Partiju «Kustība Par!» vadīs Pavļuts; valdē ievēlē arī Viņķeli un Dālderi» (latviešu). Skatīts: 2018-06-12.
 5. «Statuti_PAR.pdf». Google Docs. Skatīts: 2018-06-12.
 6. «MES ESAM PAR 21AUG.pdf». Google Docs. Skatīts: 2018-06-12.
 7. «Kustība "Par!": Par Latviju, kura ir iespēja visiem!». Kustība "Par!" (latviešu). Skatīts: 2018-06-12.
 8. «MES_ESAM_PAR_07.09.pdf». Google Docs. Skatīts: 2019-10-23.
 9. DELFI. «'Kustība Par!' Saeimā veidos savu deputātu grupu». DELFI (latviešu), 2017-09-07. Skatīts: 2018-06-12.
 10. «'Parieši' nolemj veidot apvienību ar partiju 'Latvijas attīstībai'». delfi.lv.
 11. «Dālderis izstājas no “Par”, Čigāne vēl domā». la.lv.
 12. «Arī Čigāne atstāj 'pariešus'». delfi.lv.
 13. «"Attīstībai / Par!" 4000 zīmju priekšvēlēšanu programma». attistibaipar.lv.
 14. «CVK – 13. Saeimas vēlēšanu rezultāti». sv2018.cvk.lv. Skatīts: 2020-10-12.
 15. «Rīgas mēra amata kandidāts Staķis nolicis Saeimas deputāta mandātu». lsm.lv. Skatīts: 2020-10-12.
 16. «Krista Baumane – Latvijas Republikas 13. Saeimas deputāte». saeima.lv. Skatīts: 2020-10-12.
 17. Sanita Upleja. «Saeima nolemj atlaist Rīgas domi; jaunu varētu vēlēt aprīlī». delfi.lv, 2020-02-13. Skatīts: 2020-10-12.
 18. «CVK – 2020. gada 29. augusta Rīgas domes vēlēšanas». cvk.lv. Skatīts: 2020-10-12.
 19. «“Attīstībai/Par!” un “Progresīvie” uzvar Rīgas domes vēlēšanās». kustibapar.lv. Skatīts: 2020-10-12.
 20. «Par Rīgas domes priekšsēdētāju ievēlēts Mārtiņš Staķis». riga.lv. Skatīts: 2020-10-12.